První dobíjecí centrum pro nákladní auta v ČR nabíjí až 300 kW

Společnost Siemens dodala dobíjecí centrum pro nákladní vozidla s elektrickým pohonem, které dnes bylo otevřeno v areálu společnosti Mercedes-Benz Trucks Česká republika s.r.o. v pražských Stodůlkách.

Jmenovaná společnost se tak připravuje na uvedení elektricky poháněných nákladních vozidel Mercedes-Benz eActros, eEconic a Fuso eCanter na český trh. Jedná se o vůbec první dobíjecí centrum specializované pro nákladní vozy v České republice, dobíjení zde zajišťuje stanice Sicharge D o výkonu 300 kW. 

SOUVISEJÍCÍ: Mercedes-Benz eActros: výroba elektrických náklaďáků se rozjíždí

Vedle dobíjecí stanice dodal Siemens na klíč také kompletní infrastrukturu, tedy trafostanici včetně rozvaděčů vysokého napětí (typ Siemens 8DJH), nízkého napětí a transformátoru 1000 kVA, který je kapacitně připraven na rozšíření dobíjecího centra. Součástí dodávky byla také nízkonapěťová a vysokonapěťová kabeláž a veškeré související stavební práce.

„Vybudování první specializované dobíjecí stanice pro nákladní vozidla ukazuje potenciál, který tyto ekologické vozy mají, a to především v městském a příměstském rozvozu zboží a zásilek,” říká Martin Panáč, projektový manažer ve společnosti Siemens. „Je to další důležitý rozměr české elektromobility, která se doposud soustředila především na budování dobíjecí infrastruktury pro osobní elektromobily, případně pro MHD.“

Dodaná dobíjecí stanice o výkonu 300 kW disponuje 2 kabely s CCS konektory a nabízí tzv. dynamické rozložení výkonu, při kterém se stanice řídí potřebami připojených vozidel. „V případě paralelního dobíjení dvou vozidel dojde k automatickému sdílení dostupného výkonu podle individuálních potřeb, což optimalizuje dobu dobíjení a plně využívá instalovaný výkon. Stanice např. dokáže souběžně nabíjet dva vozy výkonem 2x 150 kW nebo jeden výkonem 300kW. Maximálního dobíjecího výkonu 300 kW pak lze dosáhnout s využitím CCS konektoru připojeného na chlazený kabel,“ vysvětluje Martin Panáč.

Dobíjecí stanice Sicharge D je vybavena širokou škálou možností. Vedle dynamického přístupu k dobíjení, při kterém stanice rozpozná individuální potřebu dobití a následně zajistí optimální dobu dobíjení, se stanice opírá o nejvyšší účinnost ve své třídě (až 96 %), vysokou odolnost proti zkratu, maximální napětí až 1000 V, maximální proud až 500 A nebo otevřenou OCPP komunikaci.

Stanice je výrazně orientována na uživatele – její kompaktní design šetří místo, 24palcový dotykový displej usnadňuje orientaci při ovládání a zajistí snadnou integraci personalizovaného obsahu. Nechybí vysoká ochrana proti vandalismu IK10 a venkovní krytí IP54.

zdroj: tisková zpráva

12 komentářů u “První dobíjecí centrum pro nákladní auta v ČR nabíjí až 300 kW”

 1. Server oenergetice.cz je prorusky dezinformacni server. Veskere kriticke pripominky k rusku jsou vesmes cenzurovany a nejsou zverejnovany. V dobe rozhodovani o Dukovanech a ucasti rossatomu to bylo do oci bijici straneni rusakum. Zato tvrzeni o finske prezidentce, ktera je udajne uklizecka a byla dosazena z USA jsou pro redakci v poradku. A mnoho podobnych zvastu. Server vlastni nejaky rusky kolaborant martin vorisek a poskytuje ruskym kolaborantum platformu k sireni ruskeho pohledu na svet. S objektivnim zpravodajstvim to nema nic spolecneho. Predmet podnikani om solutions je pronajem nemovitosti. K novinarine o energetice ma nulove kompetence.

  1. Jestli tam Leodendula píše nenávistné komentáře vůči Rusku, které nemají hlavu ani patu, tak se nedivím, že ho v diskuzi mažou a je úplně jedno o jaký se jedná server.
   Nadpisy na oenergetice dneska:
   „Německo by se obešlo bez ruského plynu, řekl ministr hospodářství Habeck“
   „Oživení těžby zemního plynu v USA pokračuje, počet vrtů dosahuje pandemického rekordu“
   „Nejvíce LNG do Evropy loni dodaly Spojené státy, na vrchol se dostaly během pouhých pěti let“
   „Finsko znovu posoudí rizika projektu reaktoru ruské konstrukce, řekla premiérka“
   Jako proruský web to nevypadá ani náhodou.

Napsat komentář