Skoti vymysleli jak z whisky dělat palivo pro auta

Vědci z univerzity v Edinburghu vyrobili nové biopalivo z vedlejších produktů vznikajících při destilaci whisky. V rámci výzkumu byla laboratoř vybavena vzorky destilačních odpadních produktů z Glenkinchie Distillery.   

Výzkumný tým si vytyčil za cíl vyvinout biobutanol. Jde o novou generaci biopaliva s asi o 30% vyšší energetickým potenciálem než má a blíží se klasickému benzinu. Vyrábí se ze dvou hlavních odpadních produktů destilaci whisky, a to fermentovaného sladu a mláta, tedy tuhých zbytků obilných zrn.

Jen v je každý rok vyprodukováno 1600 mil. litrů zbytkového sladu a 187 000 tun zbytků obilí. Celý výzkum funguje v rámci iniciativy , která si na rok 2020 vytyčila cíl 10% podíl na celkových prodejích .

„Zatímco jiné společnosti se zabývají výzkumem úrody speciálně určené pro výrobu biopaliv, my se zabýváme přebytkovými materiály jako jsou vedlejší produkty při výrobě whisky,“ komentoval výzkum prof. Martin Tangney, šéf výzkumu biopaliv na Napier University v Edinburghu.

Dál už se to v téměř jakoby tiskové zprávě na hemží slovy jako „proaktivní přístup“ a „globální tržiště“ a „ekonomické oživení“, což o výše uvedeném výzkumu leccos vypovídá. Prozatím bylo ve výzkumu proinvestováno 260 000 liber. Že by legendární špiritus nakonec mohl pomoct ?

, foto: ScotchWhisky

Napsat komentář