Odklon od uhlí do roku 2030 je pro Česko ekonomicky nejvýhodnější

Výrazné finanční úspory, rozvoj pracovních příležitostí a časová shoda s dekarbonizačními procesy na úrovni Evropské unie – to jsou výhody plynoucí z ambiciózního scénáře ukončení spalování uhlí v Česku v roce 2030 podle studie poradenské společnosti WiseEuropa ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO).

Dekarbonizace české energetiky do konce tohoto desetiletí je z dlouhodobého hlediska ekonomicky nejvýhodnější, protože přináší výrazné finanční úspory oproti pomalejšímu odklonu, zejména díky úsporám za emisní povolenky, které se pozitivně promítnou do celé ekonomiky, tvrdí studie. Ty mají na uhelný sektor a jeho ekonomiku výrazný vliv.

„Studie think-tanku WiseEuropa je dalším důkazem, že brzký konec uhlí dává smysl nejen kvůli snižování emisí, ale také z ekonomického hlediska. Ukazuje, že včasným odklonem od uhlí Česká republika ušetří miliardy na emisních povolenkách, což se pozitivně promítne do cen energií. Vyžádá si to značné investice, které je nyní možné financovat z evropských zdrojů, a které přinesou tisíce pracovních míst,” říká analytička Klimatýmu AMO Kristina Zindulková. 

Nová pracovní místa by vlivem investic do obnovitelných zdrojů energie vznikla ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a službách. V případě nejambicioznějšího scénáře počítající s odklonem od uhlí do roku 2030, můžeme mluvit o nárůstu o 15-25 tisíc pracovních míst ve srovnání s referenčním scénářem. V Ústeckém a Karlovarském kraji jako hnědouhelných regionech naopak studie v případě rychlého útlumu uhlí předvídá propad pracovních míst až o 4 tisíce k r. 2030, a je tedy třeba počítat s kompenzacemi a podporou těchto regionů. 

SOUVISEJÍCÍ: Velká Británie skoncuje s uhlím o rok dříve, už v říjnu 2024

Ukončení spalování uhlí k roku 2030 by také přirozeně vedlo k nejvyšší emisní úspoře dosahující 80 %. Možné je to díky investicím do nových zdrojů solární a větrné energie, které by při scénáři odklonu v roce 2030 musela vláda nutně podstoupit. Podle studie by tato varianta přinesla nejvyšší navýšení přidané hodnoty oproti scénáři, který počítá se zbytkovou produkcí elektřiny z uhlí ještě v roce 2040. Aktuálně je Česko ve velké míře závislé na uhlí a dalších fosilních palivech.

Odklon od fosilních paliv a přechod na obnovitelné zdroje kombinovaný s podporou úspor energie je přitom jediná ochrana před nadměrným zvýšením nákladů cen energií, které určuje poptávka na světových trzích. Podle nedávného průzkumu společnosti YouGov by s výstavbou obnovitelných zdrojů energie navíc souhlasilo 80 % dotazovaných Čechů. Rychlejší odklon od uhlí se zároveň časově potkává i s dekarbonizačními procesy na úrovni EU, která pro tyto účely poskytuje řadu zdrojů, z kterých je možné ve 20. letech čerpat finance. 

Výsledky výzkumu tedy potvrzují závěry třech předchozích dekarbonizačních studií, které byly publikovány během posledních dvou let a upozorňují, že dekarbonizace české energetiky v roce 2030 je nejen možná, ale i makroekonomicky nejvýhodnější. Poslední doporučení Uhelné komise ustavené vládou České republiky prozatím pracovalo s variantou uhelného phase-outu z výroby elektřiny k roku 2038.

„Nastupující vláda zdědila od té minulé rozhodnutí o termínu konce spalování uhlí v Česku. Vyjde-li z rostoucího počtu dostupných odborných podkladů, je zřejmé, že by se měla přiklonit k dřívějšímu datu. Zároveň může podporou urychlené výstavby obnovitelných zdrojů pomoci předejít dalším krizím s negativním dopadem na ceny pro domácnosti a zajistit pro Česko odolnou, bezemisní a prosperující energetiku,” uzavírá vedoucí Klimatýmu AMO Tomáš Jungwirth. 

zdroj: tisková zpráva

27 Comments on “Odklon od uhlí do roku 2030 je pro Česko ekonomicky nejvýhodnější”

    1. Souhlasím s Vámi. Ten článek je pouhopouhá demagogie bez čísel. V údernickém stylu „Dohnat a předehnat!“ 🙁

      Jinak si nějak neumím představit, že bychom do roku 2030 zavřeli všechny naše uhelné elektrárny, který nyní dodávají v energetickém mixu cca 40 % elektřiny. Do té doby se totiž nestihnou postavit žádné nové jaderné bloky. A OZE?! Fotovoltaika v energetickém mixu nyní dává necelá 3 % za rok a větrníky ani ne 1 %. Navíc jsou tyto zdroje velmi nestabilní.

      Vodní elektrárny jsou v ČR na hraně využitelnosti. Tak snad jedině OZE na biomasu připadají ještě v úvahu, protože jsou celkem stabilní a mají u nás ještě nevyužitý potenciál. Ale že by se jejich podíl, spolu s ostatními druhy OZE, povedlo do roku 2030 zvýšit ze 3,4 % na 40 %, tomu se mi nechce věřit.

      https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/narodni-energeticky-mix

      1. Chapem vasu predpojatost k jadru. Skuste najst alternatiu k rosatomu. Cina? India?

        Ze jadro nepotrebujeme a teda chceme sa stat uplne zavislym na nestabilnom zdroji energie, ktoreho distribucia je narocna v ramci vacsej krajiny a nie ze v ramci celeho kontinentu? Otazne je co urobite, ked sa ten nestabilny zdroj prejavi. Cim odstranite nedostatok (a to nespominam siroke pouzitie EV aut v doprave)? A kde chcete vybudovat take mnozstvo tych nestabilnych energetickych zdrojov? Na ukor prirody? To je logika hodna porovnanie s biopalivami.

        Postupne sa dostavame do marazmu z ktoreho nebude cesta von. Pilime si pod sebou konar, za ktoreho nemame adekvatnu nahradu. Aby sme este nedakovali za tie zostavajuce JE co nam zostanu v europe.

              1. Asi preto, ze tu nie som v CZ ale na webe. Z mojho pohladu ste vy na Slovensku, takze tiez by som sa mohol pytat to iste. A nie v CZ nezijem, ale jeho rozhodnutia v energetike ovplyvnuju nie len CZ krajinu ale aj jej okolie, takze urcite mam do toho co hovorit.

                Ale v kazdom pripade o com tu tocite? To sem maju slovaci zakazany pristup? Ak ano, tak preco som sa sem dostal? Ak nie tak oficialne nie som v ziadnom state ale vo virtualnom priestore a vase hlupe narazky iba odzrkadluju prizemnu, neslusnu a hlupu osobnost a tato osobnost jasne krystalizuje uroven vasich argumentov.

                Chodim sem uz 11 rokov ale v poslednej dobe sa to tu zacina zvrhavat na rozne zvlastne individua, pravdepodobne z nejakych zakladych skol alebo co a to z oboch taborov tak odporcov ako zastancov EV. Inak si to neviem vysvetlit. Ked dojde rozum a logika tak prestaneme arugmentovat aa switchneme sa na blbcov? Take forum chcete?

                1. Nevšímej si ho. Každý kdo není aktuálně školou povinný slovensky rozumí perfektně. Do očí by ti to neřekl, stejně jako by neřekl třeba Brňákovi, že mu nerozumí a ať si chodí na brněnská fóra, nebo se naučí česky.

                2. Omlouvám se za některé neurvalé české spoluobčany z tohoto fóra. Neberte si to, prosím, nijak osobně. Pokud byste psal v souladu s jejich názory a postoji, nikdo by Vám používání Vaší mateřštiny nevyčítal. Najednou by rozuměli velmi dobře. 😉

                3. noo to je hezký že ste na Slovensku ale pochopte že tohle je „čezký“ web a od dob rozvodu jaksi čeži kdž přistoupili na právo Slováka na vlastní stát tak slovečině jaksi odvykli a ted po rozvodu prostě a jednoduše nejsou naladěni na váš jazyk a tak trošku to leze na nervy 😉 chápete a opera nemá pravý tlačítko přeložit 🙂

                4. Koudelko – Cipísku, já myslím, že většina z nás rozumí slovenštině víc než tvojí češtině. 😉

                5. visper fiskr hele ty nemysli, je to voničem, to je příměr podle plotu a tudíš k ničemu :))

                6. Leodendula – lentylka : hele pokud nemáš chut číst tak nečti, stejně jako my nečteme tvoje teslácky deformovaný bláboly 😉

                7. XMene, tvoje slovenština je pro nás bez problémů srozumitelná a já jsem moc rád, že přispíváš do tohoto fóra.

                  Leodendulu neber vážně, on je sice milovník elektromobilů, jinak je to ale především obdivovatel německé říše a dusí se nenávistí vůči Slovanům. Čím východnější národ, tím větší vůči němu chová nenávist. Slováky jen nemá rád, Rusy už by nejraději po vzoru svých soukmenovců vyhladil.

                  Ale tahle karikatura zlostného henlainovce mluví jen za sebe.

                  Pekný večer.

  1. Jasně a přehledně sepsané závěry. Nic překvapivého. Normálně uvažujícímu člověku to musí být jasné, aniž by na tuto problematiku byl odborníkem. Škoda jen, že jsme zatím měli ve vládě jenom samé zabedněnce, kteří nedělají nic pro to, abychom už konečně skutečně obrátili loď vstříc dekarbonizaci.

Napsat komentář