Nokian Tyres vybuduje v Rumunsku první továrnu na pneumatiky s nulovými emisemi

Představenstvo společnosti Nokian Tyres rozhodlo o investici do nové továrny v Rumunsku, ve které se budou vyrábět pneumatiky pro osobní automobily. Továrna bude vystavěna na zelené louce ve městě Oradea na severozápadě Rumunska v blízkosti maďarských hranic.

Roční kapacita továrny by měla být 6 milionů pneumatik s možným rozšířením výroby v budoucnu. V areálu bude také umístěn distribuční závod pro skladování a distribuci pneumatik. Celková investice se odhaduje přibližně na 650 milionů EUR. Zahájení výstavby je plánováno na začátek roku 2023 a výroba pneumatik by měla začít ve druhé polovině roku 2024. Náběh komerční výroby pneumatik se očekává na začátku roku 2025.

„Jedná se o významné strategické investiční rozhodnutí, které umožní náš budoucí růst. Výrobní závod světové úrovně v Evropě je zásadním krokem pro vytvoření dodatečné kapacity a vyvážené výrobní platformy, protože začínáme budovat naši společnost Nokian Tyres bez výrobních kapacit v Rusku,“ uvedl Jukka Moisio, prezident a generální ředitel společnosti Nokian Tyres.

Rumunský závod má mít podle plánu asi 500 zaměstnanců. Továrna se zaměří na výrobu pneumatik s většími rozměry ráfků pro osobní vozidla a pneumatik pro vozy SUV, tyto pneumatiky budou směřovat primárně na středoevropský trh.

„Střední Evropa je pro nás důležitým trhem a tato investice je důkazem našeho zájmu o tento trh. Nový závod bude proto strategicky umístěn v blízkosti zákazníků. Po důkladném vyhodnocení více než 40 lokalit a různých faktorů, jakými jsou například dostupnost kvalifikované pracovní síly, logistické aspekty a stabilita podnikatelského prostředí, bylo jasné, že je Oradea pro umístění naší továrny nejlepší volbou,“ říká Adrian Kaczmarczyk, senior viceprezident pro dodavatelské operace.

„Chceme vybudovat továrnu s nulovými emisemi CO2, která bude prvním zařízením svého druhu v našem odvětví. Umístění do Rumunska tento cíl podporuje, neboť zde můžeme využívat zelenou energii vyráběnou v její blízkosti. Kromě toho také kriticky vyhodnocujeme výrobní procesy a hledáme co nejudržitelnější způsoby výroby pneumatik,“ dodal Adrian Kaczmarczyk.

V červnu 2022 rozhodlo představenstvo společnosti Nokian Tyres o zahájení řízeného odchodu z Ruska. Kvůli válce a následným zpřísňujícím se sankcím již není pokračování v podnikatelských aktivitách v Rusku pro společnost Nokian Tyres možné ani udržitelné. V říjnu společnost Nokian Tyres podepsala dohodu o prodeji svých ruských aktivit.

Aby byla společnost schopna zajistit dodávky svých výrobků, rozhodla se začátkem roku urychlit své plány na investice do nových výrobních kapacit v Evropě a továrna v Rumunsku je klíčovou součástí těchto plánů. Společnost Nokian Tyres mimo to pokračuje v navyšování kapacity svých továren ve Finsku a USA a usiluje o větší geografickou diverzifikaci svých výrobních činností.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Nokian Tyres vybuduje v Rumunsku první továrnu na pneumatiky s nulovými emisemi”

  1. Naspis by měl znít Nokian přišel o svoji hlavní továrnu.
    „Jejich“ petrohradská továrna je naprostá špička, která vyráběla 80% všech pneumatik a ze 100% zásobuje Asii i většinu Evropy.
    To že ruský management, konkrétně Pantyukhov, využil nerozhodnosti managementu a příležitosti a defakto ji ukradnul a s ní i polovinu trhu, to je tedy pro Nokian pěkné fiasko.
    Kdyby nebylo továrny v USA, tak v podstatě končí.

    Krycí kecy o řízeném odchodu, lepší budoucnosti a nulových emisích si nechte na koledu.

Napsat komentář