Průměrné náklady na výrobu elektromobilu Tesla jsou $36 000

V nedávných finančních výsledcích Tesla za rok 2021 se kolegům z InsideEVs podařilo vykutat velmi zajímavou informaci.

Tesla uvádí, že její náklady na prodané zboží (tzv. „COGS“) na jedno vozidlo ve 3. a 4. čtvrtletí činily 36 000 USD. V přepočtu tedy 776 000 Kč. COGS zahrnuje veškeré náklady a výdaje přímo související s výrobou produktu. Nezahrnují se do nich režijní náklady a náklady na prodej a marketing. Marketing ale Tesla prakticky žádný nemá.

V souvislosti s touto hodnotou Tesla dále říká: „Věříme, že naše současné projekty, včetně velkých odlitků, strukturálních baterií, bateriových článků 4680 a mnoha dalších, by nám měly pomoci i nadále minimalizovat náklady na naše výrobky.“ Jinými slovy, všechna jednotlivá vylepšení baterií a konstrukce vozu by se měla už brzy promítnout do vyšší ziskovosti společnosti Tesla.

Už dnes je tak, díky (americkým) cenám začínajícím na $45 000 pro elektromobil Tesla Model 3 a $60 000 pro Tesla Model Y, Tesla jednou z nejvýdělečnějších automobilek na světě. Zach Kirkhorn, finančního ředitel společnosti Tesla, k aktuálním finančním výsledkům dále řekl:

„Hrubá marže automobilové výroby se bez započtení úvěrů zvýšila na 29,2 %, což je naše dosud nejvyšší hodnota. Očekáváme však, že s růstem objemů a zlepšováním provozní páky budeme i nadále vykazovat vyšší provozní marže. V dlouhodobějším horizontu jsme ohledně expanze marží poměrně optimističtí. Na straně hardwaru agresivně prosazujeme výrobní inovace a provozní efektivitu, abychom snížili náklady.“

zdroj: CleanTechnica

16 komentářů u “Průměrné náklady na výrobu elektromobilu Tesla jsou $36 000”

   1. Tesla nie je závislá na čínskych súdruhoch ani na dotáciách a už asi ani na investoroch, má dosť svojho kapitálu: „…čistý zisk… za celý rok 2021 činil $5,519 mld. I přes všechny obrovské náklady na stavbu Gigatovárny Texas a Gigafactory Berlín (6,5 mld) se hotovost na bankovních účtech Tesla zvýšila o $1,5 mld. na $17,6 mld.“

    https://www.hybrid.cz/tesla-v-roce-2021-prekvapila-prijmy-54-mld-zisk-55-mld/
    https://www.teslamagazin.sk/tesla-zisk-2021-tesla-bot-elektromobil-25000/

  1. To by nejspíš nedávalo smysl. Nevím o tom, že by se náklady na výrobu takhle přepočítávaly u nějakého výrobku. To, o čem píšete, je návratnost investic a závisí to na tom, jak dlouho bude továrna fungovat a jak se bude modernizovat. Proto je tam ta marže. V té musíte rozpustit náklady na výstavbu a mzdy. Teprve zbytek je zisk.

Napsat komentář