Noomad – nákladní tříkolka

Jízdní kolo ideální nástroj pro sport, výlety nebo pro dopravu na krátké vzdálenosti. Problém však nastane ve chvíli, kdy je třeba vzít na cestu větší zavazadlo. Můžeme si vzít třeba batoh na záda, případně něco umístit na zadní nosič/brašny. Ale jde to i jinak – transformovat kolo na nákladní tříkolku.

Nákladní trojkolka Noomad
foto: Noomad

Problémem většiny tříkolek jsou špatné jízdní vlastnosti. Na vině je pevná náprava s dvojicí kol. Poznáme to především při jízdě do zatáček, kdy se nemůžeme naklánět a působit tak proti zhoubné odstředivé síle.

Noomad od španělské firmy Polo De Innovación Garaia má však mnohem rafinovanější stavbu. Dvojice kol je umístěna na výkyvné nápravě, která se při jízdě v zatáčce podle potřeby naklání. Cyklista tak může zatáčkou projet jako na normálním kole.

Podstatou sady Noomad však není dosahovat skvělých požitků z jízdy. Systém jednoduše umožňuje na kole dopravovat mnohem objemnější a větší věci. Na nosné desce je řada otvorů pro přezky a šrouby, díky kterým můžete na kolo připevnit různá zavazadla.

Noomad v akci
video: YouTube

Geniální na celém systému je, že Noomad de facto není celé kolo, ale speciální konverzní sada. Trojkolku pomocí systému Noomad můžete udělat z libovolného kola, nebo i dvojkola. Vše, co je třeba udělat, je vložit vidlici vašeho kola do speciálních zámků na dvojkole a utáhnout rychloupínacím klíčem.

Zřejmě časově „nejotravnější“ je však umístění brzdové páčky na řídítka. Avšak cela přestavba by vám neměla zabrat více než pár minut. Navíc, pokud vám stačí pouze zadní brzda, není co řešit.

Samotná sada Noomad se skládá z ocelového nosného panelu, jednoduché výkyvné nápravy a dvojice 18“ nebo 20“ kol. Kolo pak krotí dvojice hydraulických kotoučových brzd.

Pokud má zákazník zájem, lze si ke konverzní sadě Noomad dokoupit i příslušenství. V nabídce je plastový přepravní kufr, drátěný koš nebo dokonce sedačka pro malé dítě.

Chcete mít systém Noomad doma? Není problém! Ceny pro Evropu začínají na 441 eurech, tedy zhruba 11 300 Kč. Můžete si také trojkolku koupit přímo – jsou k dispozici jak trekové trojkolky, tak silniční. Ceny celých kol začínají na 1350 eurech (34 600 Kč).

Polo De Innovación Garaia

3 Comments on “Noomad – nákladní tříkolka”

Napsat komentář