Německo a Norsko propojí vodíkové potrubí

Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva. 

Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny uhelné elektrárny a dekarbonizovat celé energetické odvětví. Od Ruské invaze na Ukrajinu se Berlín zásadně odklání od ruských dodávek energií a potřebuje tak najít spolehlivé alternativní dodavatele.

Elektrárny ve společném vlastnictví firem RWE a Equinor budou zpočátku využívat zemní plyn původem z Norska a následně přejdou na takzvaný modrý vodík taktéž vyráběný v Norsku za použití zemního plynu a dodávaný prostřednictvím podvodního potrubí, uvedly obě společnosti.

Přes 95 % oxidu uhličitého produkovaného při výrobě vodíku se bude zachytávat a ukládat pod mořské dno, doplnili zástupci firem. Equinor má v plánu do roku 2030 zajistit kapacitu pro výrobu takzvaného modrého vodíku v objemu 2 GW.

Cílem je zelený vodík

Konečným cílem je produkovat takzvaný „zelený vodík“ za použití obnovitelné energie vyráběné v pobřežních větrných farmách, uvedly firmy bez uvedení konkrétního cílového data. Cílem Evropské unie je do roku 2030 zajistit prostředky k výrobě obnovitelného vodíku o celkové kapacitě 40 GW.

„Je zde naléhavá potřeba urychlit vodíkovou ekonomiku. Pro začátek to může být modrý vodík ve velkých objemech s následným přechodem k dodávkám zeleného vodíku,“ uvedl generální ředitel RWE Markus Krebber. Společnosti neuvedly, kolik elektráren mají v plánu postavit ani jak vysoké společné investice budou.

Podle oficiálních statistik EU je dnes Norsko největším evropským dodavatelem zemního plynu. Od doby, kdy Rusko začalo prudce snižovat vývoz do EU v odplatě vůči evropským sankcím v souvislosti s válkou na Ukrajině, zvýšila skandinávská země vlastní export do EU, aby prázdné místo pomohla vyplnit.

Více obnovitelných energií

„Uprostřed energetické krize vnímáme, jak důležité je Norsko v roli spolehlivého dodavatele plynu do Evropy, ale současně vidíme, jak zásadní je rychleji přejít na více obnovitelných energií,“ uvedl podle Reuters norský premiér Jonas Gahr Stoere.

Těsně předtím, než Rusko koncem února vtrhlo na Ukrajinu, ustoupilo Německo od plánovaného spuštění plynovodu Nord Stream 2, vybudovaného společností Gazprom s cílem dodávat až 55 mld. m3 zemního plynu ročně, což je více než polovina německé roční spotřeby.

V následujících měsících pak Rusko zásadně přiškrtilo dodávky zemního plynu prostřednictvím plynovou Nord Stream 1. V srpnu byl tento plynovod odstaven úplně kvůli opravám. A jeho provoz již nebyl obnoven.

zdroj: tisková zpráva

7 Comments on “Německo a Norsko propojí vodíkové potrubí”

  1. viera v ruský plyn spôsobila že namiesto piatich terminálov na amícky plyn majú otvorené dva, ten druhý minnulý týždeň.

    a pre odporcov ruska – niuelen naša prezidentka dostala medajli za konanie proti ľudu, urobila to aj minulá bulharsá vláda, ktorá napriek odporu 70% obyvateľstva posialala produkty z ruskej ropy a muníciu ukrajine.

      1. zuzana z pezinskej skládky a dúhového paléca dostaner šdalšiu medajlu –
        lovenská prezidentka Zuzana Čaputová si budúci utorok v Berlíne prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu. Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín a najmä Rómov a za ekologicky udržateľnú budúcnosť, uviedla v oznámení Schwarzkopfova nadácia Mladá Európa.
        O ocenených za výnimočné príspevky k európskemu porozumeniu a ideálom rozhoduje porota mladých ľudí z celej Európy.

  2. Takže v Norsku budou pálit zemní plyn a s účinností asi 50%, z něj dělat vodík (elektrolýza+stlačení), vzniklé CO2 cpát do země a vodík budou následně posílat do Evropy. To se tedy vyplatí 🙂
    Navíc norové mají tu výhodu, že mají hodně vodních elektráren a v případě, že bude hodně foukat, tak můžou omezit výrobu ve vodních elektrárnách.

Napsat komentář