Northvolt postaví novou továrnu na baterie v Německu

Švédský výrobce bateriových článků Northvolt oznámil další továrnu na baterie, tentokrát v Německu. „Northvolt Drei“ vyroste u města Heide ve Šlesvicku-Holštýnsku. Roční výrobní kapacita bude 60 GWh.

Třetí továrna Northvolt by měla začít vyrábět bateriové články v roce 2025. Do té doby vytvoří 3000 pracovních míst. Kapacita 60 GWh je konečná a zatím není úplně jasné, kdy jí chce Northvolt dosáhnout. Tato kapacita bude stačit asi na milion elektromobilů ročně.

SOUVISEJÍCÍ: Northvolt postaví ve Švédsku druhou gigatovárnu

Součástí nové evropské továrny/baterkárny bude také recyklační provoz. Tam se budou zpracovávat jak odpady a vedlejší produkty z výroby, tak i staré a vysloužilé baterie. V roce 2030 má až polovina výrobních surovin pocházet z recyklace.

Jedním z důvodů, proč třetí baterkárna Northvolt vyroste právě u Heide, je i přebytek elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren na moři i na souši. Díky třetí továrně bude Northvolt disponovat roční výrobní kapacitou 170 GWh.

zdroj: tisková zpráva

53 Comments on “Northvolt postaví novou továrnu na baterie v Německu”

 1. @skopčák: jak si Helmuti vypěstovali Putina, tak si dokonce celý svět pěstuje Čínu. A jednoho – nemohu napsat krásného dne, protože to bude den škaredý, svět v čele se skopčákem procitne a začnou zase hartusit jako teď „ta zas.raná Čína….“. Ale bude pozdě. Já to mám celkem na párku, moje políčko a les mně uživí.

 2. Za baterkárnu palec nahoru.👍 K té populační explozi bych řekl, že planeta Země je schopná uživit třeba jedenáct miliard lidí, ale nesmí se obecně plýtvat se zdroji a především válčit.⚔️ Snad bude války brzy konec a válečným štváčům zazvoní definitivně zvonec.🔔

 3. Elektromobilita a OZE je obrovsky krok k miru na zemekouli. Bez ropy je konec financovani zbrani v rukou silencu. Bez zavislosti na rope konci moznost vydirani. Bez zavislosti na rope ubude touha zmocnit se ciziho uzemi. Bez paleni ropy bude svet zdravejsi.
  A tohle vsechno desi prave odpurce elektromobiliy a OZE a proto bojuji svuj predem prohrany boj.
  Netvrdim ze svet bude idealni, protoze ostatni suroviny maji take valecny potencial, ale mnohem, mnohem mensi nez fosilni zdroje energie.

  1. Elektromobilita a OZE by MOHL být obrovský krok ke globálnímu míru. Hlavní problém nadcházejících dekád bude ovšem neschopnost zastavit populační explozi, při současné neefektivitě výroby potravin na územní jednotce – což přímo souvisí s absurdním pojídáním masa a živočišných produktů, které je zhruba 5x náročnější na plochu ve srovnání s čistě rostlinným způsobem stravování …
   Již téměř jistě neodvratitelné vyčerpání mořských ekosystémů průmyslovým rybolovem a jejich blížící se kolaps na optimismu nepřidá 🥴

   1. Populační exploze nás spíše už nečeká. Podle snad všech predikcí nás čeká kolem roku 2050 takřka stagnace. 🙂

    Třeba porodnost Číny je už více jak 20 let pod 2 a Indie je už také skoro na 2 a stále klesá. Výraznější růst čeká už jen Afriku.

    To samozřejmě nemění nic na tom, že je nás na světě hodně a chce to ohleduplnost a udržitelnost.

    1. Vim že to sem nepatří…..tak prosím za prominutí.

     Škoda jak mizí slova.
     Nejnovějsi obětí je slovo předpověď. Jako by snad ani nikdy neexistovalo.
     A to říkam jako človek který umí několik cizích jazyků.

     Vim, jazyk se mění….není to kritika nebo útok na vás. Je s podivem jakou rychlost ta změna někdy nabere.

    2. Pro Venca…Moc nechápu, kde berete (nejen ty) váš optimismus. Kromě Číny, Japonska, Ruska a EU je všude nárust počtu obyvatel zhruba lineární- mohlo by být ještě hůř, ale dobré to není…I na Wikipedii se dočteš, že podle většiny odborníků nárůst bude pokračovat nezměněn zhruba do 2050 a potom se křivka prudce ohýbá do stagnace a poklesu…. Jenom se člověk nedozví, jaký ,, zázrak“ nás v tom období čeká. Jestli to je jen odhad podle minulého vývoje, nevěřím tomu a mám své důvody a argumenty…

     1. To není optimizmus, ale data z demografie. My celkem přesně víme kolik bude třeba za 20 let maximálně lidí kterým je 50, protože celkem přesně víme kolik je dnes lidí, kterým je 30. Také víme +- pár let jaká je a bude doba dožití. Víme také přesně kolik se rodí dětí a kolik zhruba zemře lidí.

      Důvod proč to začne v 2050 stagnovat je, protože v Číně a Indii začnou „ve velkém“ umírat lidé z populační exploze z 60. a 70. let.

      Dnešní porodnost v Číně je „jen“ cca 11 mil dětí ročně. To při (ať nežeru) 80 letech dožití je 880 milionů lidí v ustáleném stavu. To znamená, že pokud Čína nezvýší porodnost, tak v toce 2100 jich bude o cca 500 milionů méně než dnes. Čínský přírůstek obyvatel je cca 0,3 % což už je takřka stagnace a trend je stále klesající.

  2. Leo:Myslet si, že s „ukončením ropy skončí velké války“, je hodně naivní, hlavní problém je voda, na to dojelo v minulosti mnoho civilizací.Pokud by u nás např. půl roku nepršelo, tak tady končíme.O tom, jaký vliv má člověk na globální klima tady můžeme diskutovat do nekonečna, (dle mě má) ale ty změny tady probíhaly dávno před člověkem.

      1. Pochopitelně dlouhododý roční průměr, neboli srážkový úhrn, za alespoň 30let, to snad chápete, že týdenní je hloupost? A čekám na Váš výpočet množství a cenu, jenom za to potrubí na plošné zalévání „celé republiky“ by to byly bambiliony, a to se nebavím o čerpadlech a energii na výrobu a provoz, tak zkuste myslet alespoň na úrovni základní školy.

        1. Tak ještě jednou :Pokud by u nás např. půl roku nepršelo.

        2. A v te druhe pulce prselo 10%, nebo 60%, nebo 150%. A co kdyby jen snezilo.

        3. Zkuste si to ještě jednou přečíst, a sníh se do srážkových úhrnů nezahrnuje?

        4. Celou dobu pisete, … kdyby pul roku neprselo… Tak je muj dotaz prece legitimni.
         Jelikoz tady mlatime prazdnou slamu kterou ste do diskuze uplne zbytecne navozil, tak uz to nebudu dale rozebirat.

        5. Na začátku bylo Vaše tvrzení, „konec ropy-konec válek“ což je naivní, proto jsem Vám dal jako příklad vodu, kterou dle Vás můžeme nahradit např. odsolováním, což je naprostá blbost, což jste následně pochopil a tak kličkujete jako zajíc.

        1. Tak pro Vás napotřetí zopakuji:“Pokud by u nás např. půl roku nepršelo“a zkuste zapátrat, kolikrát a jak skončily v minulosti mnohé civilizace kvůli vodě.

        2. Pro kkk… Ne civilizace nekončili kvůli vodě, ale z důvodu své stupidity, neprozíravosti, osobním bezohledným zájmům a neschopnosti přizpůsobení se měnícím se podmínkám… Ano i naše globální zdánlivě nepotopitelná civilizace se pohybuje na hraně katastrofy….

        3. Ne, mnohé civilizace skončily kvůli nedostatku vody a neměli na tom žádný podíl, a někdy byl ten průběh změn hodně rychlý, máte o tom spoustu dokumentů.Srážky v čr cca. 700mm/rok krát cca 80t.km2, to tím Vaším „produktovodem“ asi nenahradíte co? Tvrdit,“Vody je dost a je to nevyčerpatelný zdroj“ je síla.::Nedostatek vody znamená nedostatek zdrojů sladké neznečištěné vody. Tento nedostatek ovlivňuje všechny kontinenty a dle Světového ekonomického fóra se jedná, z hlediska dopadu v dalším desetiletí, o největší globální riziko.

        4. Pro kkk… hovno máte a ne dokumenty ty lháři ❗Prej ,, dokumenty “ 😁😂…Ty desertifikace trvají staletí a vždy souvisí s odlesněním, i když ne nutně přímo v místě vzniku pouště. Jsou samozřejmě i jiné příčiny (horotvorné procesy, tektonika, změny oceánského proudění a snad i kosmologické cykly), ale ty trvají ještě mnohem déle….

        5. Dr.Nejste brácha Lea, ten také při nedostatku argumentů začne urážet.Už jste slyšel o El Niño?

        6. Pro kkk.. zajímají mě ty spousta dokumentů. Stačí přibližně -dohledám sám..Dík

        7. V těch uvozovkách ještě chybí ,, z důvodu sucha „Pro kkk…myslel jsem že píšeš o dokumentech, které informují o ,,,,někdy hodně rychlých koncích civilizací jimi nezaviněnými““….a ty mně chceš přesvědčit údaji z pokročilého antropocénu, kde je navíc zdůrazňováno zhoršování jevů a jeho globálně civilizační příčiny??.. Buďto dej něco k původnímu (tvému) tématu, nebo to nechme být ….

        8. Dr:musíte se víc snažit, v životě není nic zadarmo, ale trochu Vám napovím jižní amerika předkolumbovská doba.Pokud to nedáte, tak pokračování zítra.

        9. Pro kkk…Tak z předkolumbovské Ameriky bych chtěl vidět ty dokumenty. A nemyslím mayské komixi, které si každý vykládá po svém, nebo zauzlované provázky. Nedávno jsem sledoval nový dokument o předkolumbovské Americe a překvapil mě objem informací co už máme… Ale pořád strašně mezery a spekulace…Teď mě napadá snad jen nazkánská kultura…podívám se na to večer. Zkusím třeba ,,Las sequías desastrosas en Suramérica precolombina“. Jestli najdu něco relevantního, přidám ještě jeden komentář pod tenhle… Ale jestli to bude nějaká denikenovina, tak se ti na to vysejřím 😉….

        10. Hele kluci, vite ze dinosauri vedli valku o vodni zdroje a to je ten pravy duvod jejich vymreni. Dopadneme uplne stejne, kkk to rika uz davno.

        11. Dr:Pokud dáte na Wiki El niňo, je tam zmínka o Močické kultuře, nedávno jsem asi na prima zoom, viděl dokument o kolapsu starých civivizací, které měly na svoji dobu vyspělé zavlažovací systémy, včetně velkých podzemních nádrží(zmapováno lidarem), pak ale přišly dva roky sucha, a pak následovala klasika, nedostatek potravin, rozpad naboženských a vládních struktur, a kolaps(to neznamená smrt všech obyvatel).Jedním z hlavních faktorů úpadku Máyské civilizace bylo podle posledních poznatků, také sucho, kdy nastalo několik delších odbobí sucha, velká města měla poměrně velké zasoby, ale z okolí tam začaly migrovat další obyvatelé, a pak opět klasika.Vliv na to mělo El niňo a sluneční cykly.Jasně jsou to pouze teorie vědců, ale vědci se stoprocentně nedohodnou ani na faktech co byly včera.Takže závěrem tvrzení, že s koncem ropy skončí války je naivní, a nedostatek sladké! a nekontaminované! vody má zásadní vliv na fungování civilizace.Jak už jsem psal: o tom jaký vliv má člověk na globální klima tady můžeme diskutovat do nekonečna, (dle mě má) ale ty změny tady probíhaly dávno před člověkem.Tady je zajímavá polemika::::Osel::Jak klimatické změny vedou k pádu civilizací:::a dodatek příště zkuste omezit urážky.

        12. @kkk. Dlouho ste musel hledat aspon nejaky pripad, ktery by mel potvrdit vase zvaneni. Nasel ste jen nejake nepodlozene bajky. Ani tam nerikate kdo s kym valcil a jak to dopadlo. Kdyz proti tomu vezmu mnozstvi valek kvuli rope, nebo valek ktere byly financovany ropou, tak je to znacny nepomer v neprospech vasi argumentace. Mate uplne stejny zpusob „argumentace“ za pomoci lhani jako vsichni russaci. Zrejme geny.

        13. Pro kkk… lhářem jsem tě tituloval z nedorozumění: ,, dokumenty“ jsem pochopil jako dobové písemné záznamy – a nic takového samozřejmě neexistuje. No a tys myslel TELEVIZNÍ dokumenty 😁…Tak teda promiň… Jinak jak píše Leo -samé spekulace a i kdyby, tak jak víš, že si to nezpískali sami?…. Člověče žijeme na vodní planetě. To by jsme museli být idioti, aby jsme dojeli na nedostatek VODY… Takže vlastně ano -riziko tu je 😃

   1. Necekejte ze vam na tu kravinu odpovim. To napisu radeji neco lepsiho.
    Vsude se zabavuji yachty russkych oligarchu. To je jen dobre, protoze ty yachty mely vyznamnou roli v ovlivovani zapadnich politiku a vrcholnych manazeru. Yachty slouzily ke korumpovani nasich zastupitelu. Byli omameni nebyvalym luxusem a dostavali z toho pocit vyjimecnosti ktery v demokraticke spolecnosti nikdy nemohli dostat. Oligarchove se tak dostali do strategicky dulezitych energetickych firem ktere pak vyuzili ke spoluucasti na NS2. Nejeden politik se dostal do paratu russaku. russaci si urcite radeni pozvanych hostu radne zadokumentovali do GRU a FSB fotoalba. Verim, ze ted ma mnoho lidi hodne stazene pulky. Na mori v mezinarodnich vodach se nemuseli obavat odposlechu. Proste idealni kombinace. Ale jako kazdy predmet pouzity pri pachani zlocinu se musi zabavit, tak ty yachty uz nejsou jejich.
    A aby to pasovalo k tematu serveru, tak treba budou vybaveny bateriovym pohonem.

        1. Takže je Vám cca. 15let, to by odpovídalo kvalitě příspěvků.

        1. Tisice fundovanych vedeckych studii ktere dokladaji zhoubny vliv na planetu a lidstvo spalovanim fosilnich paliv oznacujete za podplacene, ale jedna protistudie od nejakeho niemanda ktery obhajuje neobhajitelne pokladate za pravdu. Mate to v hlave dost nevyvinute.
         Ta vase cerna energie ropa a uhli ma uz davno odzvoneno. Jen pitomci to jeste nechteji uznat.

Napsat komentář