Porsche a ČVUT společně testovali řízení drive by wire, v autech bude 10 let běžné

redakce - 29 Květen 2018

Vědci z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT simulují chování záměrně nestabilních aut a ve spolupráci s laboratoří Porsche Engineering úspěšně otestovali technologii pro jízdní režim „drive by wire“. auto drive by wire cvut porsche

Do 10 let budeme auta řídit jako letadla, říkají vědci z ČVUT. Novou technologii otestovali s Porsche.
foto: ČVUT

Jde o princip aktivního dynamického řízení, který se již delší dobu používá u letadel. Nový směr výzkumu koresponduje s trendem elektromobility a autonomních aut. Vojenské stíhačky a posléze i civilní dopravní letadla používají už desítky let systém řízení „fly by wire“ (FBW), při němž pilot neovládá přímo řídicí prvky letadla, nýbrž pouze vysílá impulzy do elektronické řídicí jednotky, která následně sama provádí manévry mnohem přesněji s ohledem na další parametry letu.

Výzkumná skupina docenta Martina Hromčíka z katedry řídicí techniky FEL ČVUT spolupracuje s firmami Airbus, Honewell Aerospace a Porsche Engineering a patrně jako jediný univerzitní tým na světě se zabývá aplikací aktivního dynamického řízení v automobilovém průmyslu.

Podobný systém u aut označovaný „drive by wire“ nebo „steer by wire“ sice v podobě konceptu již existuje, není však dosud technologicky dotažený a komerčně využitý. Částečně proto, že chybí zásadní teoretické znalosti v oblasti tzv. nestabilních dynamik vozidel a zákonů řízení pro jejich umělou stabilizaci.

Jak uřídit superrychlé auto

Konstruktéři aut řeší podobné dilema jako dříve letečtí inženýři. Pokud se posune těžiště auta výrazně směrem dozadu, zvýší se jeho agilita. Vůz se ale chová natolik nestabilně, že je čím dál těžší jej manuálně uřídit, zejména ve vysokých rychlostech. V případě letadel už je problém vyřešen: elektronická řídicí jednotka v systémech „fly by wire“ mnohem rychleji a citlivěji reguluje průběh letu sama a letadlo tak uměle stabilizuje.

Podobný princip by mohl fungovat i u aut – řidič auta vybaveného technologií „drive by wire“ by otočením volantu nebo sešlápnutím brzdy či plynu neovládal přímo kola a motor, nýbrž pouze řídicí jednotku, která by po vyhodnocení všech vstupů ze senzorů rychle a spolehlivě regulovala například natočení každého kola i na něj aplikovaný hnací nebo brzdný moment.

Nad vozem a jeho řízením by tak elektronika měla nepřetržitou a plnou autoritu – to je zásadní rozdíl od existujících asistenčních systémů jako ABS, ESP, ASR a podobných.

Tato technologie zatím není na trhu k dispozici, přitom je již leteckým průmyslem ověřená a znamenala by podstatné zvýšení dosažitelných výkonů a bezpečnosti řízení, zvláště u agilních aut určených pro velmi rychlou jízdu.

Technologie, která předběhne autonomní řízení

Vědci z katedry řídicí techniky FEL ČVUT se v minulosti podíleli na vývoji automatického řízení letadel v rámci výzkumného projektu ACFA 2020 podporovaného společností Airbus a financovaného Evropskou unií. Odtud vzešel i nápad dotáhnout aplikaci aktivního dynamického řízení i v automobilech.

Ve spolupráci s laboratoří Porsche Engineering připravil tým Martina Hromčíka první experimenty k ověření přínosu myšlenky řízení „drive by wire“ na výzkumném vozidle a úspěšně vyzkoušeli jízdu na testovacím polygonu.

Součástí jejich nedávno publikovaného výzkumu jsou i výsledky testů na počítačovém jízdním simulátoru, při nichž záměrně vyvolávají nestabilitu vozu tím, že přesunou jeho těžiště extrémně dozadu. Software pro jízdu „drive by wire“ následně dokáže toto virtuální auto snadno uřídit i tehdy, kde by v manuálním režimu každý lidský řidič selhal.

„Myslím, že aktivní dynamické řízení bude na trhu k dispozici už za 5 až 10 let. Skvěle koresponduje s trendy elektromobility a autonomního řízení. Chceme-li jezdit výkonnými, živými auty a zároveň potřebujeme, aby byla stabilní a měla nízkou spotřebu, potřebujeme využít tuto technologii osvědčenou u letadel. Teoreticky ani prakticky tomu nic nebrání,“ uzavírá vedoucí výzkumu na FEL ČVUT Martin Hromčík.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jan Veselý

Dost to vypovídá o automobilovém průmyslu, když teď dělají první pokusy s technologií, která se už jinde a v náročnějších podmínkách používá už 40 let.

A co je spatne na tom nedelat pokusy (zrejme je delaji, jen to doted nedoputovalo do zadne tiskove zpravy) s necim, co legislativa explicitne zakazuje? Rizeni a brzdy musi mit mechanicky link (i kdyby jen jako zalozni).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No tak to se dobře probudili ze zimního spánku. Tohle ma moje Toyota už dávno. Tak od roku 2010 když přišla na svet.

Spíš je trapné, že záruka se uplatňuje v případě poklesu kapacity baterie pod 66%.
To je trochu málo, zvlášť když ji nebude trápit rychlé nabíjení.

---

ecotaxiolomouc.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Věřili byste že uvedli na český trh ZOE jen s Mennekessem (Typ 2) 22kW bez rychlodobíjení?? :((

fdrive.cz/clanky/elektricky-renault-zoe-se-zacina-prodavat-v-cesku-dojezd-ma-pres-300-km-2375

Zoe sa nikdy s DC nabijanim nevyrabal ani nevyraba a aj tak je najpredavanejsim elektromobilom v Europe. Ma 22kW alebo 43kW AC nabijacku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je to francouzká odrbaná sračka jejíž prodejní čísla jsou nadhozená

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A vy jste dalsi z rady genialnich ceZkych Mudrcu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ja vůl her generál ja vůj, kolik zoes videl v reálu?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Věřili, už celé dva roky o tom víme :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?