Hyundai Sonata Hybrid – první dojmy jsou skvělé

hybridní auta Hyundai Sonata Hybrid Blue Drive

Wayne Gerdes, známý svou snahou dostat z šetrných aut co možná nejnižší spotřebu, se rozhodl otestovat další novinku na americkém trhu. S se vydal na 2269,3 mil dlouhou cestu. Výsledkem byla průměrná spotřeba 3,94 l/100 km a skvělé dojmy.   

Gerdes se rozhodl s autem přejet celé Spojené státy americké. Odnesl si z ní spoustu zajímavých poznatků. Například že oficiálně udávaná kapacita nádrže 17,2 galonu (65 litrů) je ve skutečnosti o něco vyšší, do auta totiž dokázal načerpat 20,6 galonů (78 litrů).

Hyundai Sonata Hybrid Hyundai Sonata Hybrid Hyundai Sonata Hybrid

Navíc také zjistil, že omezení pro pohyb v čistě elektrickém módu na rychlost 100 km/h ve skutečnosti neexistuje. Hyundai Sonata Hybrid dokáže jet čistě na elektřinu rychlostí až 140 km/h. Zajímavé, protože to samé jsme zjistili aktuálně při testování (dosáhli jsme zatím na 134 km/h).

Gerdes tvrdí, že zatímco je dobré auto do města, Sonata Hybrid je jako stvořený pro dálnice. V tomto ohledu daleko předčí i , která skutečně není pro dálnice příliš dobře stavěná.

hybridní auta - San Diego - Brunswick

Hyundai Sonata Hybrid je postaven na novém pohonném systému Blue Drive. Jako hlavní pohonná jednotka slouží 2,4l benzinový motor naladěný na Atkinsonův cyklus. Další část trakce poskytuje elektromotor o výkonu 40 koní.

O dodávku energie pro elektromotor se stará lithium-polymerová baterie. Ta je proti současným nejčastěji využívaným NiMH bateriím o něco lehčí. Navíc by měla vydržet déle než běžné lithium-iontové baterie. Aerodynamický koeficient auta je 0,25 díky novému pojetí nazvanému „Aero“.

Faktem je, že Hyundai nemá v USA zatím příliš dobré jméno a jeho auta jsou považována spíš za nižší třídu. Viz. zkušenosti uživatele s přezdívkou janseb s automobily Kia Sonata, Sorenta a Optima, o které se podělil na fóru Autorevue.cz:

Byla to suverénně ta nejhorší auta, v jakých jsem kdy jel. I vysmívaná domácí auta (Pontiac, Chevrolet Impala) jezdí o dvě třídy líp a za volantem se člověk cítí jistěji.

Doufejme, že Hyundai Sonata Hybrid pomůže pohled na vozy jihokorejské automobilky zlepšit.

Napsat komentář