Penny má u prodejen v Polné a Kostelci ultrarychlou dobíječku

Obchodní řetězec Penny pokračuje v budování infrastruktury, která umožňuje zákazníkům dobíjet elektromobily přímo na parkovištích u prodejen. Síť dobíjecích stanic se nejnověji rozšířila o parkoviště u Penny v Polné na Vysočině a v Kostelci nad Labem, kde byla v pilotním projektu instalována ultrarychlá technologie Shell Recharge.

Díky strategickému partnerství, které uzavřely Penny a Billa se společností Shell, je tak Penny prvním místem v Česku, kde je Shell Recharge přístupná mimo čerpací stanice této společnosti. V Polné či Kostelci lze elektromobil dobít z 0 na 80 % během třiceti minut.

SOUVISEJÍCÍ: Penny má novou solární nabíjecí stanici E.ON Drive

„Budování dobíjecích stanic je pro Penny jednou z priorit. Rozvoj elektromobility přispívá ke snižování emisí a my chceme, aby naši zákazníci měli možnost chovat se šetrně. Druhým rozměrem je úspora času. Dobíjecí stanice na parkovištích dovolují zákazníkům čas strávený nakupováním zároveň bez jakéhokoli omezení využít i k doplnění energie do elektromobilu,“ uvedl vedoucí stavebního oddělení Penny Václav Šíma.

foto: Penny

Shell Recharge přitom přináší další podstatné zvýšení dostupné rychlosti dobíjení. Disponuje totiž výkonem 180 kW, což je více než trojnásobek výkonu v Česku nejběžnějších 50 kW stanic.

Shell Recharge umožňuje využít ultrarychlé nabíjení a v závislosti na technické specifikaci vozidla dobíjet stejnosměrným proudem z 0 na 80 % za přibližně 30 minut. „Výkon nově instalované technologie tak postačuje na podstatné dobití elektromobilu v řádu desítek minut v době, kdy nakupujete v Penny,“ dodal Václav Šíma.

Penny začalo síť dobíjecích stanic u svých prodejen ve spolupráci s energetickými společnostmi E.ON a PRE budovat již v roce 2018. Aktuálně nabízí tuto možnost u 62 prodejen napříč celou republikou. A to nejen ve velkých městech, kde je využití elektromobilů nejběžnější, ale i v regionech.

Jako první řetězec v Česku Penny také umožnilo zákazníků dobíjet auta sluneční energií, když právě ve spolupráci se společností E.ON zprovoznilo u prodejny v Praze Lehovci fotovoltaickou dobíjecí stanici.

Ovšem i u běžných stanic se jejich ekologický efekt násobí tím, že je do nich většinou dodávána elektrická energie nakoupená z obnovitelných zdrojů. Takže řidiči dobíjejí zelenou elektřinu.

Rozvoj elektromobility v Česku přitom názorně dokumentuje i zájem o službu dobíjení na parkovištích u Penny. Jen za loňský rok proběhlo u prodejen Penny více než 28 tisíc dobíjení, což představuje 14násobné zvýšení oproti roku 2022. Řidiči a řidičky přitom do svých elektromobilů doplnili 507 000 kWh elektrické energie. To je pro představu objem, který spotřebuje za rok asi 170 českých domácností.

Penny není aktivní jen v oblasti e-mobility, ale i v dalších oblastech energeticky úsporných řešení. Na střechy svých prodejen postupně osazuje fotovoltaické panely, které dokážou pokrýt až 40 % jejich energetické spotřeby. Fotovoltaickými panely je osazena logistická centra řetězce a na tři desítky prodejen. Některé nejnovější prodejny Penny jsou pak díky fotovoltaice a dalším šetrným technologiím energeticky zcela soběstačné.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář