Volkswagen do aut přidá umělou inteligenci ChatGPT

Nemohlo to trvat dlouho: Volkswagen se zkouší svézt na vlně popularity umělé inteligence (AI). Do všech svých elektromobilů i dalších modelů přidá ChatGTP.

Na předním světovém veletrhu elektroniky CES 2024, který se koná od 9. do 12. ledna, představí Volkswagen první vozidla, v nichž je chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci integrován do hlasového asistenta IDA.

V budoucnu budou mít zákazníci ve všech modelech Volkswagen vybavených hlasovým asistentem IDA bezproblémový přístup k neustále se rozšiřující databázi umělé inteligence a během jízdy jim bude předčítán vyhledaný obsah.

SOUVISEJÍCÍ: Investiční fond Volvo investuje do AI startupu CorrActions

Základem nové funkce je Cerence Chat Pro od technologického partnera Cerence Inc, který nabízí jedinečně inteligentní integraci ChatGPT na úrovni automobilového průmyslu. Volkswagen bude prvním velkosériovým výrobcem, který bude od druhého čtvrtletí roku 2024 nabízet funkci Chat GPT jako standardní funkci v mnoha vyráběných vozidlech.

Nový chatbot je nabízen ve spojení s nejnovější generací infotainmentu v následujících modelech: ID.7, ID.4, ID.5, ID.3, zcela novém Tiguanu a zcela novém Passatu a také v novém Golfu. Integrace ChatGPT do backendu hlasového asistenta Volkswagen, kterou umožňuje Cerence Chat Pro, nabízí množství nových možností, které dalece přesahují dosavadní hlasové ovládání.

Hlasového asistenta IDA lze například využít k ovládání infotainmentu, navigace a klimatizace nebo k zodpovídání otázek z oblasti všeobecných znalostí. V budoucnu bude umělá inteligence v rámci svých neustále se rozšiřujících schopností poskytovat další informace v odpovědích na otázky, které přesahují tento rámec.

To může být během cesty autem užitečné na mnoha úrovních: Obohatit konverzaci, objasnit otázky, komunikovat intuitivním jazykem, přijímat informace specifické pro vozidlo a mnoho dalšího – čistě bez použití rukou.

Pro osobu za volantem se nic nemění. Není třeba vytvářet nový účet, instalovat novou aplikaci ani aktivovat ChatGPT: Hlasový asistent se aktivuje vyslovením „Hello IDA“ nebo stisknutím tlačítka na volantu. IDA automaticky upřednostňuje, zda má být provedena funkce vozidla, vyhledán cíl nebo upravena teplota. Pokud na požadavek nemůže odpovědět systém Volkswagen, je anonymně předán AI a známý hlas Volkswagen odpoví.

ChatGPT nezískává přístup k žádným údajům o vozidle; dotazy a odpovědi jsou okamžitě vymazány, aby byla zajištěna nejvyšší možná úroveň ochrany dat. K tomu přispívá aplikace Cerence Chat Pro, která využívá množství zdrojů, včetně ChatGPT, a umožňuje tak IDA poskytovat přesné a relevantní odpovědi na téměř všechny myslitelné dotazy. Tato funkce také upřednostňuje bezpečnost a bezproblémovou integraci s nesčetnými funkcemi systému IDA, což řidičům přináší snadné používání.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Volkswagen do aut přidá umělou inteligenci ChatGPT”

  1. Já myslím, že by měli začít postupně. Mají již zastaralou platformu MEB , která je pro dnešní elektro už příliš těžká. Až vyvinou novou platformu , tak to bude chtít hardware. To zřejmě nedokážou , jsou tak 5 spíše 10 let za Teslou , takže by nebylo ostudou ho zatím kupovat (okopírovat) od Tesly nebo od někoho kdo to umí. Potom budou muset dotáhnout software s pravidelným OTA update. Mezitím se musí postarat o svoji výrobu a vývoj baterií. Tyto věci navrhovat s ohledem na celý manufacturing , která se musí ve VW zásadně zefektivnit, zlevnit a koncentrovat do několika málo továren , aby šlo plně využít úspory z rozsahu. To vše maximální rychlostí , protože svět nečeká. Pak budou mít připraveno auto na AI ,třeba na ChatGTP. Jakmile to dodělají měli by co nejrychleji připravovat další generaci EV na 48V architektuře se Steer-By-Wire a Brake-By-Wire a znovu a ještě více zjednodušit výrobu. Když budou dostatečně rychlí-přežijí.

Napsat komentář