Penny má novou solární nabíjecí stanici E.ON Drive

Společnost E.ON instalovala u svého prvního firemního zákazníka dobíjecí stanici pro elektromobily, která čerpá energii přímo ze slunce. Tou mohou řidiči dobít u prodejny PENNY v Praze Lehovci. S PENNY spolupracuje E.ON dlouhodobě i na dalších řešeních, jako jsou fotovoltaické elektrárny na střechách prodejen.

Řidiči elektromobilů tak najdou u prodejny PENNY na pražském Lehovci rychlodobíjecí stanici, která je pod přístřeškem, na kterém je osazeno 18 kusů fotovoltaických panelů s celkovým výkonem 8,1 kWp. Celé zařízení je konstruováno tak, že řidiči, kteří přijedou, budou při slunečném počasí čerpat energii přímo z panelů na střeše nad dobíječkou.

„Před rokem jsme otevřeli naší první dobíječku, která čerpá energii přímo ze slunce u Břeclavi. Chtěli jsme tuhle technologii, která kombinuje fotovoltaiku, bateriové úložiště a dobíječku sami vyzkoušet a otestovat tak, abychom ji mohli nabídnout i našim zákazníkům, protože vždy nabízíme řešení, které sami používáme. Dobíječka s fotovoltaickými panely se osvědčila. Ukázala svůj potenciál, i proto jsme ji mohli postavit a zprovoznit pro společnost PENNY, která se tak stala našim prvním zákazníkem, který takovou technologii využil a se kterým dlouhodobě spolupracujeme na dalších energeticky úsporných řešeních,“ vysvětlil Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON.

Celý systém je navíc osazen bateriovým úložištěm o kapacitě 34,8 kWh, takže řidiči budou moci dobíjet elektřinou, i když nebude svítit slunce. A pokud se stane, že by došla energie i v bateriovém úložišti, tak se systém přepne na odběr elektrické energie ze sítě. „Nestane se, že by pro elektromobily došla energie. Na více než 90 % procentech našich stanic navíc dodáváme elektrickou energii nakoupenou z obnovitelných zdrojů, což je případ i této lokality, takže za každé situace budou řidiči dobíjet zelenou elektřinu,“ dodává Martin Klíma.

Dobíječky budou stát u 50 prodejen PENNY

E.ON postavil první dobíjecí stanici u prodejny PENNY na pražském Lehovci v roce 2018 a od té doby stojí rychlodobíječky E.ON Drive u celkem 10 marketů PENNY napříč republikou. Nejnovější stanici E.ON zprovoznil v únoru v Příbrami. Ta na Lehovci patří k nejvytěžovanějším ze všech těchto lokalit. Postupně vznikají stanice i u dalších obchodů. Celkem by jich mělo v blízké budoucnosti stát padesát. 

 „Hledáme nové a nové cesty, jak snižovat naše nároky na energie. Za posledních sedm let jsme snížili spotřebu elektrické energie na našich prodejnách o 13 % a u distribučních center dokonce o 25 %. Jedním ze způsobů, jak jsme toho dosáhli, je využívání fotovoltaických článků na střechách našich objektů. Proto jsme chtěli možnost chovat se vstřícně k přírodě dát i našim zákazníkům, a jakmile se naskytla příležitost vybudovat něco, co tady ještě není, šli jsme do toho. Jsme tak prvním řetězcem, který nabízí lidem dobití jejich elektromobilu prostřednictvím energie ze slunce,“ uvedl při zahájení provozu Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení PENNY

Společnosti E.ON a PENNY nespolupracují pouze v oblasti e-mobility, ale i v dalších oblastech energeticky úsporných řešení. V minulém roce začal E.ON s instalací FVE elektráren na střechy budov jednotlivých marketů PENNY. Na jedenácti objektech už fotovoltaika funguje a celkem by jich mělo být hotových více než 30. V drtivé většině se jedná o fotovoltaické panely o výkonu 99kWp, které mohou během roku vyrobit až 99 MWh elektrické energie. V několika málo případech pak E.ON realizuje fotovoltaické elektrárny s menším výkonem, a to kvůli omezení kapacity distribuční soustavy v dané lokalitě.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Penny má novou solární nabíjecí stanici E.ON Drive”

  1. Dobrý počin, jen tak dál!

    Chtěl bych se zeptat někoho znalého problematiky tepelných čerpadel. Napadla mě taková věc – zřejmě blbost, protože jinak by se používala už dávno.

    Otázka zní: Fungovalo by dvoustupňové tepelné čerpadlo s výrazně vyšší účinností (s druhou mocninou COP) než jednostupňové? To znamená, že první stupeň by vyrobil teplo se součinitelem COP, řekněme, 3. Druhý stupeň také. A dohromady by tedy byl COP = 9 ??

    Háček vidím v tom, že to množství tepla, vyrobeného prvním stupněm, je omezené. Takže to takhle asi fungovat nebude. Ale nejsem odborník na tuto problematiku a nějak jsem se ve své prvotní úvaze zasekl. Takže teď ji nejsem schopen ani jednoznačně potvrdit, ani vyvrátit. Pomůžete mi někdo?

    1. Tak to bohužel nefunguje, topné faktory dvou TČ za sebou se nenásobí. Pro druhý stupeň TČ je k dispozici jen teplo, které vyrobil ten první stupeň.
      http://www.kataloguspor.cz/Vysokoteplotni-tepelne-cerpadlo-1.html
      Oba stupně TČ sice mají dobrý COP protože pracují s menším rozdílem teplot. Běží tam ale dva kompresory, a proto je výsledný COP nižší.

      Vyšší efektivity TČ je možné dosáhnout vícestupňovým odběrem tepla. Páry chladiva z kompresoru mají třeba i 100°C. Pokud jeden výměník (desuperheater) odebere část energie při vysoké teplotě pro ohřev TUV a druhý výměník slouží k nízkoteplotnímu vytápění, tak se dosáhne vyšší efektivity ohřevu TUV.
      https://youtu.be/ogUB_cql0EU?t=47
      https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/17447-thermia-diplomat-inverter-popis-tepelneho-cerpadla-a-vysledky-testu-pripravy-teple-vody

      Podobného efektu se dosáhne stočením trubky do nádrže:
      http://www.obnovitelne-energie.cz/tepelna-cerpadla-system-prime-kondenzace.php
      http://www.cztc.cz/prima-kondenzace/

      Zůstává zde ještě nějaká zbytková energie kondenzovaného chladiva, ale ta se většinou nevyužívá. Nějaké pokusy jsou tady pro odtávání:
      https://youtu.be/YgXLN0HFgVg?t=152
      https://youtu.be/Vew6VZTyHxk?t=228

Napsat komentář