Seat zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty

Závod Martorell společnosti SEAT S.A. pokračuje ve vývoji a využívání digitální nástrojů a řešení na své cestě k chytřejší, digitalizovanější a síťově propojenější výrobě.

EffiBOT je autonomní, spolupracující mobilní robot, který se přizpůsobuje potřebám zaměstnanců, aby jim usnadnil práci
foto: Seat

Společnost Seat v rámci tohoto cíle uvedla do provozu dva autonomní, spolupracující mobilní roboty, kteří se přizpůsobují potřebám zaměstnanců a pomáhají jim s různými úkoly, například s přepravou dílů.

SEAT S.A. používá tyto roboty s názvem EffiBOT jako první výrobce automobilů ve Španělsku. Společnost tím pokračuje v optimalizaci svých výrobních procesů a zefektivňování řízení zdrojů a komunikace mezi různými odděleními společnosti.

Herbert Steiner, člen představenstva společnosti SEAT S.A., odpovědný za výrobu a logistiku, uvedl: „S autonomními mobilními roboty znovu stojíme v čele inovací v automobilovém průmyslu. Jsou také jasnou ukázkou, jak mohou roboti spolupracovat se zaměstnanci a usnadňovat jim práci. Jejich využitím činíme další krok v realizaci Průmyslu 4.0 a zvyšování efektivity, flexibility, agility a konkurenceschopnosti.“

EffiBOT: inteligentní robot

EffiBOT je robot vyvinutý francouzskou společností Effidence, s níž SEAT S.A. spolupracuje na optimalizaci provozních procesů v závodě Martorell. Robot nepřetržitě sleduje své okolí v rozsahu 360° a v areálu výrobního závodu dokáže následovat osobu, která se dotkla jeho dotykového displeje.

Zaměstnanec přitom nemusí mít na sobě žádné zařízení. Robot se neztratí, ani když mu cestu zkříží jiná osoba nebo objekt. EffiBOT mimo jiné zbavuje zaměstnance námahy při nošení těžkých předmětů, protože přepravuje různé druhy dílů potřebných k montáži vozu. Robot má nosnost až 250 kg nebo na přípojném vozidle uveze až 500 kg.

V experimentální fázi uvedla společnost SEAT S.A. do provozu dva roboty EffiBOT, a pokud se osvědčí, jejich počet v budoucnosti poroste. Na rozdíl od automatizovaných vedených vozidel AGV (Automated Guided Vehicle), která vyžadují pro správnou funkci vodicí dráhy, dokážou autonomní mobilní roboti AMR (Autonomous Mobile Robot), jakým je EffiBOT, rozpoznávat své okolí, stanovit si vlastní trasu do zadaného cíle a cestou se vyhýbat překážkám.

Etalon pro Průmysl 4.0

Kromě robotů EffiBOT využívá výrobní závod Martorell cca 20 kooperujících robotů, tzv. „kobotů“, v oblastech montáže, například při montáži nápisů na karoserie modelů Ibiza a Arona. Je to další ukázka procesu transformace Martorellu na chytrý výrobní závod.

Společnost SEAT S.A. v uplynulých letech zavedla do celého procesu výroby řadu technologických inovací, například roboty EffiBOT, spolupracující roboty, vozidla AGV ve vnitřních i venkovních provozech a drony pro logistickou přepravu.

V kombinaci s efektivnější správou dat díky využívání umělé inteligence, velkých dat a blockchainu umožňují realizaci efektivnějších, flexibilnějších a agilnějších procesů. Společnost má navíc inovační tým odborníků z různých oborů, který se specializuje na nové projekty v oblasti Průmyslu 4.0.

tisková zpráva

Jeden komentář u “Seat zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty”

Napsat komentář