Elektromobily Rivian nově se 149kWh baterií pro dojezd 660 km

Rivian začal prvním zákazníkům dodávat elektromobil Rivian R1T, plně elektrický pick-up truck, s baterií o kapacitě 149 kWh.

Rivian původně nabízel elektromobil Rivian R1T se dvěma kapacitami baterie pro max. dojezd 500 km (135 kWh). Zákazníci ale žádali vyšší kapacitu, která se pro auto takové velikosti a hmotnosti sluší.

SOUVISEJÍCÍ: Rivian připravuje výrobu menších, levnějších elektromobilů

Nově je tak Rivian R1T (a také R1S) k dispozici se třemi kapacitami. Nejnižší Standard je pouze 105 kWh, příplatek za Large (135 kWh) je $6000 a za Max dokonce $16 000. Max kapacita baterie je 149 kWh, z toho 142,3 kWh využitelných.

Pro magazín InsideEVs poskytl Rivian bližší popis největší baterie. Namísto přidávání dalších článků nebo modulů do stávajícího bateriového bloku, které by zvyšovaly hmotnost, vyvinuli prý inženýři Rivian patentovaný systém řízení baterií, který optimalizuje a zvyšuje využitelnou energii baterie z nové verze bateriových článků 2170 s pokročilým chemickým složením. To umožňuje dosáhnout vyšší hustoty energie i vyšší absolutní energie.

ZAJÍMAVOST: Původně Rivian mluvil dokonce až o 180kWh baterii pro verzi Max. To se ale ukázalo jako nedosažitelné. Pro srovnání, jednu z největších kapacit baterie nabízí dnes Hummer EV Edition 1 – 212 kWh.

Elektrické pick-up trucky Rivian si v USA získávají velmi dobrou pozici. Navzdory některým problémům, které auto dva roky od začátku – pochopitelně – provázejí, jeho off-roadové možnosti, OTA updaty a celkově překvapivě kvalitní jízdní vlastnosti, přesvědčují čím dál více řidičů.

Rivian plánuje letos vyrobit 52 000 elektromobilů, jak pick-up trucků R1T, tak SUV R1S. Ve třetím čtvrtletí vyrobil Rivian 16 304 elektromobilů (ve druhém o 17 % méně, 13 992). Pro srovnání, Tesla vyrobila za 3. čtvrtletí 430 488 elektromobilů.

Podle šéfky financí společnosti Rivian Claire McDonough má firma „robustní“ zásobu předobjednávek, která se potáhne až do roku 2024. Zatím ale podle dostupných informací Rivian na každém vyrobeném autě prodělává $32 595.

zdroj: Rivian, Electrek, InsideEVs

3 Comments on “Elektromobily Rivian nově se 149kWh baterií pro dojezd 660 km”

  1. Pepovi verim, proto jsem nezopakoval chybu kterou jsem udelal kdysi v 2019 u Tesly, a koupil Rivianu 10x vic nez kdysi Tesly…. v akciich 😀

   pro zajimavost, na Tesle mam aktualne cca 25 tisic procent zhodnoceni, kdyby se u Rivianu povedla desetina, bude to paradni zhodnoceni

   Tesle trvalo tusim 13 let do prvniho kvartalu v zisku a 16 let do prvniho ziskoveho roku? tohle presne nevim, ale vim ze to bylo fakt dlouho

   1. Když začala vyrábět Tesla, hodně jsem to sledoval a chápal jsem jaké kroky Ilon Musk dělá a proč je dělá. Aspergerův syndrom má tu výhodu, že tihle lidé jsou více transparentní. Alespoň pro mě, takže jsem si byl dost jistý, že se investovat vyplatí. Rivian tak nesleduji. Hlídejte si CEO, lídry a sledujte, jak a co říkají. Jakou mají vizi. Pepa žije svůj sen se spalováky. 🙂

Napsat komentář