Siemens zavádí v Česku prvky Průmyslu 4.0

Mohelnický závod Siemens výrazně sníží emise díky chytrému řízení budov. Monitorovat a řídit energetické systémy třicetihektarového závodu s řadou výrobních hal bude jen jedna stanice.

Unikátní řešení pod hlavičkou Průmyslu 4.0 řadí mohelnický závod k nové generaci digitalizovaných továren.
foto: Siemens

Výrobní závod Siemens v Mohelnici se stal součástí globálního programu snižování CO2. Areál prošel komplexním energetickým rozborem divize Building Technologies, který zahrnoval oblasti vytápění, chladicích technologií a osvětlení.

Snížení uhlíkových emisí probíhá v rámci globální iniciativy Siemens, která usiluje o neutrální uhlíkovou stopu do roku 2030. Za nejvýznamnější z realizovaných změn v Mohelnici lze považovat kompletní výměnu osvětlení výrobních hal za světla, která svým charakterem odpovídá myšlenkám konceptu Průmyslu 4.0.

Za pouhých pět měsíců se v závodě vyměnilo 3511 světel a měřicích a regulačních zařízení. Dnes má tedy každá ledková lampa v systému osvětlení vlastní IP adresu.

Chytrá LED tělesa jsou dnes zapojená na programovatelné sběrnici a přes řídicí jednotku hlásí svůj provozní stav, tedy na kolik procent výkonu svítí, kolik provozních hodin jsou aktivní nebo zda jsou v poruše – to vše se zobrazuje na monitoru řídicí jednotky.

„Projekt v Mohelnici ukazuje, že energeticky úsporná opatření lze realizovat i v moderních výrobních závodech.“ uvádí ředitel úseku energetických služeb společnosti Siemens ČR.

V případě, že nadřazený řídicí systém zjistí poruchu konkrétního svítidla, pošle hlášení prostřednictvím e-mailu či SMS. Mimo to systém řídí kompresory, solární panely či ohřev vody a stejně tak zajišťuje monitoring spotřeby vody, zemního plynu a tlakového vzduchu.

Kromě světel jsou do projektu zahrnuta i další opatření, týkající se například využití impregnační jímky či odpadního tepla ze šachtové pece na rotory a z pece na hliník. Soubor realizovaných změn přinese každoroční redukci emisí CO2 o 4383 tun.

Dlouhodobý program závodu ve Frenštátě pod Radhoštěm

Mohelnický závod však není jediný, který se intenzivně zabývá otázkou ekologie. S energeticky úspornými programy začal před třemi lety závod Siemens ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Modernizace našich výrobních hal hraje při snižování emisí významnou roli. To, že můžeme v oblasti životního prostředí dosáhnout ambiciózních cílů, potvrzuje i rekordní čas, za který se nám na ploše šedesáti fotbalových hřišť podařilo vyměnit osvětlení,“ říká ředitel největšího evropského závodu na výrobu nízkonapěťových asynchronních elektromotorů, odštěpného závodu Siemens Elektromotory Mohelnice Pavel Pěnička

Ke snížení spotřeby energie a emisí CO2 zde taktéž přispělo nové inteligentní osvětlení (ve výrobních halách i v obslužných provozech), zateplení budov s výměnou oken, nová vzduchotechnika s rekuperací tepla, optimalizace odsávání impregnačních stanic, instalace tepelného čerpadla a fotovoltaických panelů pro ohřev teplé vody nebo výstavba vlastní fotovoltaické elektrárny.

Závodu se podařilo trvale snížit roční spotřebu energie o 6445 MWh a emise oxidu uhličitého o více než 1100 tun.

tisková zpráva

14 Comments on “Siemens zavádí v Česku prvky Průmyslu 4.0”

  1. No ono by stačilo udělat
    No ono by stačilo udělat zatravněnou střechu, s pořádným izolačním efektem, hezké místo pro relax zaměstnanců, krytý částečně průsvitnými solárními panely. A stěny továrny aspoň trochu zaizolovat nějakým přírodním a lokálně redundantním materiálem. Nakládat s odpadním teplem. A LEDky s IP adresami? Tak snad pokud někde něco nesvítí, tak si toho snad někdo všimne a pípne, říká se tomu zaměstnanec 2.0…

  2. Nejvic energie na vytapeni
    Nejvic energie na vytapeni by se dalo usetrit, kdyby se ty fabriky stavely pod zemi. Ty haly stejne nemaji zadna okna a tak je uplne jedno, zda jsou nad nebo pod zemi. Pod zemi je vzdy okolni teplota nad 0 stupnu Celsia a nefouka zadny vitr. Tim by bylo potreba podstatne mene energie na vytapeni.

    Jinak ty jejich LED svetla musi otestovat v realnem provoze nez je poslou do prodeje. Tudiz zabijou dve mouchy jednou ranou. Uspora energie a ostre testovani.

    1. Z hlediska nákladů je
      Z hlediska nákladů je ovšem zapuštění fabrik pod zem naprostý nesmysl. Počáteční investice do zapuštění pod zem se vám nikdy nevrátí a navíc budete mít problémy s izolacemi a rychlým stárnutím materiálů konstrukce. Ostatně to je hlavně jeden z důvodů, proč se to v podstatě nikde nedělá.

      1. nikde je silné slovo
        nikde je silné slovo zelenebydleni.eu/domy-chranene-zemi.html Ale je fakt, že špatné plánování – tedy nutnost následného rozšiřování poddimenzovaných kapacit a touha moci se chlubit podnikatelským barokem je bezbřehá. Jo a nedostatek kvalitních a znalých fušerů je hrob i asfaltové cesty……

Napsat komentář