Rakousko uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, uhlí se v EU propadá

Během posledních 15 let uzavřelo sousední Rakousko všechny své uhelné elektrárny. Tou poslední byla ta v Mellachu nedaleko Štýrského Hradce.

Polsko a Německo jsou v rámci EU největšími uživateli uhelných elektráren. Obě země jsou zodpovědné za 51 % instalované kapacity uhelných elektráren a 54 % emisí. Německo už plán na odstavení uhlí má, Polsko nikoliv.
foto: Benita5, licence Pixabay

Uhelná elektrárna Mellach u Štýrského Hradce byla vybudována v letech 1983 až 1986 s výkonem 240 MW elektřiny a 230 MW tepla, které dodávala do širokého okolí. Nyní už zůstane k dispozici pouze jako záložní špičkový zdroj, ovšem upravený pro spalování zemního plynu.

Rakousko se tak přidalo k zemím jako je např. Norsko, Švýcarsko, Lucembursko, Belgie či Lichtenštejnsko, které na svém území neprovozují žádné uhelné elektrárny. Brzy se k nim připojí další.

Plány na odstavení posledních uhelných elektráren už ohlásily země jako Švédsko (2022), Británie (2024), Irsko (2025), Itálie (2025), Nizozemsko (2029), Dánsko (2030), Portugalsko (2030), Maďarsko (2030) a Německo (2038).

Naopak většina východních členů zatím žádné plány na ostavování uhelných zdrojů nemá, včetně České republiky. V Polsku se naopak plánuje stavba nových uhelných elektráren.

Během roku 2019 zažila výroba elektřiny v uhelných elektrárnách v EU strmý propad. V Irsku to bylo o 79 %, v Německu o 22 %. Už dnes tak z uhlí vyrobená elektřina představuje pouze nízké jednotky procent elektrického mixu v zemích jako je Španělsko, Itálie, Irsko, Francie, Británie.

125 komentářů u “Rakousko uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, uhlí se v EU propadá”

 1. Každou neděli v době koronavirové lze pozorovat online,
  Každou neděli v době koronavirové lze pozorovat online, jak jsou ceny za energii v různých státech za zápornou cenu – není to v určitých hodinách kam dávat! https://www.electricitymap.org/
  Dlouhé Stráně a Dalešice v té době čerpají vodu do kopce třeba na 93% instalovaného výkonu, v Německu neví, co s energií ze sluníčka nebo větru a tak vše, co k nám přijde z Německa, posíláme do Rakouska, Slovenska a nedávno i do Polska! Krásná online učební pomůcka energetiky! Rakousko je prosté energie z uhlí z vlastního zdroje – prostě NULA. Samá VODA (skoro).

  1. Udajne ta elektrina sla ze severu DE pres CR do Bavorska,
   Udajne ta elektrina sla ze severu DE pres CR do Bavorska, protoze chybi severojizni prenos. Takze asi take neco jde zpet do DE. Pokud vubec neco potrebuji. A za prenos neco zaplati a tak vyuzijeme nevytizene draty a dostaneme prachy. Das ist gut.

   1. Jsem netušil, že ty restrikce se dělají na základě víry
    Jsem netušil, že ty restrikce se dělají na základě víry 🙂

    Jinak, o tom, že v Stuttgartu se nijak nezlepšilo ovzduší potom, co tam tuším loni zakázali diesely s Euro 4 a strší, jsem četl už před časem, není to žádná novinka.

    Samozřejmě, že auto vypouští do ovzduší nežádouví a škodlivé látky, ale vypadá to, že jejich vliv na ovzduší není tak velký, aby bylo nutné zavádět tak drastická opatření. To není víra, ale výsledek těch měření, alespoň tak jsem to pochopil…

    1. A nemuze to byt treba i tim, ze ty skodlive latky jeste nikdo
     A nemuze to byt treba i tim, ze ty skodlive latky jeste nikdo nenaucil hranicim (obci, statu…) No a nemuze to byt i tim, z ei Euro 5 a novejsi taky vypousti emise, jen je vypousti realne a pouze ve zkusebne jsou kristalove cistsi, ze ani kristal cistsi byt nemuze?

     1. No ty restrikce se zaváděly proto, aby těch škodlivých
      No ty restrikce se zaváděly proto, aby těch škodlivých látek ubylo právě ve městě, tam, kde lidi bydlí a pracují, aby to nemuseli dýchat. No a pak se zjistilo, že škodlivin nějak moc neubylo, měřením, ne vírou. Takže je správné položit si otázku, jestli teda za ty škodliviny můžou auta v takové míře, jak tomu určité skupiny lidí veřili. A nebo za to může i někdo jiný (něco jiného) a je teda na řadě i to něco jiného zakázat nebo regulovat, stejně jako ta auta. Nebo se pletu?

     1. Takže pokud naměřená data nesouhlasí s vaší vírou, je
      Takže pokud naměřená data nesouhlasí s vaší vírou, je někde chyba? A pokud data souhlasí s tím, v co věříte, je vše OK? 🙂

      Právě to měření je důležité. Klidně může být, že ta auta nejsou až takovým problémem, jak se myslelo. Že totiž klidně může být, že to znečištění má i nějaký jiný zdroj než jenom auta. Dokážete to aspoň připustit? Nebo budete pořád jenom „věřit“?

        1. Nestačí říct že auta za to nemůžou, je třeba zjistit
         Nestačí říct že auta za to nemůžou, je třeba zjistit co za to může a řešit to.

        2. Přesně tak, souhlasím. Stejně tak nelze říct, že za
         Přesně tak, souhlasím. Stejně tak nelze říct, že za vše můžou auta a když to naměřená data nepotvrdí, tak říct, že někde je chyba.

        3. Muze za to vlhkost ve vzduchu. NOx se spoji s vlhkosti na
         Muze za to vlhkost ve vzduchu. NOx se spoji s vlhkosti na kyselinu dusicnou a tu senzory nemeri. Ted je sucho a NOx zustava ve vzduchu. Uplne jednoduche vysvetleni. Ale nekomu se hodi neco nezminit a zazrak je na svete.

        4. No, to už je lepší vysvětlení než víra 🙂 Pak jedině
         No, to už je lepší vysvětlení než víra 🙂 Pak jedině najít podobné suché a sluneční dny z doby, kdy byla doprava normální a srovnat to.

        5. U poletaveho prachu se situace hodne zlepsila. Diesel skodi.
         U poletaveho prachu se situace hodne zlepsila. Diesel skodi.

        6. To samozřejmě ano, já netvrdím, že diesel je lék a že
         To samozřejmě ano, já netvrdím, že diesel je lék a že čistí vzduch 🙂 Jen zřejmě nebude jediný zdroj znečištění a jeho úplným zákazem se asi nedosáhne takového zlepšení ovzduší, jak někteří „věří“. Je potřeba najít i jiné zdroje a zaujmout k nim stejný postoj jako k autům.

       1. Cetl jsem Stuttgarter Nachrichten. Tam pisou, ze pokud je
        Cetl jsem Stuttgarter Nachrichten. Tam pisou, ze pokud je teplo, slunecno a suchy vzduch, tak se koncentrace NOx drzi dele ve vzduchu. Kdyz je vlhko, nebo dokonce prsi, NOx se rozpousti ve vlhkosti a nezustava ve vzduchu jako plyn. Kdyz prsi, tak se ze vzduchu vymyva. A prave tyto efekty zpusobuji, ze ted kdyz je slunicko a sucho, tak se NOx drzi dele ve vzduchu. Takze ty zavery dieselsektaru jsou nespravne.

  1. Typický Hoax. Stal se zázrak. Čím méně jezdí aut, tím
   Typický Hoax. Stal se zázrak. Čím méně jezdí aut, tím je ovzduší znečištěnější. Hosana na výsostech! Pokud tomu věříte, a řadíte se mezi fanatické vyznavače technokracie, tak to chápu, ale máme i schopnost kritického myšlení. Pokud v tom článku není podané smysluplné vysvětlení, tak co si o něm mám myslet? Že se Bůh nad vyznavači spalovacích motorů smiloval a udělil jim milost?
   Je to další nesmysl, jako že diselely čistí vzduch a že nejúspornější a nejekologičtější je velké SUV na naftu od VW (pozor, od nikoho jiného než od VW). No a jestli rád trolujete, tak to taky chápu.
   Ale možná by stačilo sehnat si původní zroj, podívat se, jaké bylo počasí, jak a kde to měřili, jaké byly hodnoty o pár kilometrů a pár dní jinde. Nakonec zjistíte, že někdo zneužil situace a vypouštěl v té oblasti něco, co neměl.

  1. Ovzduší mrší hlavně domkáři. V současnosti je to v
   Ovzduší mrší hlavně domkáři. V současnosti je to v Polsku obdobně jako v Ostravě okolo roku 1985. Všichni mají uhelný pecek, všichni topí uhlím nebo šlamem.
   V Katowické aglomeraci se teď staví nový uhelný blok v Jaworznu a o kus vedle v Opoli taky. Ale to je proti domkářům úplný prd.
   Štestí je v tom, že Poláci konečně začali brát vážně problém znečištěného ovzduší. Už mají rozjetých několik velkých programů na výměnu kotlíků za nové. Celkový rozpočet je okolo 100 miliard zlotých. Tam se teď budou dít věci.

    1. Rozdíl v emisích mezi moderním nízkoemisním kotlem na
     Rozdíl v emisích mezi moderním nízkoemisním kotlem na uhlí a starým je v emisích asi jako mezi Trabantem a EURO6 benzínovým autem. V některých látkách je to 40x míň, v některých 1000x míň. Plyn je ještě 10x lepší, TČ svoje emise nemá.
     A hlavně, jako bonus, zmizí senzorická složka emisí, lidově řečeno smrad.

  1. Myslím, že to je jen otázka času. Do 10 let bude většina
   Myslím, že to je jen otázka času. Do 10 let bude většina zemí a lidí v EU žít v bezuhelné zemi nebo zemi z uhelným phaseoutem. Pak teprve začnou pořádné tlaky na jeho likvidaci. I v ČR budeme na limitech. Kromě Bíliny všechno skončí.

     1. Tak vzhledem k tomu, že minulý rok tam prodali v prvním
      Tak vzhledem k tomu, že minulý rok tam prodali v prvním kvartálu asi 6000 aut, růst o 40% je asi 8500 aut, což je na trhu 6mil/kvartál a s vlastní dedikovanou továrnou naprosté fiasko.

      Tesla ovšem nepřekvapuje, kéž by její lakování aut bylo stejné jako lakování hospodářských výsledků.

       1. Nechci se přít o jednotky tisíc. Počet přihlášených
        Nechci se přít o jednotky tisíc. Počet přihlášených březnu jsou auta objednaná před pandemií, které nebylo možné převzít kvůli omezením. Dopad epidemie prodeje se naplno projeví až v Q2. A z mých informací vyplývá, že ten pád je opravdu brutální.
        Podle mých odhadů prodá v Číně Tesla v Q2 4000 vozidel.

        1. Za Q1 to bylo asi 18k.
         Možná bys měl odhady poopravit,

         Za Q1 to bylo asi 18k.

         Možná bys měl odhady poopravit, protože Tesla v Číně už vyrábí a dokonce tam uvedla Dual Motor a Performance verze vyráběné přímo v Číně a zatím to vypadá, že prodeje jsou „through the roof“. A to má Čína v plánu zase spustit dotace na doma vyráběné elektromobily, aby nastartovali poptávku. A tentokrát se to bude vstahovat i na Teslu.

         Všechno jsou to drby a neověřené informace, ale prý během 24 hodin bylo vytvořeno přes 20k objednávek. Realitu uvidíme za 3 měsíce.

         https://www.tesmanian.com/blogs/tesmanian-blog/tesla-giga-3-shanghai-china-made-model-3-order-skyrocket-10-orders-in-1-minute

        2. Samozrejme ze to nejsou objednavky ze vcerejska. Ale ostatni
         Samozrejme ze to nejsou objednavky ze vcerejska. Ale ostatni automobilky maji ve stejnem obdobi 40% propad. Ale vy nam urcite vysvetlite ze to naznacuje brzky konec Tesly a cele emobility.

        3. Jak jsou na tom dotace na prodej elektromobilů v Číně? Bez
         Jak jsou na tom dotace na prodej elektromobilů v Číně? Bez rejpání – nesleduju to, jen mě prostě zajímá, jak si povedou elektromobily a Tesla na trhu zcela bez dotací – pak se teprve dá hodnotit skutečný potenciál. Dokud tam nějaká subvence je, není co hodnoti – nejsou rovnocenné okrajové podmínky

        4. Az skonci cinske dotace, omezi spalovaky jeste vic. Jinak se
         Az skonci cinske dotace, omezi spalovaky jeste vic. Jinak se otravi uplne.

        5. Díky, ale na závěr si počkám až dotace skončí.
         Díky, ale na závěr si počkám až dotace skončí.

        6. Čína chce zase spustit dotace, aby nastartovala
         Čína chce zase spustit dotace, aby nastartovala automobilový průmysl.

        7. Jak jsou na tom dotace na prodej elektromobilů v Číně? Bez
         Jak jsou na tom dotace na prodej elektromobilů v Číně? Bez rejpání – nesleduju to, jen mě prostě zajímá, jak si povedou elektromobily a Tesla na trhu zcela bez dotací – pak se teprve dá hodnotit skutečný potenciál. Dokud tam nějaká subvence je, není co hodnotit – nejsou rovnocenné okrajové podmínky

        8. Hodně štěstí proti ropě za 14$.
         Hodně štěstí proti ropě za 14$.

        9. Hodně štěstí proti elektřině pod 20 USD/MWh.
         Hodně štěstí proti elektřině pod 20 USD/MWh.

        10. Vy jezdite na ropu? Fuj tajbl. Aspon ted muzou naparit
         Vy jezdite na ropu? Fuj tajbl. Aspon ted muzou naparit spalovakum poradnou dan aby se cinsky virus nejak splacel. Benzin bude casem drazsi.

        11. Jasně, že všichni zaplatíme tuhle korona party v
         Jasně, že všichni zaplatíme tuhle korona party v individuální mobilitě. Otázka je, jak budou pohony stupňováni. Že z každého auta (jedno jaký zdroj energie) bude do pěti let daň si můžeme být takřka jistit

        12. To je pravda, ale keby sa mala platiť výška dane za
         To je pravda, ale keby sa mala platiť výška dane za konkrétny pohon podľa dopadu na životné prostredie a zdravie, tak ropa by dopadla jednoznačne najdrahšie.
         Ale spravodlivosť nikdy nebola, a ani nebude 🙁

        13. Pokud má taková daň fungovat správně, musí se jít po
         Pokud má taková daň fungovat správně, musí se jít po energetické efektivitě,
         tzn vychází se z vnějších vlastností vozidla – rozměry, hmotnost, pohon, aerodnymika (Cx a čelní plocha), výkon a dynamické parametry.

         Samozřejmě správné by bylo reflektovat i použití – tedy brát rámcově data z GPS – vlastně takový tachograf a zohlednit, km ve městech na dálnicích – nicméně to v prvních krocích nepovažuju za reálné.

         Uvažovat, že samotný pohon na elektřinu spasí svět je naprostá neznalost problematiky vozidel

        14. V DE se plati dle emisni tridy, druhu paliva a obsahu motoru.
         V DE se plati dle emisni tridy, druhu paliva a obsahu motoru. EV maji 10 let osvobozeni. Neco podobneho nas take ceka.

        15. Máme, ale to nestačí…je třeba k ní přidat další daň
         Máme, ale to nestačí…je třeba k ní přidat další daň a to z vlastnictví, nebo provozování…

        16. Proc myslite ze kamiony maji satelitni mytne? To ceka vsechny
         Proc myslite ze kamiony maji satelitni mytne? To ceka vsechny i osobaky. Na spravedlnost necekejte, stat si to urci podle svych pravidel. Ze ropaci spatne dopadnou je jasne. Cely svet se pripravuje na postropacke reseni a CR to nemine.

        17. Jo a jako bonus se hned budou udělovat pokuty za
         Jo a jako bonus se hned budou udělovat pokuty za překročení rychlosti…na to se totiž vydělá víc.
         Že auta na benzín nebo naftu špatně dopadnou vůbec jisté není…špatně dopadnout můžou jedině lidi a společnost.

        18. Podla jeho predpovedí to vyzerá, že tú ropu aj pravidelne
         Podla jeho predpovedí to vyzerá, že tú ropu aj pravidelne užíva.

        19. Budete se jako obvykle divit. Prodeje Tesly budou rekordní.
         Budete se jako obvykle divit. Prodeje Tesly budou rekordní.

 2. u Rakusaku je to fuk, tak jak tak jsou zavysli na dovozu z
  u Rakusaku je to fuk, tak jak tak jsou zavysli na dovozu z okolnich statu, ostatne ve chvili kdy naplno najede nova Slovesnska jaderka, tak Rakusaci budou nejvetsi odberatel elektriny od CR, a timhle dostavenim dalsiho zdroje si jen zase o neco vic z CR dovezou

  1. Rakousko není závislé na dovozu elektřiny z ciziny. Jsou
   Rakousko není závislé na dovozu elektřiny z ciziny. Jsou schopni být plně soběstační kdykoliv chtějí. Jenže proč by se s tím pinožili, když jim ji hloupí sousedi prodávají za dumpingovou cenu. Třeba proto, že rakouské vodní elektrárny se dají libovolně vypínat (a některé i použít jako čerpadlo), takže proč třeba nebrat v noci od Čechů, kteří postavili svoje tepelné elektrárny tak „chytře“, že je pro ně problém je na noc, kdy není odběr, vypínat. A ještě si myslí, že konstantní provoz 24/7 na plný výkon je ta nejlepší věc na světě 🙂

   1. No ropa je teď opravdu dole, takže to jsou bláboly. A když
    No ropa je teď opravdu dole, takže to jsou bláboly. A když jsme u toho, levná elektřina. No respirátory byly také levné, pak nám je Čína prodává 7x dráž. S elektřinou to je stejné, stačí aby oni zavřeli svoje elektrárny, Ukrajina zavřela kohoutky Rusku (címž nebude plyn) a my společně dalšími měli neplánovanou odstávku našich elektráren. A rázem uvidíme, kolik ta elektřina bude stát.

    1. Ukrainci muzou plyn zavirat jak chtej, plynovod Jamal prez
     Ukrainci muzou plyn zavirat jak chtej, plynovod Jamal prez Polsko je jiz plne provozuschopnej a Jamal 2 se stavi a ma bejt hotovej nekdy pristi rok, Ukrajine se vyhejba a napojuje se vesmes kousek za hranicema na Slovesku 🙂 NS2 se taky dostavuje a ma bejt hotovej letos, takze EU na kohoutech z Ukrainy jiz zavysla nebude

     Ukraina si to pohnojila a mimo jine se dnes stavi hned 4 plynovody jak z Ruska tak z Turecka, takze pristi rok je pujde obejit uplne, nove plynovody se vesmes uplne vyhejbaj statum mimo EU, NS jde z Ruska primo do Nemecka, SS pak prez cerne more z Ruska primo do Bulharska, uplne se tak obchazi Ukraina, Moldavie a Rumunsko kde se platilo za transfer

     na SS se ma v budoucnu napojit i Nabucco ktery se stavi prez Turecko z Iranu a Azerbajzanu, tedy mozny odber i z tankeru z Arabskych zemi

     teoreticky by to mohlo plyn do Evropy zlevnovat, ostatne vidime co delaj ted ropa pri hadkach SA s Ruskem, pritom arabske zeme vesmes nemaj moc kam plyn vyvazet a spise ho palej nesmyslne primo pri tezbe jako odpad

  1. Je to strašná sranda, hlavně když si přečteme důvody,
   Je to strašná sranda, hlavně když si přečteme důvody, že „Oproti minulému roku, kdy se cena elektřiny na velkoobchodním trhu PJM pohybovala okolo 28 dolarů za MWh, ceny poklesly na přibližně 15 dolarů za MWh.“

   A kterépak zdroje nejsou za těchto okolností cenově konkurenceschopné a položí se v první řadě? 😉

   Ano milé děti, jsou to takzvaně obnovitelné zdroje.

   Je čas jim udělat pá pá.

    1. Jaderne velmoci chapu ze investuji do jadernych elektraren,
     Jaderne velmoci chapu ze investuji do jadernych elektraren, protoze tim snizuji naklady na jaderne zbrane, protoze se jaderna infrastruktura vic vyuzije. Staty typu CR takove zbrane nikdy nebudou vlastnit a jaderna energetika je vyraz pochybnych rozhodnuti. Ty rozhodnuti muzou mit psychicke duvody jako megalomanstvi, nebo financni jako korupce. Jine duvody jsou jen predsunute.

    2. Z toho článku bych vypíchl toto:
     48,8 eur/MWh je aktuální

     Z toho článku bych vypíchl toto:

     48,8 eur/MWh je aktuální cena elektřiny na pražské burze.

     500 eur/MWh (v přepočtu cca 13 tisíc Kč) je výkupní cena, kterou mají od státu na dvě desítky let garantovanou tuzemské soláry postavené v roce 2010.

     1. To porovnani neni korektni. Porovnavat by se mela cena
      To porovnani neni korektni. Porovnavat by se mela cena elektriny v dobe kdy se o dotacich rozhodovalo. Samozrejme ze ten rozdil bude porad propastny. Ale take by bylo videt, ze solarni tunel snizil cenu elektriny. Bez solarniho tunelu by dnes silova elektrina byla mnohem drazsi a platili bysme nejspis uplne stejne ceny. Trh si udela vzdy takovou cenu, za kterou jsou zakaznici jeste ochotni kupovat. Takze solarni tunel je zase jen oblbovani lidi.

      1. na solarnim tunelu je nejvtipnejsi to, ze ten jadernej se
       na solarnim tunelu je nejvtipnejsi to, ze ten jadernej se plati v cca podobne vysi a zadny zakaznik to vesmes neresi, a jen proro ze to nevidi na fakture zvlast, ale ma to schovane s systemovych sluzbach, neb jaderna energetika je vedena jako strategicky zdroj a nesmi se uctovat zvlast tak jako OZE 😀

       a druhej vtim je v tom, ze nejvetsim prijemcem one dane z OZE je v CR CEZ, ano ten statni CEZ, takze lidi nadavaj na neco co z nejvetsi casti ovlada stat a stat z toho take nejvyc inkasuje 😀 mam dojen ze za 2019 to bylo 52%

     2. A vidíte, o 10 let později se nové FVE ve střední Evropě
      A vidíte, o 10 let později se nové FVE ve střední Evropě staví pod 50 EUR/MWh. Ve slunečných oblastech i za 20 EUR/MWh. Kouzlo masové produkce.
      Jenže v ČR je pořád ještě dost lidí, kteří se zasekli v roce 2010 (Jimmy), 2000 (Miloš Zeman, Vladimír Wagner) nebo 1990 (znám několik takových profesorů přes silnoproud).

       1. 1) Není to bilion, účet za FVE je cca 400 miliard Kč,
        1) Není to bilion, účet za FVE je cca 400 miliard Kč, bilion je za veškerou podporu OZE, stejně velká položka, o které se nemluví je bioplyn a hlavně biomasa v tepelných elektrárnách.
        2) Počkat se samozřejmě mohlo. Nebo se mohlo, stejně jako v Rakousku, budovat postupně, pomalu a s nepřepálenou podporou. Ta Ritigova/Janouškova megazlodějina byla fakt do nebe volající. A jako bonus je to teď klacek proti všem OZE, protože většina populace z OZE zná jen tu zlodějinu a Katku-biomasu.
        Málokdo v Česku má představu o skutečných cenách dnes. Třeba nejslavnější český energetický plánovač Vladimír Wagner předpokládá ve svých výpočtech cenu FVE za 1.7-2.7 EUR/W (teď i za 40 let), teď se ve Španělsku dostavěla velká FVE za 0.6 EUR/W.

        1. A abych nezapomněl:
         3) Ty výše zmiňované peníze, to

         A abych nezapomněl:
         3) Ty výše zmiňované peníze, to nejsou náklady, to je celkový obrat. Správně by se od toho měla odečíst hodnota toho, co nám poskytly, tj. cena elektřiny, ušetřené negativní externality a faktické zastropování ceny elektřiny.

        2. Nehledě na vrácení části z takto dotovaných peněz jde
         Nehledě na vrácení části z takto dotovaných peněz jde na likvidaci panelů, která stejně po 20 letech nebude potřeba, dále platba srážková 10% daň, dále daň ze zisku tedy z dotace platba státu atd, atd.

        3. Vladimír Wagner ta čísla úmyslně ohýbá. To jsem si
         Vladimír Wagner ta čísla úmyslně ohýbá. To jsem si všiml. JE jsou pro něj samozřejmě (vystudovaná jaderná fyzika) srdeční záležitost a tak se snaží je protěžovat. Znám nějaké lidi z SÚJB, upřímně mě nemá rád. Na druhou stranu, Dana Drábová ten ústav vede dobře a je to určitá záruka dost vysoké míry bezpečnosti. Ty lidi kolem jsou dost fundovaní a svojí práci dělají víc než dobře. Takže z tohoto pohledu, jsem trochu klidnější.

        4. Mě taky nemá rád, napadám mu jeho úvahy a píšu mu, kde
         Mě taky nemá rád, napadám mu jeho úvahy a píšu mu, kde všude udělal elementární chyby v logice nebo ve výpočtu.
         S Danou Drábovou mám ten problém, že jako vysoce postavená státní úřednice, vystupuje na PR akcích ČEZu, tj. firmy, kterou má za úkol hlídat. To mi přijde dost nevhodné.

        5. Nemyslel jsem pana Vagnera, znám tam někoho jiného. Pokud
         Nemyslel jsem pana Vagnera, znám tam někoho jiného. Pokud si vzpomínám, tak osobně znám 3 jaderné fyziky. Jeden to nedělá, ale obhajuje to, druhý to nedokončil, protože když na měřeních spálil odporovou dekádu, tak mu došlo, co by se taky mohlo stát, kdyby to dekáda nebyla, ale nějaké radioaktivní agens a přestoupil na informatiku na MFFUK. No a ten třetí pracuje ve SÚJB, dohlíží na bezpečnost. Chytrý a pozitivní člověk, jenom mě (s mými názory na jadernou energetiku) nemá rád.

        6. S jadernou energetikou je to tak, že po technické stránce
         S jadernou energetikou je to tak, že po technické stránce to není až tak zajímavé. Lehkovodní reaktory jsou už více než 50 let velmi dobře zvládnutá technologie. Vulgárně řečeno, je to jen další způsob jak vařit vodu.
         Problém je to hlavně a především ekonomický. Je to problém návratnosti investic, alokace kapitálu, produktivity práce, systémového řízení, atd. Tam jsou jaderní inženýři úplně „v lese“.
         V ČR je to s jadernou energetikou a jejím vnímáním trochu posunuté, protože program výstavby VVER-440 byl obrovský sukces a JE Temelín (díky obrovskému štěstí díky vývoji cen elektřiny mezi 2003-2008) nakonec taky. Navíc je to otázka hýčkání si národního ega.

        7. S jadernou energetikou mám ten problém, že přestože
         S jadernou energetikou mám ten problém, že přestože vystudovat takovou školu může jen někdo, tak stejně výsledky jsou pořád dost malé. Toto odvětví se nijak významně už asi 50 let nepohnulo. Základní výzkum jde dál, ale praktická realizace je daleko. K bezpečnosti to má nesmírně daleko a jaderný odpad je jedna z nejhorších věcí, kterou naše pokolení budoucím generacím zanechá. Vyhořelé palivo, jaderná úložiště, no-go zóny u továren na zpracování. To všechno není na desítky let, ale na stovky. Někdy i tisíce. Ekonomická zátěž je vlastně nevyčíslitelná. Pokud by existovala technologie, jak směsi izotopů bezpečně deaktivoavat a byla by alespoň trochu ekonomicky přijatelná bez dalších odpadů, tj. daly by se bez poškození deaktivovat kontaminované předměty, půda, nebo dokonce živé organismy (třeba jen ty nižší – houby, mechy, rostliny), bylo by to o něčem jiném. Zatím je to sci-fi.

        8. To technické zaostávání je důsledek gigantomanie v 70. a
         To technické zaostávání je důsledek gigantomanie v 70. a 80. letech.
         Celou technologii zabila mánie ekonomických ignorantů, kteří stavěli větší a větší reaktory, aby ušetřili ocel a beton a zvedli o 1 procento účinnost. Jaksi opomněli ten fakt, že v „economy of scale“ to scale znamená hlavně velikost produkce na kusy, ne jen velikost zařízení.

       2. Nemohli, protoze by cena elektriny v bezkonkurencnim prostredi
        Nemohli, protoze by cena elektriny v bezkonkurencnim prostredi stoupala a celkove bysme zaplatili stejne. Zeman prodal Mosteckou uhelnou, OKD a jine strategicke firmy do rukou predatoru a kdyby nenarazili na OZE, tak by si sve investice nechali pozlatit. OZE jim udelala caru pres rozpocet a proto vsichni vcetne zemana broji proti OZE. Jo to musi bolet, kdyz tak rvou a ksefty se kazi.

      1. A ne prvni ani posledni. Holt u nas je politicka kultura
       A ne prvni ani posledni. Holt u nas je politicka kultura teprve v plenkach a hodne mame pod kuzi zazrano heslo „kdo nekrade, okrada sebe a svoji rodinu“. Proto bych mnohem radeji predal moc (vladnuti, tvorbu legislativy) EU, kde je korupce vyrazne nizsi. A nenalhavejme si, cast byrokracie je i proto, ze cleny jsou lide se zminemym sloganem v krvi, takze je daleko potrebnejsi dusledna kontrola. Az na tom budeme s poctivosti setjne jak na Zapade, muzeme se zacit bavit o volnejsi spolupraci.
       Tim nechci podvod omlouvat, pdle me je jedno, na co se napasoval, trady bohuzel na dobrou vec, takze je na dloho dehonstovana.
       Za (zatim nedosazitelny) ideal bych povazoval nutnost jen par (desitek) zakonu (nikoliv zakoniku), ktere si clovek vstipi jeste na zakladni skole spolu s mravnima hodnotama od rodicu a bude to vse, co mu k bezkonfliktnimu zivotu bude stacit.

       1. :D:D LOL tak nevím…
        dělal jste někdy něco s EU? Celá EU

        :D:D LOL tak nevím…
        dělal jste někdy něco s EU? Celá EU je postavena na tom, že si tam státy a zájmové ekonomické skupiny prosazují své zájmy na evropské úrovni a to zejména přerozdělování finanční prostředků. EU je úžasný příklad, skvělé myšlenky, která byla potopena zákulisními machinacema, lobbismem a podobně… stačí se podívat na největší průšvihy EU – emisní politika – doprava je 30 procent emisí a je kolem ní tolik diskusí, že si nikdo na většinu z těch 70 procent ostatních emisí ani nevzpomene.
        Ochrana vnitřního trhu a výrobců – jsme na tom tak „skvěle“, že prakticky všechny výroby zdravotníckého materiálu a léků jsme přesunuli do Číny… to jsou naprosto fatální koncepční selhání…

        Část byrokracie je kvůli důsledné kontrole? :D:D:D Omyl většina byrokarice je, aby se vytvořilo krytí pro vyvolené a nikdo další na to neměl šanci dosáhnout a samozřejmě pro řadu věcí je mnohem důležitější forma než obsah. A to už vůbec nemluvím o tom, jak se k jakému zákonu co přilepuje…co by jinak neprošlo, hlavně, aby byly uspokojeny zájmové skupiny.

        Jsem naprosto přesvědčen (mj po deseti letech spolupráce se státní správou, kdy na Vámi zmiňované kontroly chodím a musím obhajovat), že pokud rozpočítám státní úředníky na panna orel, pak si hodím korunou a co padne, tu polovinu na hodinu propustím, tak se vůbec, ale vůbec nic negativního nestane, státu neklesne výkonnost, nestoupne korupce. Stane se to, že se zpomalí zvyšování byrokratické zátěže a ušetří se na platech.

        1. Hlavne ze jste si kopnul do EU. Politika byla vzdy o
         Hlavne ze jste si kopnul do EU. Politika byla vzdy o prosazovani zajmu ruznych skupin. Plati to na celem svete. Jaci politici, takova politika. Krade se vsude a v EU je to transparentni, proto vidite vic prusvihu nez jinde. V rusku, cine kldr to vypada idylicky, tam se vse ututla a lid je spokojeny. Jen do chvile nez se neco omylem provali. Ale to se stava malokdy a pak ze zatlouka, zatlouka, z…. A lidi drzi zobak aby pres nej nedostali. EU je nejlepsi co jsme kdy meli.

        2. Ale já do ni nekopl, zkonstatoval jsem fakt a jak jsem psal
         Ale já do ni nekopl, zkonstatoval jsem fakt a jak jsem psal EU považuji za výbornou myšlenku a jedinou, jak může Evropa vzdrorovat ekonomicky USA a Číně.
         Nicméně o transparentnosti EU si iluze nedělám – to ani o Pirátech u nás a o jejím efektivním fungování taky ne…na to se s tím aparátem příliš dostávám do kontaktu

        3. Rozpocet EU je 1% HDP cele unie. Do CR se vraci vic nez dame.
         Rozpocet EU je 1% HDP cele unie. Do CR se vraci vic nez dame. Ta castka je relativne prd, ale lidi to berou jako kdyby jim sebrali penize na zivobyti. V CR se ucelove dotvari takove mineni aby se dalo lovit v kalnych vodach. Hura, jsme postkomunisticky vychod.

        4. Vymlouvat se třicet let po na komunismus je smutné…prostě
         Vymlouvat se třicet let po na komunismus je smutné…prostě jsme to sami dopustili, aby se taková situace navrátila..napřed jsme udělali vše volno hurá akce…pak se to chvíli motalo a pak jsme začali opět nenápadně přitahovat šroubky..

         Já si obrovsky cením a považuju lidí, kteří rozjeli malé rodinné firmy a vybudovali slušné podnikání, ale velmi mi vadí současné restrikce a komplikace, které takovéto podnikání minimálně komplikují nad únosnou mez.

         Stejně tak jsem zastáncem ekonomické teorie, že v dané ekonomice se dá vydělat zcela legálním způsobem xy (proměnná dle výkonosti ekonomiky) peněz, kdo dokáže v určité časovém období jako jedině vydělat více, ten se pohyboval minimálně na hraně zákonů, spíše však za ní

        5. S tou spodni zakladnou lidi si urcite kruhy libovolne
         S tou spodni zakladnou lidi si urcite kruhy libovolne manipuluji a tim nemame zadnou sanci tyto struktury sahajici daleko do doby ksc odstranit. Hrad a strakovka je bohuzel pevne v rukou patogennich struktur. Velka cast lidi proste vyrostla v dobe ksc a ma konformni mysleni a nikdy nebyla vychovana k pouzivani mozku, zda to ci ono je spravne. Oni znaji jen system, ze tam nahore to vyridi.

        6. Dnešní 50 tníci jsou ty, co byli v době převratu
         Dnešní 50 tníci jsou ty, co byli v době převratu vysokoškoláky, oni iniciovali tu změnu a oni selhali,
         Že jim nakonec vyhovuje ten stav není o obhajobě, že byl kdys systém … ten stav je, že to dost lidem prospěchářsky vyhovuje a dobře na tom rýžují. Že je to zvrácené se projevuje i teď, kdy erár bude podporovat lidi ve šwarcsystému, to že si za to někdo kupuje hlasy je k diskusi (za mě ano), ale je třeba jasné pravidlo, buď jsem zaměstnanec a mám práva a povinnosti zaměstnance, nebo jsem podnikatel a mám práva a povinnosti podnikatele.

        7. Ten 30-35% podil te spodni volicske zakladny bude mit tezko
         Ten 30-35% podil te spodni volicske zakladny bude mit tezko vysokoskolske vzdelani. Zatim jsem nepotkal nikoho, kdo by se jevil jako chytrejsi a volil tu patogenni strukturu. Zato za minutu reci s nekym odhadnu, koho voli. U volicu PS=patogennich struktur nevychazi hodnoceni intelektu moc dobre.

        8. A jake politicke zrizeni je dle Vas nejlepsi? Teda presneji
         A jake politicke zrizeni je dle Vas nejlepsi? Teda presneji koho volite, at se na ne muzu zamerit zauvazovat o nich. Zatim mi prisli prave ti Pirati nejlip.
         Ja EU i povazuju za vybornou myslenku, jak castecne eliminovat politicke a legislativni paskvily z ruk nasich politiku.

        9. Nemáme nejlepší, je to volba mezi špatnou a
         Nemáme nejlepší, je to volba mezi špatnou a horší.
         Nejsem volič jedné strany – volím tak, že si vezmu volební lístky. Napřed vyřadím kandidátky těch, které obsahují byť jen jedno jméno z jiného kraje/okresu, než za který kandiduje – v tu chvíli mi zbyde tak pět nebo šest lístků a tam si vybírám lidi podle jejich činů a historie. Takže v současné době to vždycky vychází na někoho z opozice.
         Můj velký sen je, že jednou se dostanu do situace, kdy budu moct konzistentně volit stranu/uskupení, se kterým se myšlenkově potkám v zásadních věcech, za jejíž představitele se nebudu muset stydět a budu je moci považovat na lidské znalostní a třeba i řekněme autority a elity národa.

        10. Meritokracie.
         Nacistická EU musí skončit.

         Meritokracie.

         Nacistická EU musí skončit.

        11. Kdyz jste nakousnul nacky, tak urcite vite, ze jeden
         Kdyz jste nakousnul nacky, tak urcite vite, ze jeden nejmenovany rakousky obernacek by mel dnes narozeniny. A ze Stalin mu chtel zkazit narozky a tahnul na Berlin. Obetoval kvuli tomu datu statisice vojaku aby mu to ten den nandal a presto se dostal k Berlinu az 23.4. tak mu ta akce nevysla. To je tak, kdyz se potkaji dva psychopati a oba maji neomezenou moc. To jen abyste vedel o cem pindate nesmysly.

        12. V cem je EU nacisticka?
         Prolitl jsem Meritokracii na Wikipedii

         V cem je EU nacisticka?
         Prolitl jsem Meritokracii na Wikipedii a hned z kraje se tam pise: „Dokonalá meritokracie je utopie, určité její znaky lze však nalézt ve většině společností“. Navic dle te definice mame vlastne velmi uspesneho cloveka premierem. A je to dle Vas zuzo labuzo?

        13. Meli jsme konkretni priklad solarniho tuenlu. Myslite, z eby
         Meli jsme konkretni priklad solarniho tuenlu. Myslite, z eby nastal i v pripade, kdyz by nam „vladla“ EU? A jiste se shodneme, ze to neni jediny tunel od revoluce.
         Osobne bych rekl, ze vic se diskutuje nad energietikou nez (osobni) dopravou. To myslim v evropskem kontextu zabibajici se emisemi. Klidne muzeme udelat anketu 🙂

        14. Myslím, že OZE byl tunel víceméně ve většině
         Myslím, že OZE byl tunel víceméně ve většině členských států EU – že tahle problematika byla spolu s emisema z dopravy těžce nezvládnutá…v dopravě a emisích se to vhodně a samozřejmě i částečně oprávněně svádí na automobilky (ano mají poradní hlas a ano lobbují – všude ve světě, jako každý silný výrobce všude ve světě), OZE jsou v pozici já nic, já muzikant..

        15. Nedavno jsem cetl studii, kde CR vysla s fve tunelem nejhur.
         Nedavno jsem cetl studii, kde CR vysla s fve tunelem nejhur. Platime nejvyssi poplatky oze v Evrope. Jako vzdy jsme specificky trh kde nas okradaji diky spatne napsanym zakonum, hloupym obcanum a vsehoschopnym urednikum a podnikatelum. Cely stat se hrouti kvuli prihlouplym obcanum, kteri ziji ve vedomi, ze jsme nejlepsi na svete. Kouknout do zrcadla by obcas neuskodilo. Tech pruseru je tady vic nez v rozvojovych zemich.

   1. Obnovitelné zdroje jsou naprosto v klidu, drtivá většina z
    Obnovitelné zdroje jsou naprosto v klidu, drtivá většina z nich má uzavřené dlouhodobé (20 a více let) PPA. 18 USD/MWh je průměrná cena za PPA z větrných elektráren uzavřená začátkem tohoto roku státem New York.
    A jinak pro informaci, FVE a VtE nemají skoro žádné provozní náklady. I při ceně 15 USD/MWh mají provozní zisk. Při nejhorším by jejich majitelé museli odepsat investici, stejně jako se to stalo té uhelné elektrárně v článku. Ale rozdíl je v tom, že uhelné elektrárně to nestačí ani na uhlí do pece.

   2. OZE jsou praveze v tomto za vodou, z dlouhodobeho hlediska s
    OZE jsou praveze v tomto za vodou, z dlouhodobeho hlediska s otazkou zaruk a zivotnosti maji naklady na vyrobu okolo 6 eur za MWh 😉 pokud se pocita i s akumulaci celeho zdroje, coz se u velkych zdroju neresi to pak vychazi na cca dvojnasobek, tedy okolo 12 eur za MWh 😉

    a to jsou prumery v CR, v jiznich statech jako Italie, nebo Spanelsku musej na tom bejt jeste o dost lepe

   1. ešte:
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_elektr%C3%A1rn%C3%A

    ešte:
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_elektr%C3%A1rn%C3%AD_na_Slovensku
    ctrl c/v
    Tepelné elektrárne dodali v roku 2016 do siete 5 319 GWh elektrickej energie.[6] Pod správou Slovenských elektrární je z toho dvojica tepelných elektrární, elektráreň Nováky, ktorá má v 2 blokoch inštalovaný výkon 266 MW a okrem hnedého uhlia z baní v Novákoch a Handlovej spaľuje aj biomasu.[9] a Elektrárne Vojany, ktorú tvoria dve energetické výrobne: Vojany I s inštalovaným výkonom 2 x 110 MW spaľuje čierne uhlie a drevnú štiepku, Vojany II (aktuálne mimo prevádzky) s rovnakým výkonom spaľuje zemný plyn a predstavuje tzv. regulačnú elektráreň.

    Názov Miesto Poloha Kapacita (MWe) Jednotky Palivo

    Elektráreň Nováky Nováky 48°41′56″S 18°32′00″V 518 5 hnedé uhlie, vykurovací olej, biomasa

    Elektrárne Vojany Vojany 48°33′13″S 21°58′41″V 1320 12 čierne uhlie, vykurovací olej, zemný plyn, biomasa

    https://myhornanitra.sme.sk/c/22325639/z-novackej-elektrarne-bude-teplaren-o-spalovni-sa-stale-hovori.html
    ctrl c/v
    Po roku 2023 sa v Elektrárni Nováky už bude produkovať len teplo. Jeho výroba z uhlia sa skončí, nahradí ho plyn. Do úvahy stále pripadá aj energetické zhodnotenie komunálneho odpadu, teda spaľovňa. Na jej vybudovanie by sa však musela zmeniť slovenská legislatíva.

Napsat komentář