Počet hybridů ve firmách se zdvojnásobil, jezdí v nich i taxikáři

Řidiči taxi i celé taxikářské společnosti čím dál častěji sahají namísto dieselových vozů po hybridních autech. Důvodem jsou nižší provozní náklady i nižší náročnost na údržbu.

Počet hybridních aut ve firemních flotilách se loni téměř zdvojnásobil o 1505 na 3262 vozů. Množství provozovaných elektromobilů vzrostlo o 631 na celkových 2709 vozů na elektřinu, vyplývá z databáze Merk.cz.

Řidiči taxi i celé taxikářské společnosti čím dál častěji sahají namísto dieselových vozů po hybridních autech. Důvodem jsou nižší provozní náklady i nižší náročnost na údržbu.
foto: Toyota

Výhody hybridních vozů pro podnikové vozové parky vnímá podle průzkumu NMS Market Research už 58 % manažerů firemních flotil v Česku. O přechodu na hybridní vozy uvažuje 55 % firem.

„Není to jen o sázení stromků a zákazu plastových brček, je to o ekologickém chování každý den. A jsou to právě firmy, které musí pomoci městům snižovat emise,“ říká Filip Benda z pražské společnosti Profesional Taxi provozující službu Profi Taxi, která si pořídila flotilu 24 vozů Toyota, z nichž většina je právě s hybridním pohonem.

„Obzvlášť ve městě působí spalovací motory zbytečné problémy. Mají velké emise, jsou hlučné. Proto jsou pro taxislužbu hybridy jasnou volbou. Jezdíme s nimi se spotřebou 4 l/100 km, což znamená také výrazně menší náklady, oproti předchozí dieselové flotile dokonce o 30 procent,“ popisuje Benda.

Souhlasí s ním také Michal Juríček z havířovské společnosti Cool Taxi: „Většinu času jezdíme po městě, kde máme při jízdě na elektřinu nulové emise. Přijedeme a odjedeme tiše, nikoho nerušíme. V běžném provozu navíc ušetříme v zimě 20 procent nákladů, v létě dokonce 35 procent oproti běžným autům.“

Testy: Většinu času jede hybrid ve městě na elektřinu

Vozy na hybridní pohon dokáží podle nedávného testu po Praze jezdit až ze dvou třetin zcela bez emisí, čistě na elektrický pohon. Úspornost hybridů prokázal také nedávný test Toyoty Prius v Římě a jeho okolí.

Prius jezdil v městském provozu ze čtyř pětin pouze na elektřinu a během této doby neprodukoval žádné emise. Podobný test uskutečnila pařížská Polytechnická universita, které vyšlo, že Prius jel v Paříži a okolí až 87 % doby pouze na elektřinu.

Vedle ekologičnosti a nízké spotřeby patří mezi další benefity hybridů nízké náklady na servis, protože se skládají z méně dílů. Pak samozřejmě také cena, která je srovnatelná s konvenčními vozy, vysoká zůstatková hodnota nebo dlouhá, až desetiletá výdrž baterie.

Auta jde i sdílet

Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK se třetině pražských řidičů nevyplatí jezdit vlastním autem a využívají jej pouze mimo Prahu. Nejvíc jim vadí problémy s parkováním a vysoké náklady na provozování vlastního vozu.

Svoji roli v ekologické dopravní osvětě proto hraje i sdílená doprava, která slouží právě lidem, kteří nechtějí vlastnit auto a raději si ho jen půjčují. Přesně na této bázi funguje služba Anytime carsharing, která od loňského roku působí i v Česku.

Začínala tu se stovkou hybridních vozů Toyota Yaris, počet aut ke sdílení se mezitím už více než zdvojnásobil. „Velice brzy nám český trh prokázal svůj nevyužitý potenciál. Prvních 100 uživatelů se registrovalo během několika hodin,“ popisuje ředitel Anytime carsharing ČR Milan Beutl, že Češi mají o takové služby zájem.

tisková zpráva

33 komentářů u “Počet hybridů ve firmách se zdvojnásobil, jezdí v nich i taxikáři”

 1. To moc dobra zprava. Toyota evidentne vi co dela. Dlouhodobe
  To moc dobra zprava. Toyota evidentne vi co dela. Dlouhodobe usili se vyplaci. Nez stavet hrady z pisku ktere musi mit pobidky aby vubec nejak existovaly a ktere se pri prvnim virovem kychnuti roztecou jak marmelada, snizuje Toyota sve flotilove emise kontinualne a bez humbuku. A hlavne levne. Nekde jsem cetl ze Model Y uz prodavaji levnejsi verzi, jako by snad nemeli dost objednavek. Ale nevim zdali je to pravda, tak mi za to prosim nekamenujte. Je samozrejme ze vsechny automobilky budou mit snizenou poptavku.

        1. Vzhledem k dojezdu baterie není větší, naopak využitelná
         Vzhledem k dojezdu baterie není větší, naopak využitelná kapacita je menší. Při spotřebě 15 kWh/100 by to mělo na plnou baterii ujet 5 km (0,75/0,15) a to ani omylem přestože výkon při kterém to dovolí jet jen na elektřinu bude spíše ještě menší než by odpovídalo průměru 15kWh/100km. Reálné je spíše 2, max 3 km (při úplně plné nabité baterce což není moc časté).

         Spodní hranice (2 čárky) je cca 20% kapacity. Motor to nahodí při 3 čárkách. Horní hranice bude možná 80%, ale tu jsem viděl zatím jen asi 2x při sjíždění opravdu dlouhého kopce. Např. při stání (a topení) to přestane dobíjet 2-3 čárky od konce. Takže většinou baterie cykluje v rozsahu cca 30-60% kapacity

         Větší kapacitu baterie má ta silnější verze s 2 l motorem. Ta má 1,4 kWh (?), ale vzhledem k typu baterií ni-mh se používá menší rozsah nominální kapacity, takže ve výsledku bude možná využitelná kapacita podobná.

         Mimochodem plug-in hybridů zatím Toytota vyrábí jen zlomek objemu oproti „normálním“ hybridům.

        2. Třeba u Lexusu GS 450h jsem viděl info o kapacitě baterky
         Třeba u Lexusu GS 450h jsem viděl info o kapacitě baterky 1,9 kWh a je to NiMH, jak uvádíte. Nevím, kolik je využitelná. U mě to cykluje od jedné čárky až po předposlední, teď nevím jestli je jich tam 8 nebo 10 🙂 Ale předpokládám, že to, co ukazuje ten energy monitor, je využitelná kapacita baterky a ne celková.

         Jinak, čistě v EV je ten dojezd tak 2-3 km opatrnou jízdou jen do cca. 65 km/h a každé jen trochu polechtání plynu zapojí spalovák. Nejnovější hybridy už umí EV mód až do 130 nebo tak nějak.

         Ale i toto stačí k tomu, aby ten motor byl úspornější než srovnatelný benzín.

        3. Mám tu Corollu. Za jízdy si to vypne motor a jede na
         Mám tu Corollu. Za jízdy si to vypne motor a jede na elektřinu klidně i v rychlosti 100km/h. Vynutit si jde elektro do jen asi 45km/h i když je ohřátý motor. Narazil jsem na to, když jsem chtěl zkusit dojet na elektro z Tesca domů, což mám necelé 4 km ale víc než polovina z kopce (tedy s rekuperací by to mělo jít). „Bohužel“ prvních pár set metrů je po 4proudé výpadovce a tam opravdu 45km/h jet nemůžu.

         Při ohřátém motoru (a nepotřebě topení) se na hranici 2 km na elektro blížím, takže věřím že v teple a někde na rovině to ty 3 km dát může nezávisle na rychlosti. Důležitý je jen potřebný výkon který odhaduji že v čistém elektro módu nesmí překročit 10-15 kW. To topení je dost znát. V zimě se mě motor vypínal mnohem méně často než teď odpoledne kdy už topit není třeba. To pak vidím při dojezdu domů spotřebu i třeba jen 3,6 což v zimě s počátečním studeným motorem nejde.

        4. Zajimave, ja vsude ve specifikacich nachazim, ze baterka u
         Zajimave, ja vsude ve specifikacich nachazim, ze baterka u Corolly ma 1,4 kWh nezavisle na motoru.

         Jinak diky za podrobny popis. Ja to docela znam, uz pres 10 let jezdim temer vyhradne Priusy 🙂

 2. off
  Cena ropy sletěla na 20 $ za barel a 14 ropných vrtů v

  off
  Cena ropy sletěla na 20 $ za barel a 14 ropných vrtů v Americe přestalo čerpat ropu. Cena za litr benzínu klesla v USA místy na 6,5 Kč. Putin telefonuje Trumpetě. Chudinky. :)))

  Nikdo nikam nejezedí, v Itálii zavíraj benzínky, letecká doprava klesla o 88 % oproti minulému roku a města opustilo většina znečištění, z Los Angeles konečně dohlédnou na hory. Zvířátka jsou z klidu a čistého vzduchu celá na větvi. 😀

  1. V případě hybridů od Toyoty to rozhodně platí.
   Hybridy

   V případě hybridů od Toyoty to rozhodně platí.

   Hybridy od Toyoty :
   Nemají turbo, startér, klasickou převodovku (mají „jeden převod“, u 4. generace už to není planetová převodovka, je to prostorově uspořádaní jinak, ale výsledek je stejný), nemají spojku, verze 1.8 má jen nepřímé vstřikování a proto nemá filtr pevných částic. Zapomněl jsem na něco ?

   Jo mají navíc 2 elektromotory/generátory a baterii, ale jak nás přesvědčují zastánci elektromobility, tyto dva komponenty jsou zcela bezproblémové 😉

   1. Ještě je třeba doplnit, že elektromotor je podle nich
    Ještě je třeba doplnit, že elektromotor je podle nich vyroben z jednoho dílu, žádné skládané plechy, vinutí, magnety.
    a článek je také z jednoho dílu, žádné obaly, anody, katody, separátory, těkavé solvanty…
    meniče, jsou samozřejmě také enormě spolehlivé – nejsou v tom žádné tranzistory, co by měly fity a vůbec v tom nejsou kondenzátory, co by stárly
    a vůbec celá elektronika pro elektromobil je enormě spolehlivá, ona se totiž jistě dělá ze zázračných součástek, na které jiní nedosáhnout a nepodléhá problémům s věkem, fity, nenafukujou se kondenzátory….
    i vy jeden takové ošklivé věci se přece dávají jen do hnusných spalováků…i ten infotainment se do BEV dává dokonale spolehlivý 😀

 3. Clanok o perpetum mobile alebo ide o PHEV. Pri PHEV by som to
  Clanok o perpetum mobile alebo ide o PHEV. Pri PHEV by som to celkom chapal, lebo taxikari robia vacsinou kratke trasy, takze na stojiskach mozu mat nabijacky a nie ako teraz, ze ked im je zima tak maju zapnute motory a smrtia s tym po celom okoli.

  1. Ano smrdí a smrdět budou dál. I kdyby si PHEV taxikář
   Ano smrdí a smrdět budou dál. I kdyby si PHEV taxikář koupil, tak nemá kde při tom čekání nabíjet. Mají sice vyhrazená parkovací místa, jen u nich nemají zásuvky, nebo nabíjecí kabely. Politici chtějí snižovat emise ve městech, ale vůbec nic proto nedělají. A kdyby jste si chtěl takovou zásuvku(wallbox) na veřejné komunikaci postavit, tak Vám hází klacky pod nohy v podobě stavebních a jiných předpisů.
   Pro taxikáře by bylo nejlepší bezdrátové nabíjení na jejich vyhrazených místech. K tomu máme ještě cestu dlouhou.

Napsat komentář