Benzin za 45 Kč/litr? Brzy ve Finsku

Jan Horčík - 24 Leden 2011

Americký magazín Autobloggreen zařadil mezi hlavní zprávy dne novinku o tom, že ve mohou brzy vystoupat až na 1,80 euro za litr. V přepočtu jde o 45 Kč/litr.   
ceny benzinu tankování pumpa

Pokud ale zmíněných 45 Kč/litr přepočítáme na americké ceny, jde o $9,13/galon. Američané jsou zvyklí na $3/galon a cokoliv jiného než číslovka tři je doslova děsí.

V se cena benzinu dostala nejvýše v roce 2005, kdy se litr Naturalu 95 prodával za 33,76 Kč.

Koncem roku 2010 se ale ceny benzinu vyšplhaly také velmi vysoko, přes 33 Kč. Nyní opět klesají.

Nutno dodat, že avizovaných 45 Kč/litr platí pro Natural 95 , tedy obohacený o 10% příměs .

jsou obecně nejvyšší právě v severských státech. Zdaleka nejdražší je benzin v současné době v , následují Dánsko, Finsko, Švédsko a Nizozemsko. Levné nejsou ani v nebo v Řecku.

Nejlevnější benzin je naopak na Balkáně a v . Ceny v Rusku jsou v porovnání s Evropou méně než poloviční.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jsem ve Finsku a ty ceny tady rozhodne nejsou o tolik jine (respektive jsou stejne) nez u nas a ani se to k tomu podle niceho neschyluje. Autobloggreen jakozto jediny zdroj teto zpravy nepusobi moc verohodne a to uz proto, ze se jedna o americky magazin a jak vime, 99% americanu nema poneti kde je Finsko, takze magazin chce spis jen urvat senzaci a vydesit americany.
Navic mi Timo rikal, ze ty ceny pujdou jeste dolu, tak komu pak ma clovek verit :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Fínsko má zrejme vyššie dane, ale na rozdiel od našich zemepisných šírok tie dane putujú tam, kde majú a to je podstatný rozdiel.
Údaj o cene palív bez očistenia od daní resp. bez udania skladby ceny je bezcenný.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Máte pravdu, údaje jsou následující: na benzin byla v roce 2009 daň 57,24 eurocentů na litr, plus 4,78 centu plus 0,68 centu, celková daň tedy 62,7 eurocentu na litr benzinu. Více viz. naprosto skvělé stránky ministerstva financí Finska a toto PDF.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

vsetko mozne maju vo Finsku lepsie ale okradanie statom je tam dost brutalne, vid aj na cene benzinu. pre uplnost clanku by ste tam mohli dopisat skladbu ceny benzinu vo finsku, aby sme vedeli kolko stoji naozaj a kolko z tej ceny ukradne obcanom stat

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"okradanie statom" (resp.okradanie cez stat:)je pojem vhodny pre nas region, ale v pripade skandinavskych krajin by som ho nepouzival... kazdy, kto videl co i len odpocivadla a cesty v tych koncinach (napriklad) vie o com pisem!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

odpocivadla a cesty nemena nic na tom ze tie peniaze boli ludom ukradnute pod hrozbou nasilia, alebo v severskych statoch platia ludia dane dobrovolne ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Doporučuji ihned přestat používat cokoli, co postavil stát za ty ukradnuté peníze. Takže například vznášet se nad silnicemi a neužívat třeba osvětlení silnic atd...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol