Manganové nanokrystaly: 2x větší výdrž baterií

Nanomateriály a obecně zažívají poslední dobou velký mediální přetřes. Už jsme na našem serveru informovali o nanogenerátorech i nanotetechnologiích v bateriích, nyní tu máme další „nanověc“.

Vědci z americké Argonne National Laboratory testují přidávání manganových částic do klasického mixu lithia, kobaltu, niklu a mědi, čímž vytvoří nanokrystaly schopné absorbovat během nabíjení více elektronů. Tím zvyšují kapacitu baterie.

Dosavadní testy prokázaly více než zdvojnásobení kapacity s přidáním manganu. Má to ale i jednu nevýhodu: proud baterie se snížil na polovinu. Také zatím není jasné kolik nabíjecích cyklů by byly manganové baterie schopné vydržet.

Nanotechnologie v bateriích

Nanomateriály a jsou, zdá se, jedním z klíčových směrů (viz. nanogenerátory), které v budoucnu umožní masovější rozšíření automobilů na elektrický/alternativní pohon.
Už několik společností vyrábí své baterie s pomocí nanočástic. Nejnovějším přírustkem do party je spoečnost Decktron/Nanoexa, která vyrábí lithium-iontové baterie. Nový nanokrystalický materiál vyvinutý v této firmy má umožnit výrobu li-ion baterií o výkonu až 3 kW/kg.
Nová generace lithium-iontových baterií vyrobených pomocí nanotechnologií by mohla výrazným způsobem rozšířit možnosti dnešních hybridních automobilů a .