Německo vybuduje dva nové LNG terminály, chce snížit závislost na Rusku

Útok Ruska na Ukrajinu konečně otevřel oči i našim západním sousedům. Německo chce urychleně vybudovat dva nové LNG terminály.

Jakkoliv je Energiewende v Německu už přes 15 let v plném běhu, země je stále z více než 50 % závislá na fosilních palivech. A většinu z nich musí dovážet. Zemní plyn, ropu i uhlí vozí nejčastěji z Ruska. Útok Ruska na Ukrajinu ale ukázal, jak krátkozraká byla snaha Německa o udržování přátelských obchodních vztahů s Ruskem. Německo de-facto platilo a stále platí zbrojení armády země, která Českou republiku a NATO oficiálně považuje za nepřátele.

Nový německý kancléř Olaf Scholz na zvláštní schůzi Bundestagu pronesl přelomovou řeč, ve které oznámil nejen začátek masivní podpory zbrojení německé armády, podporu Ukrajině a také stavbu dvou nových LNG terminálů. Ty vyrostou v co možná nejkratším čase ve městech Brunsbüttel a Wilhelmshaven. Německo se tak připojí ke svým evropským sousedům jako je Polsko (Svinoústí), Francie, Belgie a další, které už LNG terminály provozují.

Kromě toho ale hodlá Německo nakupovat více zemního plynu na světových trzích ve spolupráci s Evropskou unií. Cílem je zajistit bezpečné dodávky energie pro Německo a odstranit závislost na dovozu od jednotlivých dodavatelů energie. Plynovod Nord Stream 2 je již mrtvý a už dnes je dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA do Evropy zdaleka nejvyšší. Tlak na budování obnovitelných zdrojů na starém kontinentu a zejména v Německu se tím ještě zvýší.

zdroj: Offshore-energy.biz

13 komentářů u “Německo vybuduje dva nové LNG terminály, chce snížit závislost na Rusku”

      1. Kde se vzal, tu se vzal dalsi russky kolaborant. russko bude dodavat plyn a penize pujdo jako valecne reparace rovnou na Ukrajinu. russaci jsou z 50% uz v riti a bude to pro russko cim dal horsi. Uz se tesim na rozporcovani russka na mensi casti pod mezinarodnim dohledem a zakaz udrzovat armadu.

    1. Nejedná se v žádném případě o zhoršení. Zbavení se závislosti na takovém nespolehlivém partneru jakým je Rusko, je velké zlepšení. Nebo si myslíš, že máme být pořád závislí na Rusku? Proč? Pak si ti mužíci diktují podmínky a vydírají nás plynem a ropou.

      A argument, že když nekoupíme my, koupí někdo jiný, neberu. Ať koupí někdo jiný, klidně. Ale my to nebudeme a nebudeme vydíratelní od toho agresivního totalitného režimu. Teď to ale, bohužel, není reálné, ale tato situace nám ukazuje, že je to do budoucna nezbytné – zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech.

Napsat komentář