Norsko a Německo plánují vybudovat potrubí na vodík

Německo a Norsko zvažují výstavbu potrubí, kterým bude proudit vodík. Díky tomuto projektu se má snížit závislost Evropy na energetických zdrojích z Ruska.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck a norský premiér Jonas Gahr Store oznámili, že obě země brzy vypracují studii proveditelnosti potrubí, kterým by bylo možné přepravovat zelený vodík z Norska do Německa.

„V nadcházejících měsících a letech bude nesmírně důležité urychlit rozvoj alternativních zdrojů energie pro Evropu, které by nahradily ruský plyn a ropu, a vybudovat potřebnou infrastrukturu,“ napsali ve společném prohlášení zástupci Německa a Norska.

Změnu přinesla invaze Ruska na Ukrajinu

Německo začalo tlačit na revizi a modernizaci svých energetických zdrojů poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Německá ekonomika dováží z Ruska více než polovinu plynu, polovinu uhlí a přibližně třetinu ropy. Kancléř Olaf Scholz vyzval ke zvětšení zásob plynu a uhlí v zemi a snížit tak rizika vyplývající z možných problémů s dodávkami těchto surovin. Německá vláda rovněž nakupuje zkapalněný plyn, urychluje výstavbu nových LNG terminálů a bude prosazovat rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Také EU se chce vodíkem zbavit závislosti na Rusku

Nový plán, jehož cílem je postupně eliminovat závislost na ruském plynu a fosilních palivech, představila v minulých dnech i Evropská komise. Jednu z klíčových rolí v tomto plánu by měl sehrát právě vodík.

Závislost EU na Rusku, zejména v kontextu invaze na Ukrajinu, by mohla urychlit plány na větší prosazování vodíku a urychlené využívání této technologie v co nejširším měřítku, uvedla Komise. K realizaci by mohlo podle jejích představitelů dojít mnohem dříve než v roce 2030. Klíčovým aspektem těchto plánů je výroba a dovoz většího objemu obnovitelného vodíku při současném ukončování spotřeby fosilních paliv napříč odvětvími.

zdroj: tisková zpráva

Čtyři komentáře u “Norsko a Německo plánují vybudovat potrubí na vodík”

Napsat komentář