Nový Volkswagen Golf plug-in hybrid s dojezdem 100 km

Modernizovaný Volkswagen Golf obdržel novou generaci informačních a zábavních systémů, integrovaným chatbotem ChatGPT a novou plug-in hybrid konfigurací.

Model Volkswagen Golf slaví v letošním roce 50. výročí – a Volkswagen u příležitosti tohoto jubilea uvádí na trh zdokonalenou verzi svého bestselleru. Zákazníci budou moci nový model objednávat již za několik týdnů.

Nový Golf přesvědčí novou generací informačních a zábavních systémů, intuitivnějším konceptem ovládání, ostřejšími rysy přední a zadní partie a hospodárnými pohony. Mezi ně patří i plug-in hybridní systémy s dojezdem na elektřinu prodlouženým na cca 100 km. Kromě toho zdobí příď Golfu poprvé osvětlené logo VW.

Nový svět informací a zábavy doplněný integrovaným chatbotem Chat GPT. V interiéru se modelová řada Golf vyznačuje nově vyvinutým informačním a zábavním systémem s intuitivním ovládáním a vizuálně samostatným dotykovým displejem (s úhlopříčkou až 32,8 cm), na jehož spodní část navazují ergonomicky optimalizované a osvětlené dotykové posuvníky pro nastavení teploty a hlasitosti.

Rovněž nový je zdokonalený multifunkční volant a hlasový asistent IDA. Prostřednictvím systému IDA lze hovorovým jazykem ovládat nejen různé funkce, například klimatizace, telefonu nebo navigace, ale také on-line zjišťovat fakta ze všech myslitelných oblastí – od předpovědi počasí až po nejrůznější znalosti.

V modelu Volkswagen Golf s nejnovější generací informačních a zábavních systémů bude kromě toho do hlasového asistenta IDA integrován chatbot „ChatGPT“ založený na umělé inteligenci. Tato funkce, představená na začátku ledna na veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas, využívá přístup k neustále rozšiřované databázi umělé inteligence.

Cestující mohou hovorovým jazykem vstupovat do interakce s vozem a nechat si za jízdy předčítat výsledky rešerší.

Snadné zaparkování díky novým asistenčním systémům. Manévrování s modely Golf a Golf Variant usnadní nové asistenční systémy, jakým je například zdokonalený „Park Assist Plus“. Ten dokáže již za jízdy rozpoznat, zda je volná mezera pro zaparkování (podélně nebo napříč) dostatečně velká, a následně zahájí příslušný parkovací proces.

Asistent přitom převezme jak řízení, tak i zrychlování a brzdění. Řidič musí na parkovací proces pouze dohlížet. Pro model Golf poprvé nabízený „Park Assist Pro“ navíc umožňuje zajet s vozem na parkovací místo nebo z něj vyjet pomocí chytrého telefonu.

Dálkové ovládání vozu lze využít například v situaci, kdy se vůz nachází ve velmi těsném prostoru. Nový je také systém „Area View“. V tomto případě je ze záběrů čtyř kamer vytvářen panoramatický obraz situace kolem vozu v rozsahu 360°, který je přenášen na dotykový displej informačního a zábavního systému. Řidič tak snadno rozpozná obrubníky a značení vymezující parkovací místo.

Vyšší výkon a dojezd cca 100 km čistě na elektřinu nabízejí nové plug-in hybridní pohony modelu Golf, které jsou navíc vybaveny funkcí rychlého nabíjení stejnosměrným napětím. Pro všechny řidiče bez domácí nástěnné nabíječky jsou mimořádně zajímavé velmi hospodárné 48V mild hybridní pohony.

Eight generations of the Golf – 50 years of success and more than 37 million built.

V počáteční fázi budou mít zákazníci pro tuto modelovou řadu k dispozici celkem devět různých variant pohonu – mild hybridní jednotky (eTSI), plug-in hybridní systémy (eHybrid a GTE) a turbodmychadlem přeplňované zážehové (TSI) a vznětové (TDI) motory. Ještě sportovnější charakter nabídne Golf GTI, jehož výkon byl v porovnání s předchůdcem zvýšen. Další varianty Golfu budou postupně následovat v průběhu roku 2024.

zdroj: tisková zpráva, foto: Volkswagen

One Comment on “Nový Volkswagen Golf plug-in hybrid s dojezdem 100 km”

Napsat komentář