Robotická loď Mayflower přepluje Atlantik

V roce 2020 se chystá velká výprava ze Starého kontinentu do Nového světa. Robotická loď zvaná MARS nebo také Mayflower přepluje Atlantik z Anglie do Massachusetts.

Robotická loď neboli dron MARS se chystá přeplout Atlantik a přitom zkoumat mnoho důležitých oblastí
foto: Shuttleworth Design

Už za čtyři roky by měla do bouřlivých vod Atlantiku vyplout robotická loď Mayflower. Celým jménem ale „Mayflower Autonomous Research Ship“ – tedy Robotická výzkumná loď Mayflower.

Stane se tak u příležitostí 400. výročí plavby původní lodi Mayflower, která přivedla „Otce poutníky„, anglické separatisty, do Ameriky, a založila tak první trvalé evropské osídlení.

Loď bude 32,5 m dlouhá a 16,8 m široká, půjde o trimarán. Paluba má být vyrobena z uhlíkových kompozitů, trup pak ze sklo-aramidovo-pěnových kompozitů. Max. rychlost bude 20 uzlů neboli 37 km/h.

Poháněna bude větrnou a solární energií. Běžně by cesta z britského Plymouthu do amerického Plymouthu trvala maximálně 14 dní. V případě výzkumné robotické lodi Myflower/MARS to budou ale přibližně dva měsíce.

Bude totiž provádět výzkum v oblasti meteorologie, oceánografie a klimatologie. Zároveň skrze ní budou vědci získávat důležité poznatky v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie v oblasti lodní dopravy a robotického řízení.

Jeden komentář u “Robotická loď Mayflower přepluje Atlantik”

Napsat komentář