Rusko odstavilo plynovod Nord Stream 1: Evropa musí investovat do vlastních zdrojů

Dnes odstavila ruská společnost Gazprom plynovod Nord Stream 1. Důvodem je plánovaný servisní zásah po dobu 10 až 14 dnů. Německo však upozorňuje, že plánované odstávce předcházelo snížení dodávek o 60 % a současně se obává, že Rusko nemusí po opravě plynovodu dodávky obnovit.

Evropské státy musí posílit svou energetickou nezávislost na dodávkách ruského plynu. Pouze tak se jim podaří vyhnout manipulaci s cenami a drtivým dopadům na ekonomiku v případě úplného zastavení dodávek, upozorňuje Svaz moderní energetiky spolu s konzultační společností Budovy21.

Gazprom může chybějící dodávky plynu do Evropy přes Nord Stream 1 nahradit posílením dodávek pomocí plynovodů, které vedou přes Ukrajinu a Turecko. Zatím se tak však nestalo a nepředpokládá se, že by dodávky těmito cestami Rusko posílilo. Podle dat Mezinárodní energetické agentury (IEA) dokonce v červnu 2022 dodaly USA do Evropy více zkapalněného plynu, než Rusko pomocí plynovodů.

“Vláda Petra Fialy usiluje o zajištění energetické bezpečnosti Česka pomocí zvýšeného úsilí plnění plynových zásobníků a zajištěním kapacity v nizozemském plovoucím terminálu na LNG. Diverzifikace dodávek je klíčovým opatřením pro zvládnutí letošní zimy a nejbližších let. Přesto je třeba nezapomínat na opatření, která pomohou Česku zajistit nezávislost na dovážených fosilních zdrojích. Zateplené domy s nainstalovanými tepelnými čerpadly a solárními panely ruský ani jiný plyn nepotřebují. Právě tuto část řešení naší energetické suverenity potřebuje vláda posílit,” hodnotí kroky české vlády Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

“Snahu o diverzifikaci dodávek plynu chápu, krátkodobě nám to skutečně může přinést úlevu. Ale strategicky nám od ruského plynu pomohou jen úspory energie a obnovitelné zdroje energie. Tam je třeba směřovat hlavní část našeho úsilí a politické a manažerské kapacity vlády, a to se zatím neděje,” dodává Petr Holub, ředitel společnosti Budovy21.

Plán energetické bezpečnosti Evropy inspirují

V květnu představila Evropská komise strategii REPowerEU, jejíž naplnění by Evropu zbavilo závislosti na ruském plynu. Komise navrhuje zvýšení podílu zelené energie na 45 % do roku 2030. Jedním z hlavních nástrojů pro jeho naplnění má být masivní rozšíření solárních elektráren například na všech vhodných střechách veřejných a komerčních budov od roku 2025 a pro nové obytné budovy od roku 2029.

Do tří let by měl výkon solárních elektráren narůst na dvojnásobek, tedy na 320 gigawattů (GW). Do konce desetiletí má Evropská komise v plánu dosáhnout 600 GW fotovoltaik instalovaných v Evropě. Současně Komise navrhla, aby počet tepelných čerpadel narostl na 10 milionů kusů do roku 2025. O evropských cílech se povede debata během začínajícího pololetí. Řada států však nečekala a v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině přijala vlastní cíle pro urychlení energetické nezávislosti:

Podle přehledu zpracovaného think-tankem EMBER počítají 4 státy EU s cílem 100 % obnovitelné výroby elektřiny do roku 2030: Portugalsko, Nizozemsko, Rakousko a Dánsko. Německo minulý týden schválilo cíl 80 % elektřiny z obnovitelných zdrojů včetně pravidel usnadňujících výstavbu nových větrných a solárních elektráren. V praxi to znamená například zdvojnásobení výkonu větrné energie na pevnině na 115 gigawattů (GW) do roku 2030, od roku 2025 bude ročně přidáno 10 GW. Téměř ztrojnásobení solární energie na 215 GW do roku 2030, od roku 2026 bude ročně přidáno 22 GW. Itálie, Irsko a Řecko zvýšily své plány na 70% podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny do konce této dekády.

“I přesto, že předseda vlády Petr Fiala se ve svém mimořádném projevu přihlásil k potřebě masivně podpořit výstavbu fotovoltaických elektráren, využívání tepelných čerpadel či zvýšení objemu produkce domácího bioplynu, zatím vládě chybí jasné kroky, kterými by tyto závazky naplnila,” upozorňuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, na fakt, že Česko zapomíná na dlouhodobá řešení, která zajistí nezávislost na fosilních zdrojích.

“Český podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na výrobě již několik let stagnuje mezi 12 a 13 %. Potřebujeme jasný plán, který pomůže odblokovat výstavbu větrných a solárních elektráren pomocí zjednodušení stavebního řízení a zavedením předvídatelné podpory například pomocí aukčního mechanismu,” dodává Martin Sedlák.

Tři česká esa pro energetickou svobodu

  • Již během tohoto desetiletí lze snížit spotřebu zemního plynu těmito konkrétními kroky:
  • renovací budov se ušetří 1,8 miliard kubíků zemního plynu, a to především díky zateplování budov, výměně oken, instalaci rekuperace a optimalizaci zdrojů tepla
  • produkcí biometanu lze vyrobit do pěti let 1,3 miliardy kubíků zeleného plynu ročně
  • vybudováním nových solárních elektráren, které mohou vyrobit 9-12 terawatthodin čisté elektřiny, a nových větrných elektráren, které mohou dodat dalších 5 terawatthodin čisté elektřiny. Jejich roční produkce pak odpovídá ekvivalentu až 1,6 miliard kubíků zemního plynu
  • další úsporu dováženého fosilního plynu mohou přidat tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo solární kolektory

„Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nespotřebujeme. Díky kvalitně zateplenému domu s těsnícími okny lze na energiích ušetřit desítky tisíc korun ročně. Majitelé rodinných domů ale potřebují s těmito úpravami pomoct. Stát by jim měl nabídnout zvýhodněné úvěry na renovace, podpořit kvalitní poradenství pro přípravu projektů, a hlavně všem zájemcům jednoduše vysvětlit, jak na to,“ komentuje možnosti úspor energie Petr Holub, ředitel společnosti Budovy21 a dodává: „Pokud se tempo renovací zvýší 2-3x, dokážeme v celém Česku ušetřit do roku 2030 až 1,8 mld. kubíku zemního plynu ročně. Což je pro představu téměř polovina kapacity našich plynových zásobníků. A to není zrovna málo.”

Zemní plyn se v Česku využívá zhruba z jedné čtvrtiny na vytápění domů. Plynové kotle mohou postupně nahradit tepelná čerpadla. Podle červencové analýzy S&P má 8 evropských států plány, podle kterých skoncují s instalací plynových kotlů do nových domů během tohoto desetiletí. Jde o Dánsko (2013), Norsko (2017), Nizozemsko (2018), Francii (2022), Rakousko (2023), Německo (2024), Velkou Británii (2025) a Belgii-Flandry (2025).

zdroj: tisková zpráva

42 Comments on “Rusko odstavilo plynovod Nord Stream 1: Evropa musí investovat do vlastních zdrojů”

  1. K textu.. „Zateplené domy s nainstalovanými tepelnými čerpadly a solárními panely ruský ani jiný plyn nepotřebují.“:
    Inu zdali jiz dnes existuje technologie, ktera hlavne v zime dokaze pres zimu v nasich koncinach solarnimi panely na strese vyrobit 100% el.en. nutne pro topeni (plus neco navic), tak prosim sem s ní!

        1. Vážně nezapomněl 😉…Bral jsem zadání běžného domu, kde bude celková energetická bilance za celou topnou sezónu pozitivní, ne že bude VLASTNÍ elektřina vždy k dispozici…
          Pokud by se jednalo o ostrovní systém, kromě hromady baterek by byly potřeba bojlery na teplotu vodu a radiátory…
          A v létě by se před barákem mohly nabíjet elektrické kamióny 😁

              1. Chyba se jmenuje Lisabonská smlouva.

                EU omezuje výrobu laciné energie stabilních zdrojů.
                EU podporuje výrobu drahé energie nestabilních zdrojů.
                EU se politicky odřezává od blízkého dodavatele laciných energetických surovin.
                EU politicky podporuje dovoz od vzdálených dodavatelů drahých energetických surovin.
                EU podporuje složitý obchodní řetězec energií.
                EU trvá na extrémním zdanění energií systémem povolenek.

                Kdo teď blbě čumí na fakturu, ať si uvědomí, že je to jeho vlastní chyba.

    1. Proč se ptáte na úplně jinou informaci než citujete? V té větě stojí něco o tom, že by dům měl vyrobit elektřinu v zimě sám pro sebe?
      Alespoň já tam nic takového nevidím. Plán solárních elektráren na střechách domů nikdy neměl pokrýt spotřebu jednotlivých domů, tak blbej snad nikdo není.

  2. Renaultu se po opuštění Ruska zhroutily již tak nízké prodeje o 30% a začíná se mluvit o restrukturalizaci (=řízený bankrot).

    Překonává tak ztrátu McDonaldu, kterému po předání sítě ruskému provozovateli klesl globální zisk o 25%.

    Která aktivisty vedena firma je další na řadě?

      1. Jediným smyslem existence firmy je vydělávat. Kdo to nechápe, špatně dopadne.
        Na konci roku zkrachoval Renault v Číně, následně v Rusku a nyní skončí úplně. Položí ho vyhozené peníze do elektromobility, neschopnost uspokojit skutečnou poptávku a politický aktivismus.
        A nebude zdaleka jediný.

    1. To je tak, když je automobilka státní a ještě k tomu se sídlem v levičáckém státě, kde se vedení státu je prakticky podřízeno tomu, co řeknou zaměstnanci. Ztráta ruského trhu a továren tam by pro zdravou automobilku neměl být až tak velký problém. Jenže Rencek je prohnilej už delší dobu.

  3. To jsou zase bláboly.
    Za to že jsme takhle odkázaný na ruský plyn hlavně může sama EU a hlavně její zelené komunistické jádro. Vypnula atom, kterej nedělá žádné emise, aby místo toho postavila plynové elektrárny a pak brečla, že osobní doprava vypouští moc CO2… To prostě nevymyslíš.
    Ukažme prstem. Hlavní podíl na tom má Německo a Rakousko.
    Nemám nic proti plynovým elektrárnám. S rostoucím podílem solárních panelů je bohužel plynová elektrárna jediná z mála věcí, která je schopná rychle reagovat na změny v jejich výrobě.

    Taky se jedná o strategickou záležitost. Jak je proboha možné, že se evropa stala závislá nad komoditě, kterou sama nemá a může jí odebírat pouze z jedné zěmě? Rusko je prostě schizofrenní bolševické rusko a nedá se pokládat za věrohodnou zemi. Proč se posledních 10 let nebudovala nějaká rezervní plynová trasa?
    Furt tady všichni brečí nad produkcí CO2. Ale jsou země, které nemají pro zemíní plyn využtí, tak ho prostě jen při těžbě ropy bez využití spalují.

    A další věc. Už někdo soudruhům v buselu řekl, že když je v evropě potřeba topit, tak většinou v tu dobu solární panely nefungují. A že osobní doprava na baterky taky nějakou tu MWh bude potřebovat?

    Nevíme čím budeme tuto zimu topit, ale hlavně že víme, že v roce 2035 bude zákaz spalovacích vozů.

    1. Vyjádření asociace sdružující vlastníky německých jaderných elektráren se v našich médiích určitě neobjeví:
      „Stanovisko k možnosti znovuspuštění jaderných elektráren je neměnné. Nelze vyhovět politikům, kteří si každých šest měsíců přejí něco jiného.“

    2. Pro No name…EU zelení komunisti?? …Tím myslíš neoliberální oportunisty, defraudanty multimilionáře kteří budují své neofeudalistické osobní ,,štěstí“? Ty elitáře, kterým je životní prostředí ukradené a ekologická stopa jejich životů je katastrofická??..
      Nikdy jsem nepochopil proč někdo nazývá věci neodpovídajícími jmény…Uvidím slona a řeknu kráva…fakt divný 🙄

    3. Vážený no_name pane, jaderné elektrárny odstavilo pouze Německo na svém území po havárii ve Fukušimě, Evropská unie s tím nemá nic společného. A navíc před pár dny byly jaderné elektrárny zahrnuty mezi „obnovitelné zdroje energie“, které budou ze strany EU dále podporovány. S tím, co jste psal o plynu a plynových elektrárnách, jinak ale souhlasím.

  4. Autoforum jede dobrou EV-hate vlnu. Az je to smesne. Krecovita snaha.
    solarni-strechy-tesly-jsou-totalni-propadak-prodeje-zaostavaji-za-plany-znacky-temer-o-99-procent/
    elektricke-suv-realne-produkuje-dvakrat-vice-emisi-nez-skoda-octavia-rs-za-hrdinu-je-presto-elektromobil/
    vedec-varuje-pred-narizenou-elektromobilitou-je-to-pry-manie-ktera-nikdy-neprinesla-nic-dobreho/

    To snad poti Emil Tupec.

    KKT forum – web ktery vas nezklame!

                1. Pro Runnču.. Tak příklad: Ve fiktivním státě vyrábí elektřinu 100% hnědouhelné elektrárny. Nějaký plátek napíše, že elektromobil má větší emise než spalovák…A ,,zapomene“ dodat, že 95% místních (fiktivních) elektromobilistů vlastní velkou FV střešní elektrárnu.

                2. Můžeme začít diskutovat o tom, jaká je přiměřená míra generalizace. Pokud je informace neurčitá, nemá smysl se tím vůbec zabývat.

                  Což se ovšem netýká výše odkazovaných článků Autofora, které jsou konkrétní a ověřitelně pravdivé.

  5. Vždycky když se objeví podobná placená inzerce, vzpomenu si na scénu z Pelíšku – Komunisti nám chtějí dělat demokracii.
    Ty stejné svině, které zaprodaly národní energetiku a přivedly ji pomatenou pseudoekologickou politikou do závislosti na Říši a Rusku, nám teď vykládají, jak je nutné diverzifikovat energetiku.
    To je k pobliti.

              1. El. mám na dva roky, takže fix do 04/2023 a pak se uvidí. Teď platím „směšných“ necelých 5 KČ za kWh komplet cena i s distribucí, OZE, atd… pak se uvidí.

                Ano, přichází doba, kdy pomalu i nabíjení doma bude tak drahé, že se srovná s cenou za km u menšího a úsporného spalovacího auta. I když, na fdrive jsem četl předpověď, že příští rok bude benzín za 80 nebo dokonce za 100 KČ litr, tak uvidíme.

                1. V okamžiku, kdy bude cena 100 Kč za litr, většina nebude mít na benzín, ani kdyby byl za dvacku.

Napsat komentář