Nanotechnologie: nanogenerátory

Jan Horčík - 09 Duben 2007

Nanogenerátor

Výzkumníci z Georgia Institute of Technology nedávno předvedli světu miniaturní nanogenerátory, které dokáží produkovat elektrický proud "sbíráním" mechanické energie z prostředí, tedy například ultrazvukových vln či mechanických vybrací.
Nanogenerátory představují obrovský posun vpřed v možnosti napájení nanozařízení, což bylo až dosud velmi problematické. Ale nový objev se zdaleka netýká jen nanosvěta. Není náhoda, že celý výzkum je sponzorován organizacemi DARPA (Agentura pokročilého armádního výzkumu) a NFS (Národní vědecká nadace). Pomocí optimalizace by údajně bylo možné dosáhnout s nanogenerátory výkonu až čtyř wattů na jeden centimetr krychlový. Kdybyste pár miliard až bilionů takových nanogenerátorů měli třeba v botách, mohli byste si napájet třeba MP3 přehrávač, mobil apod. Pro generování proudu totiž stačí i velmi malé vibrace. Ale nebuďme troškaři, proč těmito částicemi nepokropit celé auto? Perpetuum mobile, huh? Podrobnější informace o nanogenerátorech najdete na serveru Physorg.com, který posloužil také jako zdroj.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station