Rinspeed Oasis: robotické auto ze Švýcarska

Švýcarská společnost Rinspeed připravuje pro lednový veletrh spotřební elektroniky CES 2017 v Las Vegas koncept originálního robotického elektrického auta Oasis. Městský a příměstský vůz Oasis je od počátku navržen pro elektrický pohon a robotické řízení.

Robotický elektromobil Oasis.
foto: Rinspeed

Současné uspořádání a tvar osobních automobilů je dán především konstrukcí pohonné jednotky (spalovacího motoru, převodovky a transmise), nároky na bezpečnost (pevnost, robustnost, deformační zóny) a také nutností pracovní prostor řidiče osadit mechanickými systémy řízení vozidla.

Nástup moderních technologií ale pomalu začíná měnit konstrukční paradigma osobních automobilů. Revoluci přináší zejména nástup flexibilního elektrického pohonu a vyspělých automatizovaných systémů řízení.

Jednou z nejvíce progresivních firem v automobilovém průmyslu je švýcarská firma Rinspeed, která je také odborníkem na obnovitelné zdroje energie a ekologii.

Jednou z domén švýcarské firmy jsou revoluční koncepty automobilů. Rinspeed na lednové výstavě CES 2017 nově představí koncept automobilu Oasis, který plně využívá výhody elektrického pohonu a automatického řízení.

Oasis je malý elektrický robotický automobil pro dvě osoby určený pro městské popojíždění nebo pro jízdu do příměstských oblastí.

Podle tiskové zprávy Oasis díky natáčení předních a zadních kol získá výjimečné manévrovací schopnosti. Oasis je v prvé řadě určen pro autonomní jízdu – převzít kontrolu nad vozidlem bude ale možné i pomocí sklápěcího volantu.

Oasis

Oasis lze využít pro dopravu osob i zboží.

Díky kompaktnímu a flexibilnímu elektrickému pohonu má Oasis velmi prostorný interier s rovnou podlahou. Dvojici křesel lze lehce vyměnit za jiná. Vozidlo lze využít nejen pro osobní dopravu, ale také jako malou dodávku nebo třeba jako vozidlo pro rozvoz jídla.

Řidič s autem komunikuje pomocí velkého LCD displeje na minimalistické palubní desce. Podle vize Rinspeed Oasis získá také velký průhledový displej na čelním skle – ten lze využít pro promítaní jízdních údajů nebo multimediálního obsahu.

“Digitální” čelní sklo půjde využít i pro rozšířenou realitu – chytrý software auta pomocí kamer rozpozná jednotlivé objekty (auta, budovy, cesty, krajinné prvky, atd.) kolem vozidla a v úhlu pohledu řidiče na skle vykreslí/vypíše k objektům nejrůznější digitální údaje.

Na střechu švýcarští konstruktéři umístili rozměrný solární panel. Budoucí generace baterií, jako je například česká HE3DA, budou moci být přímo nabíjeny ze solárních článků bez použití komplikované elektroniky. Především ve slunných částech světa proto mohou být solární články na karosérii přínosem.

Rinspeed se chlubí spolupráci na vozidle Oasis s celou řadou firem. Mezí téměř třiceti spolupracujícími firmami najdeme Siemens AG, MHP (ve vlastnictví Porsche) nebo Osram. Díky zapojení významných firem můžeme doufat, že některé technologické vychytávky konceptu Oasis uvidíme v budoucnu i u běžných automobilů.

Napsat komentář