Skládací solární panel vyrábí elektřinu a odsoluje vodu

Američtí vědci ve spolupráci s Centrem pro nanotechnologie vyrobili skládací solární panel, který je kromě výroby elektřiny schopen odsolovat vodu.

Rice University v texaském Houstonu byla dosud hlavně proslavená jen díky maskotu svého sportovního týmu: sově Sammy. Její inženýři se však nyní zapsali do mapy podstatně razantnějším způsobem.
foto: Jeff Fitlow/Rice University

„Dobrá zpráva je, že podstatnou část zemského povrchu pokrývá voda,“ říká Qilin Li, jeden z autorů objevu. „Špatná je, že se pro svou slanost nedá pít.“ Vyrobit ze slané mořské vody pitnou je pochopitelně logicky navazující krok.

„Jenže z čistě praktického hlediska je to dost velký hlavolam. Potřebujete totiž velké množství energie, které připadá na proces odsolování. A tak vám na mapě světa zůstávají nedořešené pořád ty samé regiony: tam, kde nemají ani vodu, ani dostupný zdroj energie.“

Aktuální objev týmu Rice University a nanotechnologického centra NEWT si však s tímhle problémem dokázal poradit. Jimi navržený filtrační systém pracuje na bázi nanočástic, které umí efektivněji zužitkovat dopadající sluneční záření k výrobě elektrické energie.

Za druhé dokáží směrovat proces destilace efektivněji, bez vlastní spotřeby energie. Základem je porézní membrána, která filtruje vodu, a využívá solární energii k tvorbě vodní páry, a její další filtraci.

Solárně membránová destilace pak dosahuje 80 % účinnosti, ve srovnání s ostatními metodami odsolování vody. Nepracuje přitom v průmyslových měřítcích, ale v těch čistě uživatelských.

Deska s integrovaným kombinovaným systém má rozměry 70×25 centimetrů přitom dokáže produkovat šest litrů přečištěné a odsolené pitné vody za hodinu.

Na výzkumu nejrůznějších desalinačních zařízení se ve Státech podílí řada společností a vědeckých institucí, od IBM po Michiganský technologický institut.

Zatím žádná z nich ale nepředstavila zařízení, které by bylo už ze své povahy nenáročné a přenosné, jako to z Rice University. Tři metry čtvereční jejich solárně-filtračního panelu dokáží pokrýt spotřebu vody a energie jedné rodiny, a to kdekoliv na světě.

10 Comments on “Skládací solární panel vyrábí elektřinu a odsoluje vodu”

  1. Energeticka spotreba v Isralei pro vyrobu pitne vody reversni
    Energeticka spotreba v Isralei pro vyrobu pitne vody reversni osmozou se pohybuje v rozmezi 3.0–3.85(kWh/m3), viz

    http://arava.org/wp-content/uploads/2015/05/Renewable-energy-fueled-desalination-in-Israel_final.pdf

    Nevrim na vetsi ucinnost uvedeneho zarizeni, optimisticky predpokladam stejnou jako iu Israelskch projektu, ze pri panelu 300Wpeak bude mozno vyrobit za slunny den cca 1kWh a tedy cca 300 litru vody a to zni pro vestinu obyvatel Afriky jako zlaty nadstandard.

    1. Izrael ovšem problém s nedostatkem vody relativně
      Izrael ovšem problém s nedostatkem vody relativně vyřešil. Jak nedávno zaznělo v ČRo v rozhovoru s vedoucím pracovníkem tamních vodáren, dnes nemají problém ani s napouštěním bazénů. Kapacitně jsou na to plně připraveni. Ale lidé musí počítat s tím, že si to zaplatí.

      1. Tých 0,175 m² je iba to zariadenie, ktoré odsoluje vodu. K
        Tých 0,175 m² je iba to zariadenie, ktoré odsoluje vodu. K tomu ešte panel odhadom 0,8 m². Myslím, že tých 3 m² bude len trojnásobok toho ich výtvoru a je to brané ako celok aj s panelom, ktorý dodáva energiu.
        Podla mna to bude robiť 18 litrov/min. A za slnečný deň to celkovo vytvorí tak 100 Litrov za den. Estli se nepletu :-)))

Napsat komentář