Samsung SDI dodá pro BMW baterie za téměř 3 mld. eur

Společnosti BMW a Samsung SDI uzavřely dohodou v hodnotě 3 mld. eur týkající se dodávky baterií. Je uzavřena pro roky 2021-2031.

Elektromobil BMW i3 je 10. nejprodávanějším elektromobilem za letošní rok s 34 050 prodanými kusy.
foto: BMW

Jihokorejská společnost Samsung SDI je dlouhodobě hlavním dodavatelem baterií pro automobilku BMW. Je pátým největším prodejcem automotive baterií na světě a dodává kromě BMW také pro Volkswagen či Jaguar.

Kromě toho navyšuje BMW také dodávky od čínské společnosti CATL. Hodnota kontraktu pro roky 2020-2031 byla navýšena na 7,3 mld. eur. Z toho baterie za 4,5 mld. eur půjdou přímo do BMW Group, zbytek do čínské výroby BMW.

BMW bude také prvním zákazníkem nové továrny na baterie CATL budované v německém Erfurtu. Nerostné suroviny, zejména kobalt a lithium, si BMW zajistí přímo z dolů v Austrálii a Maroku.

BMW upozorňuje, že pátá generace elektrického pohonu automobilky bude od roku 2021 vyráběna kompletně bez vzácných kovů. Do roku 2023 chce mít automobilka v nabídce 25 elektrifikovaných modelů.

EVSpecifications

25 Comments on “Samsung SDI dodá pro BMW baterie za téměř 3 mld. eur”

 1. Kdyz ceska media pisi o vyvoji ve svete, tak je dobre si vse
  Kdyz ceska media pisi o vyvoji ve svete, tak je dobre si vse overit z jinych zdroju. Takze BMW zrusi vzacne kovy u elektromotoru. Antrieb = pohon = motor.
  BMW gewährt in einem neuen Video einen schematischen Ausblick auf die fünfte Generation seiner Elektroantriebe, die ab 2021 genutzt werden sollen. Der E-Motor kommt dabei ohne Seltenen Erden aus und bildet zusammen mit Getriebe und Leistungselektronik eine integrierte Komponente.

 2. Nejlepší země podle spotřeby elektřiny na
  Nejlepší země podle spotřeby elektřiny na obyvatele
  https://www.youtube.com/watch?v=hAM3creFgKg

  Highest Wind Energy Producing Countries 1985 to 2018
  https://www.youtube.com/watch?v=Kso4Bj366vM

  Top Solar Energy Producing Countries 1983 to 2018
  https://www.youtube.com/watch?v=Dj_-ISVoto4

  Top 20 Countries Generating The Most Nuclear Energy
  https://www.youtube.com/watch?v=8VAO2BrrakM

   1. Je potreba rozlisovat „Drahe Kovy“ (zlato stribro platina…)
    Je potreba rozlisovat „Drahe Kovy“ (zlato stribro platina…) a vzacne kovy… anglicky „Minor Metals“ z nichz nektere spadaji do skupiny tzv „Kovy Vzacnych Zemin“

    Vzacne kovy jsou v principu kovy, jejich svetova produkce je pomerne mala a ktere se primarne netezi jako ruda onoho kovu. Neexistuje totiz „Kobaltova Ruda“. Kobalt se ziskava pri tezbe jinych kovu a tvori pouze jejich primes s vydatnosti nekolika malo procent.

    Nedostatkovost Kobaltu napriklad ohrozuje vyrobu Li-clanku vice nezli dostupnost Lithia

  1. Na vývoji baterii nejen pro e-auta pracují tisíce lidí na
   Na vývoji baterii nejen pro e-auta pracují tisíce lidí na planetě. Peníze na výzkum jsou. Teď už je to jen otázka času, kdy budou baterie bez vzácných kovů běžně dostupné.
   My, co skoro všude chodíme pěšky, si na to počkáme 😀

    1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Drah%C3%A9_kovy
     Drahé kovy je

     https://cs.wikipedia.org/wiki/Drah%C3%A9_kovy
     Drahé kovy je obecné označení pro vzácné kovové prvky (nebo jejich slitiny), které se užívaly a užívají jako platidla, na výrobu mincí, šperků a podobně. Mezi drahé kovy se obvykle počítá zlato, stříbro a v menší míře platina. Další kovy platinové skupiny (palladium, rhodium atd.) se užívají ve zlatnictví jako přísady a k pokovování.

       1. Precious metals jsou Drahé kovy. Tedy zlato, stříbro,
        Precious metals jsou Drahé kovy. Tedy zlato, stříbro, platina, paladium, rhodium… Vzácné kovy jsou jen mediální blábol kam se hodí co je zrovna potřeba. Je to pomotaný leda tak se vzácnejma zeminama. :)))
        To by mě zajímalo kam do motorů či baterek cpou zlato, stříbro či platinu? 🙂 Možná trochu do obslužný elektroniky?

        Minor metals nemá v češtine ekvivalent, ale mohly by se mu třeba přiřadit ty „vzácné kovy“ ať nejsou tak bezprizorní. 🙂

        Lithium je správně alkalický kov a kobalt je zase přechodný kov.

Napsat komentář