Škoda Auto začne odebírat elektřinu z větrného parku, jako první firma v ČR

ŠKO-ENERGO a Ambient Energy uzavřely výjimečný kontrakt o dlouhodobém odběru elektřiny vyrobené z větrné energie přímo konkrétními zdroji.

Jedná se o první korporátní smlouvu v České republice fungující na principu PPA (Power Purchase Agreement). První dodávky elektřiny z větrného parku Moravice – Melč do ŠKO-ENERGO a automobilky ŠKODA AUTO začnou proudit na začátku roku 2023.
foto: ŠKO-ENERGO

ŠKO-ENERGO, dodavatel energie pro Škoda bude elektrickou energii pro automobilku odebírat i z větrného parku Moravice – Melč. Uzavřením smlouvy s Ambient Energy se ŠKO-ENERGO zavázala k odběru elektrické energie ze 4 konkrétních větrných elektráren v celkovém objemu 26 280 MWh ročně, výstavbu zdroje zajistí společnosti ze skupiny Micronix Group.

V rámci dlouhodobého kontraktu vznikne nový zdroj obnovitelné energie na severní Moravě. Ve větrném parku Moravice – Melč jsou aktuálně dvě větrné elektrárny, čtyři nové pro ŠKO-ENERGO se budou teprve realizovat.

Uzavřením smlouvy získává společnost ŠKO-ENERGO dlouhodobou fixaci nákladů za elektřinu, minimalizuje rizika kolísání cen elektřiny a především opět naplňuje svoji strategii šetrného přístupu k životnímu prostředí. Hodnota kontraktu uzavřeného na dobu 20 let přesahuje 1 miliardu korun.

„Jsme velmi hrdí na to, že se nám podařilo uzavřít obchod, díky kterému může vzniknout nový velký ekologický zdroj elektřiny bez provozní podpory státu. O to více, že dlouhodobým odběratelem této elektřiny není nikdo jiný než ŠKO-ENERGO – dceřiná společnost ŠKODA AUTO. PPA obchody jsou jednou z cest k decentralizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů. Fungují skvěle například ve Spojených státech a mohly by být úspěšné i v České republice,“ uvádí Ladislav Seidler, člen správní rady společnosti Ambient Energy.

Právě tato společnost, která se specializuje na výkup a dodávky ekologické elektřiny z obnovitelných zdrojů, bude dodavatelem zelené energie pro ŠKO-ENERGO a provozy automobilky. Výstavbu větrného parku zajistí společnosti ze skupiny Micronix Group.

„Pro ŠKO-ENERGO byla ekologie vždy klíčovým tématem. Věříme, že dostojíme závazku stát se ve výrobě elektrické energie a tepla uhlíkově neutrálními podle našich plánů a strategie a v souladu se strategií našeho hlavního zákazníka ŠKODA AUTO. Cílíme na obnovitelné zdroje energie a usilujeme o jejich diversifikaci,“ konstatuje Ing. Tomáš Kubín, jednatel ŠKO-ENERGO.

ŠKO-ENERGO dále dodává teplo do 14 tisíc domácností v Mladé Boleslavi. Více než 25 let své existence sází na používání moderních technologií a zařízení, na šetrný přístup k životnímu prostředí a zaměstnávání odborníků. Díky tomu má pověst spolehlivého dodavatele energií.

ŠKO-ENERGO dále dodává teplo do 14 tisíc domácností v Mladé Boleslavi. Více než 25 let své existence sází na používání moderních technologií a zařízení, na šetrný přístup k životnímu prostředí a zaměstnávání odborníků. Díky tomu má pověst spolehlivého dodavatele energií.
foto: Ško-Energo

„Dlouhodobě využíváme v naší teplárně biomasu a modernizujeme provoz tak, abychom její podíl navýšili, spolupracujeme na projektech střešních fotovoltaických elektráren v automobilce a nově na projektu využívání větrné energie. Průběžně hledáme nové možnosti alternativních zdrojů z různých oblastí energetiky,“ dodává Ing. Jaromír Vorel, jednatel ŠKO-ENERGO.

ŠKO-ENERGO, s. r. o. zásobuje energiemi české výrobní závody své mateřské společnosti ŠKODA AUTO. Konkrétně dodává elektrickou energii, teplo, průmyslovou, pitnou a chladicí vodu, stlačený vzduch a zemní plyn. Dále provádí čištění a odvádění odpadních a povrchových vod, provozuje a udržuje všechny energetické sítě a poskytuje komplexní služby v oblasti zásobování energiemi a energetického managementu.

tisková zpráva

9 komentářů u “Škoda Auto začne odebírat elektřinu z větrného parku, jako první firma v ČR”

  1. Sice čerpají od Macka, což mi sakra zvedlo tlak, ale zrovna
   Sice čerpají od Macka, což mi sakra zvedlo tlak, ale zrovna tohle je celkem reálná prognóza.

   Doufám, že to odstraní komentáře „běžných“ lidí typu „budeme muset postavit 10 Temelínů aby bylo dost elektřiny“. 🙂

 1. S trochou počítání se z toho dá vydedukovat, že kupují
  S trochou počítání se z toho dá vydedukovat, že kupují za ~1.9 Kč/KWh (74 EUR/MWh), což je zhruba na úrovni současných cen silové elektřiny na burze. Fixace na 20 let jim zaručí, že jim to bude inflace průběžně zlevňovat.
  To u větrných turbín vychází koeficient využití na 37.5%, slušné, moc slušné.

   1. Nepoznáte a je to irelevantní. Elektřina je tak
    Nepoznáte a je to irelevantní. Elektřina je tak standardizovaná komodita, že to prostě nerozlišíte. Důležité je obchodní hledisko, tj. že cokoliv ta elektrárna pustí do sítě, ve stejný čas Škoda Auto odebere a zaplatí. A taky je důležité, že to oněm uhelkám sebralo další kousek trhu.

   2. Musíte mít speciální „filtr“ na zásuvce (nebo ideálně
    Musíte mít speciální „filtr“ na zásuvce (nebo ideálně už na hlavním rozvaděči v domě/bytě), který propustí jenom tu správnou zelenou elektřinu. Vím, že existoval takový filtr na jadernou energii, Rakušáci by mohli vyprávět 🙂

   3. Uplne stejne jako poznate svyj levnej plyn od vaseho
    Uplne stejne jako poznate svyj levnej plyn od vaseho dodavatele a nikoli konkurencniho dodavatele. Nekdo to do tech dratu musi pustit, a jiny dle sve smlouvy zase vycucne. Ale pokud se takovato zelena elektrina vykoupi jako zelena, a zaroven proda jako zelena zakaznikovi, tak se nezapocitava do energetickeho mixu cele republiky, ale jen do mixu onoho zakaznika. Proto nekteri zakaznici mohou tvrdit, ze jedou treba ze 70% na zelenou.

Napsat komentář