Norsko vybuduje 30 GW příbřežních větrných elektráren

Norský premiér Jonas Gahr Store odhalil plán na vybudování 30 GW příbřežních větrných elektráren do roku 2040.

Norsko už upsalo dvě příbřežní zóny pro větrné elektrárny, a to Utsira North a Sorlige Nordsjo 2. Další kolo se uskuteční v roce 2025. Celkem má být větrníkům vyhrazeno 1 % norských příbřežních oblastí.

V současné době jsou v Norsku v provozu pouhé dvě příbřežní větrné turbíny. Země má přitom mnohonásobně vyšší potenciál. Během dalších dvaceti let má vyrůst 1500 nových větrných turbín. Ty by měly za necelých dvacet let dosáhnout výkonu 30 GWh.

SOUVISEJÍCÍ: Norsko a Německo plánují vybudovat potrubí na vodík

Velká část vyrobené elektřiny bude exportována. V roce 2020 vyrobilo Norsko 154 TWh elektřiny, z toho 91,8 TWh ve vodních elektrárnách a 9,9 TWh ve větrných (zbytek tepelné). Norsko je zároveň světově vůdčím trhem s ohledem na elektromobilitu. V březnu 2022 se tam prodalo 14 930 aut do zásuvky, díky čemuž měla tato auta podíl 91,9 % na celkových registracích nových aut.

zdroj: InsideEVs, ReNews.biz, ssb.no

43 komentářů u “Norsko vybuduje 30 GW příbřežních větrných elektráren”

 1. „Většina žoldáků se vrací domů zklamaná, protože nikdy nebyli na frontě. Ale já mám štěstí, že jsem vůbec ještě naživu, pohybovali jsme se na hraně.
  Poslední kapkou byla bojová mise, v níž jsme působili společně s ukrajinskými vojáky z povolání. Na pozici, která byla pod palbou ruských tanků, si šli dva ukrajinští vojáci zakouřit. Snažil jsem se je zastavit, ale oni mě neposlouchali. O pár vteřin později na ně „s klenotnickou přesností“ přiletěl granát. Výbuch byl děsivý. Okamžitě jsem ztratil sluch a hrozně mě rozbolela hlava. Bylo to brutální.“
  Wali si uvědomil, že těm Ukrajincům už není pomoci.
  „Páchlo to jako smrt. Těžko se to popisuje, příšerný zápach spáleného masa, síry a chemikálií. Nelidský zápach.“
  Poté jsem zavolal své ženě. Snažil jsem se vysvětlit, že jsem byl svědkem dvou úmrtí. Říkal jsem: Myslím, že už jsem udělal dost, ne? Udělal jsem dost? Chtěl jsem, aby mi řekla, ať jedu domů.“

  https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2022/05/tato-valka-je-uplny-podvod.html#more

  https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/search/label/Ukrajina

 2. Dnes dostali russaci obrovsky vyprask pri pokusu o premosteni reky Siwerskyj Donez. UA jim rozstrileli skoro celou techniku vcetne mostnich pontonu. Bohuzel v ceskem tisku ticho po pesine. Nejak se nase media zacinaji zamerovat jen na russke zpravodajstvi. Nastesti jsou jine zdroje.
  youtube.com/watch?v=2_GzL9yzFoU

  1. Intenzivní boje u řeky probíhají týden. Ukrajinci zničili nejméně čtyři pontonové mosty z nejméně osmi. Rusové úspěšně překročili řeku na více místech a čtvrtým dnem rozšiřují předmostí. Obě strany mají značné ztráty, ale Rusové postupují a Ukrajina si porážku v této bitvě nemůže dovolit.

   Takže sice zde prezentuješ události a ruské ztráty jako ukrajinský úspěch, kterým možná čistě z pohledu zičené techniky je, ale kdokoliv kdo se o situaci zajímá hlouběji ti potvrdí, že je to tam pro Ukrajinu velmi špatné a o nějakém úspěchu nemůže být řeč.

   1. Celkem 8? To máš odkud?
    Konkrétně kde už 4 dny rozšiřují předmostí (protože na druhém břehu zatím žádnou vesnici neobsadili v té oblasti)? Jednou se jim ho podařilo rozšířit u Bilohorivky, ale pak právě UA zničila most a byly vytlačení zpět k řece. Proto nastal ten masakr takřka na hromadě zničených desítek kusů techniky.

    Prostě to obklíčení, o kterém si mluvil před cca 2 měsíci jako o hotovém se ne a ne povést.

     1. russaci porad oznamuji, kolik sestrelili dronu. Ale prca je v tom, ze se jedna o male drony, ktere maji radarove reflektory, ktere se pouzivaji u malych jachet aby byly lepe videt na radaru. russka PVO zachyti velky odraz a vypali raketu. Ta cil trefi, ale ta raketa stoji tisicekrat vic nez maly samo doma dron, letadelko. A tak se jim to docela prodrazi.

      1. Sestřelují malé komerční drony, protože jiné už Ukrajina nemá. Kdy naposled jste viděl čerstvé video z nějakého útoku TB2? Ještě před měsícem tim ukrajinská propaganda tapetovala sociální sítě. Teď už dlouho ne.
       A když pošlou jedno letadlo někam zaútočit, je to velká sláva, o které se píše tři dny.
       Také fotek zničené ukrajinské obrněné techniky výrazně ubylo.
       Ukrajině chybí letectvo, obrněná technika a především pohonné hmoty. Teď už bojují jen jako pěchota a dělostřelectvo.
       Jako civil si benzín na Ukrajině prakticky nekoupíte a zásobování armády též vázne. Po zničení rafinérií Ukrajina prosí o dodávky PHM z Polska a Maďarska a byly jí přislíbeny do konce května. Kdo ale ví, co bude na konci května.

       Ukrajina je válkou vyčerpaná-
       A to nemluvím jen o vojenství. Na hranicích Slovenska nám Rusko a USA vytvořili ekonomickou černou díru, která do sebe začíná stahovat evropské veřejné rozpočty i úspory domácností.

        1. To je všechno staré.
         A co se týká námořních operací a Hadího ostrova, tak to bych vůbec nevytahoval, protože tam je situace naprosto nepřehledná.

         Slavně potopená fregata Admiral Makarov zázračně ožila, kdo kontroluje ostrov je naprosto nejasné, protože Ukrajinci tam prý chtějí dovézt S-300 a Rusové tvrdí, že tam přesunuli Tor a Pancir. Takže bych tomu nepřikládal moc význam.

         Co je ale nepopiratelné je statistický pokles dříve hojně zveřejňovaných videí.

        2. Ty Raptory jsou staré skoro měsíc, ale to zničení lodi Serna-class a vrtulníku je staré asi týden.

         Jde o možnosti použití samotných TB2, kdy ze začátku války mohli dobře útočit na roztahané a dezorientované kolony, které pronikly i stovky km hluboko. Teď to ale není tak jednoduché a tak je těch útoků minimum.

         To máš jako s tím letectvem o kterém Rusové a ty tvrdíš, že neexistuje už dva měsíce a přitom čas od času je nějaký útok proveden.

         Jednoduše nemá smysl používat cokoliv hloupým způsobem jen aby si ukázal že to stále máš nebo že na to máš.

     2. Já se tě ale ptal odkud to máš a kde konkrétně jsou ty pontonové mosty(nejlépe souřadnice) a rozšiřování předmostí a ty zase napíšeš „na několika místech“. Rubizhne je na stejném břehu a most P-66 na jiné řece. 😀

      Hele řeknu ti to na rovinu Davide. Žádné předostí se nejspíš nerozšiřuje, všichni jsou mrtví Dejve, smiř se s tím a přestaň je žrát. 😀

      https://www.youtube.com/watch?v=VR46-uUo4o0

   2. Tak už tě vyhodili z diskuze Armádních novin kde jsi byl označen za trolla…. Tvé EGO silně předbíhá tvé IQ a ve tvém případě doporučuji pomoc odborníka a razantní medikaci. Je mi jasné že si to sám neuvědomuješ ale opravdu nerozumíš ani ekonomice,válce,elektromobilům,fyzice……žádná z tvých předpovědí nikdy nevyšla…..proč ti asi říkají Jolanda42…?

     1. Tak Finsko je už jasné a Švédsko, zdá se, otázkou času 🙂
      Putinovi se „povedl“ přesný opak toho, co válkou na UA zamýšlel. Teda, pokud bereme ty politické cíle a ne územní cíle, na kterých pořád „usilovně“ pracuje. To, jestli se aspoň nějaké územní cíle povedly, se uvidí později, ale ruko do ohně bych za to nedával. Čím dál víc to spíš vypadá na to, že Rusové odtáhnou z celéUkrajiny a budou rádi za Krym, pokud jim zůstane.
      Samozřejmě, toto by nebylo možné bez velké pomoci Evropy a USA Ukrajině. Rusko to nazývá provokace a eskalace, protože dobře ví, že uzbrojovací válku prostě nevyhraje, dlouhodobě.

        1. Ono vůbec není podstatné, co si myslíte o objektivním důvodu F a Š vstoupit do NATO. Vy jste napsal, že oni tam nevstoupí, protože nemají objektivní důvod.

         A to byl z vaší strany velký omyl.

         Pokud přijmu váš názor, že obě země nemají objektivní důvod vstoupit a přesto deklarují snahu vstoupit a zdá se, že i reálně vstoupí, tak jste se spletl – znamená to, že vstoupí do NATO i když na to nemají objektivní důvod, což je v rozporu s vašim tvrzením.

         Pokud váš názor nepříjmu a tudíž tvrdím, že obě země mají ke vstupu do NATO objektivní důvod (coz si myslím), tak pak jste se spletl právě v hodnocení té existence obj, důvodu.

         Každopádně, pokud obě země do NATO vstoupí, váš odhad byl, diplomaticky řečeno, nepřesný.

         Jo a právě Finsko má velmi dobrou a početnou armádu (280 tis. plus cca. 900 tis záložáků), která sama o sobě je velmi dobrou protiváhou ruské armádě. Takže přijetím Finska NATO významně posílí nejen v geografické, ale i vojenské oblasti.

        2. @Marek_
         Nezdá se mi, že jsem to napsal tak, jak to interpretujete, to by bylo poněkud zůžené, ale nechce se mi to hledat. Můj názor je, že Finsko a Švédsko nemají ke vstupu důvod, ztráty převyšují výnosy a s hodnocením jak to dopadne bych vyčkal. Přestože to může vypadat lákavě jednoduše, právě v geopolitice platí princip ledovce.

         Finská armáda nehraje v teoretickém konfliktu NATO vs Rusko žádnou roli, protože ten by probíhal v jiné lize, než konvenční kapesní válka na Ukrajině. A právě přiblížení NATO ke hranicím Ruska konvenční konflikt v podstatě vylučuje.

        3. „runner42 napsal:12. 4. 2022 (11:51)
         Finsko a Švédsko do NATO nevstoupí. Nemají k tomu objektivní důvod. Od poválečného uspořádání jsou součástí Západu.“

         Z toho vycházím a proto ten komentář. Oba státu jistě svoje důvody mají a věřím tomu, že jsou to důvody zásadní. Jinak by „neodhodily“ svou léta budovanou imidž.

         S trochou nadsázky se dá říct, že Putin se vyznamenal coby špičkový náborář pro NATO 🙂

       1. Vy jste psal, že Švédsko a Fínsko do NATO nevstoupi protože k tomu nemají objektivní důvod.

        V tom jste se min u Finska spletl, oni ten důvod, zdá se, mají a deklaruji touhu vstoupit. U Švédska sa ukáže brzo.

        A i navzdory Turecku je vstup Finska více-méně jasný nebo si to nemyslite? Proč?

        1. Spletl se i u Svedska. On se vubec casto plete. 🙂

        2. Na tom, že obě země nemají ke vstupu objektivní důvod, trvám. Geopolitické strategie jsou poměrně komplikované. Mají hlavní cíle, vedlejší cíle, klamné cíle, proklamované cíle…

         Švédsko a Finsko může tvrdit, že chtějí vstoupit do NATO z důvodů ruské agrese vůči Ukrajině, ovšem to je proklamovaný cíl. Jejich případným vstupem se pro ně naprosto nic nemění oproti stávajícímu stavu. Dávno jsou součástí západních vojenských struktur a útok na ně by se důsledky nijak zvlášť nelišil od útoku na Norsko, nebo jiného satelitního západního člena NATO.

         NATO má v současné době pouze tři až čtyři akceschopné armády – USA, Turecko, Polsko a s jistou výhradou Francie. Zbytek je do počtu. Vstupem Finska a Švédska s jejich armádami se nic nezmění.

         Začlenění Švédska a Finska je zájem USA, kterým chtějí oslabit roli Turecka, které s Ruskem udržuje korektní vztahy a jeho spolehlivost pro spojence dlouhodobě klesá. Které ale má unikátní geografickou polohu a nechává si za ni skvostně zaplatit. Co se týká postoje Turecka, lze si přestavit oba scénáře – zablokování rozšíření i jeho akceptace za odpovídající bakšiš.
         Co se týká zablokování kvůli PKK, tak to je opět zástupný proklamovaný cíl.

         Případným přistoupením Švédska a Finska se dále sníží kolektivní rozhodovací schopnost NATO a je to po pokusu o kolonizaci Ukrajiny další důkaz agresivního postupu vůči Rusku a jeho spojencům, na které bude nuceno Rusko reagovat.
         Z pohledu evropské bezpečnosti je to zásadní chyba, kterých ale Evropa za posledních roky nasekala tolik, že se ani snad divit nelze.

    1. Znova tě odkazuji na provozovatele webu Armadninoviny.cz pana Jana Grohmanna, pokud máš nějaké dotazy nebo připomínky k týdennímu fungování nicku runner42 na tamním webu.

     Pokud to Jan Grohmann veřejně nesdělil, tak pro tvoji informaci jsme tento nick použili v rámci pracovní skupiny zpracovávající analýzu trendů názorové ostrakizace / cancel culture a její využívání pro propagandu v českém prostředí.

     Web Armádnínoviny.cz byl jeden ze tří zástupců kategorie „Prozápadní komunitně-odborné médium“. Studie běží tři měsíce a výsledky budou k dispozici ke konci května, nicméně nebudou vzhledem k požadavkům zadavatele veřejné. Budou ale poskytnuty provozovatelům analyzovaných webů, takže je J.G. může následně podle svého uvážení zveřejnit.

     Můj osobní nick runner42 byl použit záměrně ze dvou důvodů – zaprvé má nějakou dohledatelnou historii a zadruhé bylo snadné přijmout monitorovací opatření pro sledování OSINT sběru dat k cílení osobních útoků na tento nick, což dále obohatilo naše data.

     Každopádně aktivita na Armadnich novinách nesouvisí s mojí soukromou diskuzí kdekoliv jinde.

     A co se týká tvého nezištného přátelského doporučení o zablokování mého profilu, je ironií, že právě sledování tohoto chování je cílem studie. Děkuji za názorný příklad, proč má význam se touto problematikou zabývat.

Napsat komentář