Parkovací robot Ray se postará o vaše auto

Německé letiště Düsseldorf testuje unikátního parkovacího robota Ray. V čem je výjimečný? Robot dokáže zcela automaticky zaparkovat auto na parkovišti a poté ho zase předat majiteli.

Není třeba se o nic starat. Pouze zmačknout tlačítko a… zaplatit.
foto: Serva Transport

Parkování ve velkých městech je nefalšovanou noční můrou. Nemusíme mířit ani do velkých měst jako je New York, Londýn nebo Paříž. Své zkušenosti s parkovací odyseou mají jistě i čeští řidiči v Praze, Brně nebo Ostravě.

V blízké budoucnosti však může být parkování o něco příjemnější. Německá společnost Serva Transport testuje na letišti Düsseldorf parkovacího robota Ray.

Cílem robotického parkování je především šetřit čas cestujícím na letišti a ulehčit přeplněným parkovištím. Za poplatek mohou lidé zanechat auta v prémiové zóně blízko odletového terminálu a po příjezdu jim bude vůz okamžitě k dispozici – zaparkován v nejbližší možné vzdálenosti od příletové haly.

Robot Ray

Robotický sluha Ray.
foto: Serva Transport

„Náš produkt cílí především na cestující z odvětví byznysu, kteří mají ve zvyku dorazit na letiště krátce před samotným letem, plánují se po pár dnech vrátit a hledají efektivnější způsob parkování,“ řekl ředitel letiště Düsseldorf Thomas Schnalke.

Jak robot funguje? Ray dokáže pomocí senzorů (laserový radar) přesně změřit rozvor náprav auta a přizpůsobit podle toho nosné ližiny. Robot poté nadzvedne pomocí ližin auto za kola a umístí jej na parkovací místo. Ray ale nezapomene změřit ani na takové detaily, jako je rozměr zpětných zrcátek.

Výhody? Jelikož není třeba otevírat po zaparkování dveře (pro výstup a nástup posádky), lze auta skládat velmi těsně blízko sebe. Podle Serva Transport lze tak na stejný parkovací prostor umístit až o 60 % více automobilů. Nezanedbatelná je také úspora času cestujících při parkování.

Ray v akci.
video: YouTube

Systém navíc vybere vždy nejlepší místo pro parkování, dle vašeho letové plánu. Lze tak organizovat ukládaní aut, podle délky parkování. Auta zaparkována na den dostanou lepší místa než auta zaparkovaná na několik dní nebo týdnů.

Ray navíc umí komunikovat se systémy letiště. Dokáže tak poznat čas vašeho příletu a dokonce i to, pokud se letadlo zpozdí.

Výrobci tvrdí, že Ray není pouze automat, který nepružně reaguje na změny letového systému a požadavky majitele. Pokud se chce cestující jakkoliv zdržet, změny zadá do parkovací aplikace, která je dostupná pro iOS i Android.

Kolik robotickému sluhovi zaplatíte? Den na parkovišti v Düsseldorfu vás přijde na 800 Kč, hodina pak na 100 Kč.

Napsat komentář