Hlavní solární boom ČR teprve čeká!

V Praze dnes začala vrcholná událost oboru fotovoltaiky a akumulace: konference Solární energie a akumulace v ČR i letos přivedla na jedno místo zástupce největších firem, experty ze státní správy, ministerstev, místních samospráv i odborných organizací.

Zatímco dosavadní rozvoj fotovoltaických elektráren (FVE) se odehrával především na střechách, nyní míří ve větší síle i na zem – schválená novela o agrovoltaice a také Lex OZE 3 otevírá cestu bezemisní energii na zemědělské pozemky, bytové domy nebo nevyužívanou či průmyslovou půdu.

Velký zájem o tato témata vedl organizátory konference k rozšíření programu na dva dny. Osmého ročníku největší tuzemské události věnované fotovoltaice se mj. (online) účastní ministr životního prostředí Petr Hladík. Plány, legislativní novinky a nové trendy rozebírají vrcholní zástupci organizací jako MPO, ČEPS, ERÚ, ČEZ, Solární asociace, Svaz moderní energetiky, Asociace AKU-BAT CZ, distribučních společností a mnoho dalších řečníků. 

Česká republika se po období váhání konečně naplno vrhla do rozvoje obnovitelných zdrojů, když se podle dat Solární asociace v loňském roce postavilo na 1 GW nových fotovoltaických elektráren v celkově skoro 83 tisících instalací.

I letos boom fotovoltaického sektoru pokračuje, přestože z hlediska dostupných kapacit i závazků České republiky k přechodu na bezemisní ekonomiku a energetiku jsme stále spíš na začátku a skutečný rozvoj nás teprve čeká – a už ne pouze na střechách rodinných domů.

Mezi letošní trendy tak patří třeba agrovoltaika, spojení fotovoltaických elektráren a zemědělské produkce, jejíž zavádění umožňuje novela zákona o ochraně zem. půdního fondu, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou.

Solární asociace veřejnou diskuzi o agrovoltaice v Česku před mnoha lety otevřela a dlouhou dobu o jejím zavedení s úřady a politiky vyjednávala. Nyní tomuto tématu mohla poprvé věnovat celý blok.

„Chceme-li, aby byla česká energetika založena na kombinaci jádra a OZE, musíme stavět i solární parky. Agrovoltaika přitom dává možnost část zdrojů stavět tak, že nezanikne zemědělská činnost,“ říká k zásadnímu okamžiku rozvoje FVE zdrojů Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.

Zásadními milníky v rozvoji FVE a moderní energetiky se letos stává také legislativní podpora akumulace, agregace a flexibility, které zavádí novela energetického zákona Lex OZE 3. Na konferenci se těmto tématům věnují jak odborníci na legislativu, tak i zástupci konkrétních společností, kteří představují využití těchto prvků pro rozvoj obnovitelných zdrojů.

„Akumulace energie, agregace a flexibilita představují nástroje pro efektivnější řízení spotřeby a výroby energie, kdy obě strany budou moci lépe reagovat na situaci na trhu. Bez Lex OZE 3 by další rozumný rozvoj bezemisních zdrojů v Česku byl velice obtížný a jsem velmi rád, že se konečně začínáme blížit k přijetí této přelomové novely a k odstranění dalších bariér,“ říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace AKU-BAT CZ a předseda představenstva Solární asociace.

„Jsem ráda, že se v Decci skrze naše projekty podílíme na naplňování cílů stanovených klimaticko-energetickým plánem a spoluvytváříme moderní energetiku budoucnosti. Chceme, aby sektor obnovitelných zdrojů dostal příležitost se systematicky a kontinuálně rozvíjet, a proto pozitivně vnímáme legislativní posun v posledních dvou letech. Nicméně musíme nejen nastavit funkční a efektivní nástroje v rámci povolovacích procesů, ale především tyto zdroje akceptovat jako nedílnou součást energetického mixu. Budoucí energetický mix je o kombinaci zdrojů, které se navzájem doplňují, eliminují své nedostatky, a naopak umocňují své silné stránky. Kombinace zdrojů moderní energetiky s těmi konvenčními může fungovat stejně dobře jako vztah investora s místní samosprávou,“ dodává Darina Merdassi, členka představenstva E.nest Energy, člen skupiny Decci.

„Cením si toho, že máme možnost jako partner podpořit tuto významnou akci, a chci také vyjádřit uznání Solární asociaci za její neúnavnou dlouholetou podporu rozvoji solárního odvětví v České republice. Je už nezpochybnitelné, že obnovitelné zdroje budou klíčovou součástí naší energetické budoucnosti. Pro jejich efektivní využití a smysluplnost investic bude nyní důležitá podpora dalších technologií, které kompenzují jejich nestabilitu. Ve Photon Energy bedlivě sledujeme vývoj v oblasti akumulace energie, agregace flexibility a podpůrných služeb pro energetické sítě a rozšiřujeme svou nabídku nad rámec tradiční výstavby a provozu fotovoltaik o řešení, která umožní uživatelům energie proaktivně řídit svou výrobu a spotřebu a zároveň podpoří stabilitu a flexibilitu sítě při integraci obnovitelných zdrojů,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group.

Velký nárůst veřejného, komerčního i politického zájmu o fotovoltaiku se promítl do podoby konference, která se letos poprvé koná ve dvou dnech. Během nich se otevírají a diskutují jak hlavní politická témata (zákony, role FVE v energetickém mixu, akumulace a agregace flexibility), ale i podrobné technické bloky jako protipožární předpisy či problematika připojování FVE k distribuční soustavě.

K novým tématům patřila také bezpečnost FVE a akumulace, které byl věnován samostatný blok v programu konference. „Nové technologie jsou při správném provedení bezpečné, bohužel enormní tlak na jejich rychlé zavádění generuje rizikové faktory. Právě těmto faktorům, jak technickým, tak legislativním, byl věnován samostatný blok v programu konference. Přestože se jedná o nové téma na konferenci, na úrovní HZS České republiky, Solární asociace, asociace AKU-BAT a odborné veřejnosti, se toto téma diskutuje dlouhou dobu,“ komentuje Pavel Hrzina, odborný asistent ČVUT v Praze a člen Solární asociace.

zdroj: tisková zpráva

31 Comments on “Hlavní solární boom ČR teprve čeká!”

 1. dostal jsem se pred mesicem k zakazce pro nejvetsiho vyrobce OZE systemu v EU a pro vizualy ve vyzkumu me poslali i male funkcni vzorky clanku novych panelu co se maji na trh dostat az za nekolik let a ted resi to jak je vyrabet levne ve velkem, a jako ty vole to je brutus 😀 ja ty panely chci ted hned 😀 kdys si to delim na clanky na panelech co mam podle plochy, a vidim kolik z toho jednoho co me poslali leze za parametry, tak na mejch soucasnejch panelech vyrobne z roku 2022 bych mel o cca 50% vetsi vykon a to za horsich podminek osvitu

  jako za par let se budem hodne divit co vsechno budem a hlavne kde mit za panely, jakoze fakt brutus co se chysta nejen vykonove ale i s funkcema ktere by spousta lidi ani u neceho jako fotovoltaicky panel necekali, ja vlastne az s tema vzorkama pochopil proc je to tak velkej business a proc do toho tolik lidi leje takove silene penize

     1. Jasně, v jižních zemích přeci stojí 50% aut uprostřed širé pláně kde nic nestíní. Nikde tam není žádný strom, dům nebo cokoliv jiného co by stínilo a majitelé těch 50% aut schválně stojí na sluníčku celý den protože je baví opakovaně lézt do auta v interiéru rozpáleného na 70°C protože jim doma chybí sauna.

       1. Je mě 45, mám dům cca 200m2 obytné plochy a o něco méně „technické plochy“ (či jak to nazvat), dům má průjezd kam se vejdou 2 menší auta, za průjezdem je garáž kam se vejde menší auto (a teď je to plné jízdních kol, bazénu, doplňků k autu atd.) Za domem je dvůr kde je kromě garáže i dílna a další menší místnost na ukládání věcí. Vedle stojí pergola s krbem. Před domem je zahrada. Nemám na to žádnou hypotéku ani jinou půjčku. Na „účtech“ mám úspory že bych si mohl obratem koupit pár Tesel a ještě by dost zbylo.

        Takže co, máte pocit že jsem nějaký zahořklý loser co z dětského pokoje od rodičů píše zahořklé zprávy na internet ?

        Jsem prostě technik který nemá rád naivní představy lidí zcela odtržených od reality, protože má práce je (kromě jiného) řešit ty otravné detaily aby ta vize šla vyrobit.

        1. pro Jimmy … Díky za osobní informace….
         Tak to vážně nechápu proč furt hledáš problémy a ne jejich řešení 🤔
         Jestli myslíš mě jako toho odtrženého od reality, tak máš pravdu…. O svou elektřinu se sám starám už 15 let 🍾

        2. Za toho odtrženého od reality mám „100 kW FVE Leodendulu“ a jeho „vize“ jak je všecho jasné a jednoduché.

        3. Samozrejme ze ten, kdo ma auto v garazi, bude mit FVE na garazi a bude nabijet i ve stinu. Nezlob se, ale auta stoji uplne vsude a velka cast nestoji ve stinu, ale nekde kam slunicko bezne sviti.Pro 25km je potreba dejme tomu 4kWh. Pri vykonu panelu na aute dejme tomu 800Wp muze tech 4kWh klidne dobit. V takovem Spanelsku sviti slunicko pres 10h/d. A tech 30-50% aut se vztahuje i na to Spanelsko. Ber to jako celkovy pohled na vec a ne jako ze kazdy ma zaruku, ze to bude fungovat.
         P.S. 800Wp se vztahuje na ty budouci vykonne panely o kterych pise Saman. Zda budou nebo ne, muzeme jen spekulovat.

        4. Ohledne 100kWh FVE se nemusis vztekat. Instaloval jsem si sam sobe 15kW a nejakych 100kW by fakt nebyl zadny problem. Za ty dnesni ceny si lide v Nemecku z panelu stavi ploty a je to levnejsi nez nejake jine konstrukce ktere brani aby jim nekdo necumel na zahradu. A kdyby to ta legislativa umoznovala a nebyl limit 50kW, tak bych to realizoval. Kdyby ani tech 100kW nestacilo, tak se porad jeste muze pridat. Za ty porizovaci ceny 0,10 EUR/Watt je to porad zajimava investice, protoze rocni platby za pripojku a spotrebu jsou fakt vysoke. Kazda investice, ktera ma navratnost 15 let, je z meho hlediska dobra investice. V zadne bance nedostanu takovy urok jako bych mel nedanenou renditu z odstrizeni od site. A ten pocit by byl k nezaplaceni.

        5. Viděl jsem video kde na střechu poměrně velkého SUV dali 400W panelů. Prostě fixní panely které přesahovali střešní nosič aby byla využitá maximální možná plocha (dle majitele v ohebných panelech by na střechu dal maximálně 300W). Panely byly nové, tedy účinnost 21-22%. V průměru to dle majitele vyrábělo ta dá (fanfáry) cca 100W.

         Pro 800W peak by i při navýšení účinnosti o 50% bylo nutné pokrýt prakticky celou horní plochu auta a průměrný výkon by z toho byl cca 200W.

         Jako pohon lednice, notebooku a tak jako to bylo v tom daném SUV je to ok. Jako pohon by to bylo asi jako plivat do nádrže. To jsou ty „otravné“ drobné detaily.

        6. Těch 100kWh FVE už se tu řešilo několikrát.
         1) Ne každý má k dispozici u domu volnou plochu velikosti fotbalového hřiště.
         2) Cena FVE fakt není jen cena panelu.

        7. Cena takove FVE by byla fakticky jen cena panelu. Nepotreboval bych vyuzivat cely vykon ve stridavem napeti. Stavajici menic by me uplne stacil a vzdy bych pripojil k menici jen tolik panelu aby to davalo pozadovany vykon. Zbytek nepotrebnych panelu by mohl vyhrivat DC proudem treba zemni kolektor nebo co ja vim. Obycejny IGBT transistor by spinal jednotlive vetve dle potreby. Panely mam instalovane u zeme na drevene konstrukci a misto drahych hlinikovych profilu mam jednu starsi instalaci namontovanou na obycejne sadrokartonove pozinkovane profily UD. Cena profilu je v Polsku za asi za 10Kc/m. Mam to instalovane uz asi 8-10 let a porad to vypada stejne, zadna koroze. A pevnost je dostacujici. Vlastni praci nepocitam. Tak co by me melo zruinovat? Cele to mam zakotvene k zemi zatloukacimi kotvami s cenou 2,99EUR/kus. Akorat je pravda, ze takovou plochu bych asi nestacil odklizet od snehu. Ale fotbalove hriste to fakt neni. Zhruba 5m2/kW. 500m2 je na me zahrade uplne nic. A ja nerikam, ze to ma mit kazdy. Mluvim pouze za sebe. A je to technicky realizovatelne. Bohuzel na >50kW je nutne mit urcite papiry na provoz.

        8. flexi panel 520Wp, na beznou dodavku se na strechu vejde naprosto vpohode, ja mam na pokusy jednu tu mensi 430Wp variantu a tu bych vpohode dostal i na strechu naseho kombika nizsi stredni tridy mezi listy a jen by kousicek precuhoval vzadu prez stresni spojler, nejakych 370-390Wp bych tam dostal napohodu zcela kdybych mel tu potrebu to udelat

         https://www.memodo.cz/panely/sunman/11129/sunman-520w-smf520j-12x12uw-flexibilni-kabel-0-45-m?utm_term=&utm_campaign=DSA&utm_source=adwords&utm_medium=ppc&hsa_acc=8349427421&hsa_cam=21301189185&hsa_grp=166489068470&hsa_ad=699987403585&hsa_src=g&hsa_tgt=dsa-717255465271&hsa_kw=&hsa_mt=&hsa_net=adwords&hsa_ver=3&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwpNuyBhCuARIsANJqL9P1zMpJWBDXKxEoIGZqhIkpSElNoZI82c2feeJPLLT565ck4zKkmTcaAgI5EALw_wcB

      1. hele zapojil jsem jeden clanek, jakoze fakt jen jeden co me posali, je to takova tkanina se vzorem cehosi tmaveho (trosku jako flexi panely co znam), da se to trosku ohybat a dvema dratkama co z toho vedou a nejaky jejich konektory, a tenhle jeden clanek 16x8cm (o neco mensi nez clanek na mejch perc panelech) kdys moje panely nevyrabeli a meli jen napeti naprazdno, protoze bylo zrovna zatazeno a poprchavalo, tak na multimetru ukazal hodnoty jak napeti tak proudu vetsi nez kolik maj moje panely za primeho osvitu, a to jsem ho jen polozil na zabradli balkonu 😀 v zadani jsem doslova mel aby se clanek natocil s popraskem vodni mlhy, takze aby to vypadalo jako ranni rosa 😀 dalsi dva clanky co me poslali jiz tak super hodnoty nemeli, ale taky meli uplne jine vyuziti ktere se dnes vesmes nepouziva a budou se zrejme pouzivat na aplikace trosku jineho razu nez na co jsem s fotovoltaikou zvikli, predpokladam ze i podle prozatimnich nazvu tech clanku jeden z nich bude vyuzivany u lodi a druhy u vyskovych budov a jejich funkce asi hodne prekvapi, u jednoho z nich me dodali i pro natoceni zaberu plosnak kterej ten clanek ovlada a umi s nim zajimave veci 😀 a ten by podle vseho mohl bejt vhodnej i pro auta, ale podle nazvu ma bejt spise pro architekturu

  1. CEZ bude jeden z tech co si budou snazit si to na ty pole dostat ve velkem a budou na to lakat prave vyhodnosti diky velikosti, v CEZu moc dobre vedej co pro ne OZE znamena a jak jim to dava zivotnost jen nizsi dekady do budoucna, velke projekty OZE ted stavi v CR vesmes prave CEZ, protoze ostatni firmy na to bude nemaj takovej kapital nebo se zameruji na zahranici

    1. Jenže u takového vodíku je potřeba, aby měl elektrolyzér co největší využití, protože je elektrolyzér drahý. Takže stejně přebytky budou a velké. Jediná možnost je přebytky vykupovat za téměř nulovou cenu a ukládat je někde ve formě tepla – třeba ohřívat vodu pro teplárny nebo kotelny v panelácích a ušetřit tak plyn alespoň po část roku. Nicméně to zatím nejde, protože v současnosti jsou přebytky minimální.

   1. FVE a VtE mají obvykle dlouhodobé kontrakty, kdy dodávají 20, 25 let dopředu za pevnou cenu.
    Ty nízké ceny jsou na burze, tam se nakupuje a prodává výkon na pokrytí rozdílu mezi výkonem dodaným na základě dlouhodobých smluv (FVE, VtE, JE, ..) a reálnou spotřebou. Tyhle ceny jsou pro majitele dlouhodobých kontraktů irelevantní.

     1. Pro ty postavené dnes to samozřejmě neplatí (myslím tím ČR, třeba v Německu to může fungovat jinak). Dnes lidi a firmy dostanou dotaci na výstavbu FVE – třeba 40% pořizovacích nákladů tvoří dotace. Přebytky pak může majitel FVE posílat do sítě za tržní cenu, což je velmi malá částka. Dokonce je podmínka, že může distributor odpojit celou FVE od sítě a výrobce samozřejmě nemá nárok na jakoukoliv kompenzaci – k tomu stejně dochází v čase záporných cen, takže je to jedno.

     2. o OZE z boomu, tedy mezi lety 2008 az 2013 platili zarucene vykupni bonusy a vykupni ceny, tedy cena stala bez ohledu toho jaka je cena na burze, to ale pro FVE skoncilo tusim rokem 2013 co se tyce tech nesmyslnych cen a 20180 komplet, pro VTE to je nejak posunute, obdobna garantovana vykupni cena se vesmes plati dnes u drahych zdroju s dlouhou navratnosti, takze pokud by se treba opravdu postavil novy jaderny blok v CR, tak by jiz odzacatku byl zatizen podobnou vykupni cenou ktera v tech poslednich materialech na vlade byla tusim 3250 be zdani za MWh, a to po dobu 30 nebo 40 let (hledat se me to nechce takz epresne ty cilsa nevim), a neco podobneho se ted zvazuje u uhelek kdys nekteri strasi ze je zavrou, nastesti ten vykon tech co se hrozi ze se odstavej je pro CR bezvyznamnej a tak se snad to dotovani u uhelek nezavede

Napsat komentář