Ruský plyn můžou nahradit LNG i LPG

Zkapalněná varianta zemního plynu (LNG) se do Evropy vozí z Kataru či USA, zkapalněný ropný plyn (LPG) se dokonce vyrábí i přímo v tuzemsku.

Cena plynu za poslední rok dramaticky vzrostla. Nejprve přišla energetická krize, která začala ceny hnát vzhůru, a letos v únoru situace vyeskalovala ruskou invazí na Ukrajinu. Právě Rusko je největším dodavatelem zemního plynu do Evropy. Podle aktuálních dat je v České republice k plynu připojených přes 2,6 milionu domácností.

Zemní plyn, nebo zkapalněné plyny propan a butan?

Zemní plyn ale neprodává pouze Rusko. LNG – jeho zkapalněnou variantu distribuovanou tankery – vyváží řada dalších zemí. Největšími světovými exportéry jsou Austrálie (22 %), Katar (22 %) a USA (13 %). Nejdůležitějšími dodavateli do Evropy jsou v současnosti Katar, Nigérie, Alžír a Spojené státy. Doprava tankery je dražší než plynovodem a momentálně jsou zde omezené kapacity. Některé členské země EU však již podnikají aktivní kroky ve snaze zajistit vyšší dodávky LNG, připravuje se též výstavba nových terminálů pro jeho příjem. Zajištění společného nákupu zemního plynu na evropské úrovni by mohlo zajistit přijatelnější ceny plynu.

Podobně jako LNG není na Rusku primárně závislý ani LPG neboli propan-butan. „Význam LPG postupně roste, protože jde o alternativu zemního plynu hlavně tam, kde není dostupná distribuční soustava. Podíl neplynofikovaných obcí v Česku není nezanedbatelný. S tím korespondují loňské statistiky, podle kterých hlavně v souvislosti s povinnou výměnou kotlů výrazně rostla spotřeba LPG pro vytápění domácností. Současně jsme zaznamenali rekordní zájem o instalaci plynových LPG zásobníků, především ve Středočeském a Jihočeském kraji,“ vysvětluje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.

V reakci na okupaci Ukrajiny ukončila společnost Primagas dodávky LPG z Ruska. Jako část mezinárodní skupiny SHV Energy, světového lídra na trhu s LPG, dokáže společnost rychle zajistit zkapalněný ropný plyn z jiných zdrojů po moři nebo železnici. „Běžně plyn nakupujeme z lokálních zdrojů (ORLEN Unipetrol RPA) a z našeho terminálu v Antverpách. Plyn může být také nakoupen z našeho námořního terminálu v Gdaňsku, kam je dodáván mimo jiné z Velké Británie, Norska nebo Spojených států s využitím překládkového terminálu ve švédském Karlshamnu, který náleží naší sesterské společnosti,“ popisuje Jiří Karlík.

Budoucnost s bioplynem

Do budoucna by nezávislost na ruském plynu mohlo dle odborníků přinést zaměření se na výrobu zemního plynu z biomasy, která má již dnes slibný potenciál. Bioplynem se ovšem nemusí rozumět pouze zemní plyn vyrobený z obnovitelných zdrojů – biometan. Počítá se i s rolí bioLPG, jež je možné taktéž vyrábět z obnovitelných zdrojů. Podle studie BioLPG: A Renewable Pathway Towards 2050, kterou loni publikovala evropská asociace Liquid Gas Europe, lze budoucí poptávku, která by měla na evropském trhu činit v horizontu 30 let přibližně 8 až 12 milionů tun LPG ročně, zcela uspokojit díky bioLPG vyrobenému kompletně z evropských zdrojů.

BioLPG se na českém trhu poprvé objevilo v roce 2020 a ve formě autoplynu bylo rozváženo z plnírny a distribučního centra společnosti Primagas v Horní Suché na Karvinsku. „V prvním roce jsme na český trh dodali propan-butan vyprodukovaný ze zbytků jídla a cukrové řepy použitých primárně na výrobu bioethanolu. V roce 2021 jsme dodávky navýšili a konkrétně šlo o biopropan, který vznikl při výrobě hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO), jenž nahrazuje biopaliva první generace,“ říká Jiří Karlík.

Přehled: Není plyn jako plyn

Zemní plyn je přírodní plynná směs tvořená zejména metanem, a to z 80 až 99 % dle země původu. Distribuuje se potrubím a používá se zejména pro topné a technologické účely v domácnostech i v průmyslu.

CNG (z anglického Compressed Natural Gas) je stlačený zemní plyn, a tedy je jeho hlavní složkou opět metan. Vzniká buď stlačením zemního plynu z potrubí, nebo odpařením ze zásobníku LNG (zkapalněného zemního plynu), dovezeného autocisternou nebo lodní dopravou. CNG se u nás nejvíce uplatňuje jako alternativní a ekologičtější palivo pro dopravu a využíván je rovněž pro výrobu tepelné a elektrické energie.

LNG (Liquefied Natural Gas) je opět zemní plyn, který je ovšem zkapalněný. Skladuje se v kryogenních nádržích a využívá se pro pohon nákladních motorových vozidel, autobusů a lodí a také pro topné či průmyslové účely při vysokých energetických spotřebách v lokalitách mimo rozvodné sítě zemního plynu.

Pod zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas, tedy zkapalněný ropný plyn) se skrývají dva plyny, propan a butan. Využívají se ve směsi, ale stále více se uplatňuje také čistý propan. LPG má původ stejně jako benzín a nafta v ropě – vzniká při její rafinaci. Větší část – asi 60 % – se však získává při těžbě zemního plynu coby kapalná frakce separovaná od vytěženého metanu. Distribuuje se v tlakových láhvích nebo se dodává autocisternou do zásobníků a čerpacích stanic. Využívá se jako palivo pro vozidla se zážehovým motorem i jako palivo v domácnosti.

zdroj: tisková zpráva

29 Comments on “Ruský plyn můžou nahradit LNG i LPG”

      1. Viem, o podobnych technologiach mam vedomost asi 15 rokov a hadaj kde vsade sa odvtedy pouzivaju? Skus najst nejake lode, ktore to maju. Mne sa to nepodarilo. Povodne ta technologia mala odlahcit predok lode a znizit tak trenie pri plavbe. Chceli usetrit tak 10-20% nakladov ale realne som to nevidel v prevadzke. Vacsi zmysel by mali autonomne plachetnice ale tam je vyvoj v plienkach a neviem si to predstavit na velkych lodiach. Kazdopadne by to bola lacny druh prepravy aj ked casovo nestabilny.

          1. Super, vsetko co sa pekne testuje a o 10-20 rokov sa to mozno zacne pouzivat. To co som videl ja sa dalo pridat na kazdu lod, ktora uz existuje a nebol to prevod z veternej energie na elektricku. Toto su zatial iba pekne experimenty, ktore sa uz robia nejaku dobu. Videl som to uz davno pri nejakych jachtach. Myslim, ze prva lod na tomto principe sa skusala uz zaciatkom 20. storocia a znovu sa to ozivilo v 70. rokoch. Ma to celkom nizku ucinnost.

            V kazdom pripade trochu sme odbocili, ja som totiz pisal o 100% plachetnici bez potreby pohonu.

            1. Žvaníš: jsou tam 2 tankery ve službě – jeden s turbínou, druhý přímé plachty. Dále zmiňují 3 projekty v loděnici se spuštěním na moře 2* 2022 a 2024. Ve svém původním příspěvku jasně píšu ,,hybridní“ a ,, částečně“ a 100% komerční plachetnici už nikdo NIKDY nepostaví, zase nebuď cvok. Vždy bude mít reservní pohon – jednou snad elektro/bateriový.

            1. No bola bola, dobre rano zelam.

              Neviem ci mazut ale LNG tankery su dvoj palivove (LNG plus nafta/mazut) a vyuzivaju sa obe paliva. Mozno uz existuju aj cisto LNG ale podla mna su povacsine dvojpalivove, pretoze vyuzivaju plyn zo strat pri uskladneni (2-6% pri 20 dnovej plavbe). Tak ci onak emisie vypustaju oba systemy, takze tam si nepomozeme. Jedine tie plachetnice, lebo Gretka bojuje proti zlemu CO2 a ani tak nie prote este horsiemu metanu.

              Nemas zac.

        1. Myslím, že to tak je. Z bezpečnostnních důvodů není vhodné při transportu s tím LNG cokoli dělat, takže by tam musela být oddělená nádrž a mazut je prostě nejlevnější. Nevěšte hlavu, ty kecy, že to má emise jako 300 000 nebo kolik automobilů jsou bláboly lidí, kteří neznají rozdíl mezi COx a SOx. Uhlíková stopa lodí je malá, jenom asi 15% všechno, osobní a nákladní námořní i říční. Asi tolik jako letadla před kovidem. Nejvíc dělá osobní doprava, tj. asi 60% z celkové stopy COx v dopravě.

  1. To musi Gretka krochkat blahom, ked budu skvapalneny plyn (co ich stoji dost energie ho skvapalnit) tymi hnusnymi tankermi cez pol planety. Schvalne kolko tankerov potrebujeme na to aby sa to LNG k nam priviezlo a kolko km budu musiet prejst aby to sem priviezli. Tusim nam tie ekologicke zvasty a ten entuziazmus s pred troch rokov nejako vyprchali.

      1. A vodik tazime kde? Z Jupiteru? Ako este stale to nechapete? Nam chyba energeticky zdroj a nie nosic. Vodiku si vyrobime kolko budeme chciet ale musime vyrobit energiu pre:

        1. nahradu zemneho plynu, nahradu uhlia, nahradu jadra (lebo Nemci rozhodli a EU za 30 rokov neurobila nic) pri vyrobe el. energie (vacsinou to v krajinach byva vyrazne nad 50% z energetickeho mixu)
        2. nahradu zemneho plynu a uhlia pri vyrobe tepla
        3. nahradu zemneho plynu pre priemyselne ucely (vyroba vodika elektrizou z vody ma aku ucinnost? 60%?)

        Teraz to vsetko poscitajte a vyde vam kolko energie musime odniekal ziskat. Ste si isty, ze to nahradite veternikmi a solarnymi panelmi, pre ktorych vyrobu musite pouzit materialy (hlavne vzacne) aj z toho zleho Ruska a Ciny, prip. nestabilnych Africkych krajin? A musite ju vyrazne naddimenzovat, pricom musite riesit uskladnenie energie (jedine tu by sa oplatil te vodik, ale zas riesite jeho uskladnenie a distribuciu).

        A vlastne som este zabudol 4. bod a to nahrada ropnych produktov v doprave, kedze chceme pouzivat EV.

        Takze spocitajte 1. + 2. + 3. + 4. = X – (obnovitelne a ciste zdroje, ktore uz mame) = ? a chcel by som poznat to cislo pod tym otaznikom. Prestanme snivat sny a zacnime byt realisti. EU nie je zazracna vila, ktora zamava prutikom a vsetko bude hotovo. Ani Eurofondy to nedokazu.

        1. No jo, hlavně ve fotovoltaice je těch supervzácných materiálů hromada 😃….O co ti vlastně de?? Když ti slíbí stavby nových jaderek dáš už pokoj?? A jak dlouho myslíš, že by to trvalo?? Jenom prudíš co se mělo kdysi udělat. Za prvé je to nesmysl a za druhé k ničemu…A jestli zase něco nepochopíš, klidně zase napiš, že ten nechápavec jsem já. Když to pomůže.😁

          1. By si sa divil ako je taky cisty kremik vzacny a ako vela ho potrebujes aby si tie zdroje dokazal nahradit. Naviac co ti FVE pomoze v zime, ze?

            O co mi ide? Ide mi o to, ze pred casom rozhodli tupci v politike, ze budeme zeleni za kazdych okolnosti. Namiesto rozumu riesili politiku a teraz prisli dosledky. Sme plne zavisly od krajin, ktore su nestabilne alebo sa spravaju nepriatelsky a v podstate uz nemame na vyber. Mozme ist este zasadit demokraciu ako USA ale neviem kde, kedze Cina si davno vykupuje Afriku a vlastne aj Europu. Dostavame sa do slepej ulicky a zacina to mat vplyv na nas sposob zivota. Vsetko koli nejakym neokomunistom z europy, ktory mali radsej riesit umenie namiesto technologii. Bohuzial na vine su ludia ako vy a tymto vas aj vinim z tejto situacie!!!

            Ze mi niekto slubi vystavbu JE? Slubit mi moze aj nadsvetelny pohon, pretoze uz davno sme stratili schopnost JE postavit a vyskum je zatial minimalny. Proste sme zmeskali vlak a nastupit don nebude vobec jednoduche. Ako chcete nahradit 30 rokov nicnerobenia? Jediny, kto tu robil aky taky vyskum boli Rusi, Cina a India, pretoze potrebuju masivne zdroje energie. Zeleni neokomunisticki politici by mali byt odstaveni od moci a uvazneni za podvratnu cinnost. Sice by nam to nepomohlo ale aspon by nam bolo lepsie na dusi a mozno by nam to dalo mizivu nadej do buducnosti. Nateraz mozme spravit asi iba tieto kroky (este v tomto roku):

            1. okamzite odstavit biopaliva a biozlozky v palivach, ktore su vyrabane z konzumnych rastlin prip. takym rastlinam zaberaju miesto.
            2. rychlo certifikovat jadrove palivo pre Ruske verzie reaktorov u Westinghouse (pre VVER o vykone 1000MW tusim uz je, treba este pre verzie 440MW) a dalej rozsirovat siet dodavatelov
            3. Ukoncit uzatvaranie JE zdrojov v DE a inde v EU a uz zatvorene zdroje znovu otvorit pokial je to technologicky mozne. (Hlupakov v AT a DE ignorovat)
            4. Presmerovat penazne prostriedky do zaptelovania domov a budov, tak aby to bolo dostupne pre drtivu vacsinu obyvatelov (napr ako su eurofondy kde 80% su nenavratne prispevky). Problemom vsak su material a ludia schopni ich instalovat, takze je to skor dlhodoba uloha.
            5. Prestat alebo maximalne obmedzit co najskor materialy, ktore su pouzivane aj ako palivo resp. energeticky zdroj (ropa, zemny plyn, uhlie), pouzit iba ako materialy na vyrobu a priemysel. Toto ale nebude vobec jednoducha uloha a tiez bude dlhodoba.
            6. Ako obnovitelne zdroje uprednostnovat geotermalnu energiu (je stabilna a po instalacii lacna). Prestat spalovat biomaterial a pouzivat ho viac ako hnojivo (dovod je usetrit na priemyselnych hnojivach)
            7. Ukoncit politiku sankcii, ktore obmedzuju vlastne nas a rovnako ako politiku rozvracania Africkych krajin. Platit im rozumne ceny za dodavky.
            8. Diverzifikovat zdroje materialov, hlavne vzacnych aj na uzemiach v EU ako aj mimo nej. Cize uspinit si ruky a otvorit tazobne miesta aj v EU a nehrat sa sa to aky sme zeleni, ked ten vzacny prvok vytazia v Indii pomocov „neekologickych“ metod.

            A HLAVNE: zacat jasne planovat energeticke zdroje na 20-50 rokov dopredu s ohladom na stabilitu a moznosti. Rozvoj JE podporovat a technologicky vylepsovat (4. generacie reaktorov, toriove reaktory, mnozive reaktory, ADS,… a samozrejme casom aj fuzia). Jadroveho paliva mame na stovky rokov a da sa znizit aj jeho nebezpecnost. Samozrejme obnovitelne zdroje by som zas nezahadzoval, skor by sa mali pouzivat lokalne v domacnostiach. Zaklad je mat stabilnu a bezpecnu energeticku politiku. Ano tento bod nevyriesi pruser co mame teraz.

            To je iba par navrhov co sa da robit ak by sme pohli rozumom. Ale nepohneme, lebo zeleni neokomunisti v politike.

Napsat komentář