NASA buduje trh se suborbitalními letadly

Americká vesmírná agentura vybrala čtyři společnosti pro vývoj a lety vícenásobně použitelných dopravních prostředků schopných dosáhnout suborbitální dráhy Země. Cílem je podpořit komerční trh se suborbitalními letadly, schopnými na hranici kosmu dopravovat lidi a užitečný náklad.

SpaceShip Two nebude vynášet jen turisty, ale i vědecké přístroje.
foto: Virgin Galactic

Suborbitální let nedosáhne oběžné dráhy Země, ale překonává (někdy i násobně) nebo se přibližuje hranici vesmíru (>100 km). Turistické suborbitální lety například slibuje zájemcům společnost Virgin Galactic se svým letounem SpaceShip Two.

Smlouvy v minimální výši 100 000 dolarů od NASA pro suborbitální lety získaly společnosti Masten Space Systems, Paragon Space Development, Up Aerospace a zmiňovaná Virgin Galactic. Smlouva je uzavřena na tři roky s možností prodloužení o další dva roky. Počet letů ani druh nákladu není specifikován.

Cílem NASA je najít levnější a spolehlivější náhradu za sondážní rakety. Jde o speciální rakety letící po suborbitální dráze. Sondážní rakety například provádějí pokusy v mikrogravitaci nebo nesou přístroje určené pro ultrafialovou a rentgenovou astronomii.

Start a let sondážní rakety NASA
video: YouTube

Suborbitální lety se rovněž využívají pro studium aeronomie (vědní obor zabývající se horními vrstvami atmosféry). Stejně tak lze levně testovat technologie určené pro náročnější orbitální lety.

Sondážní rakety mají však i nevýhody. Jsou poměrně drahé a není jednoduché a spolehlivé dostat jejich náklad neporušený zpět k zemi. Vyvíjené vícepoužitelné prostředky zmiňovaných firem to mají změnit.

„Udělali jsme obrovský krok vpřed k pravidelnému, častému a plánovanému přístupu k blízkému vesmíru za rozumnou cenu, se snadnou studií neporušeného nákladu,“ říká Michael Gazarik, úředník z pracující v oddělení vesmírných technologií na ústředí NASA ve Washingtonu. „Tito osvědčení poskytovatelé leteckých služeb umožní NASA, průmyslu, akademické obci a dalším testovat na okraji vesmíru náklad dříve, než se dostane do drsného prostředí vesmíru.“

Technicky nejpokročilejším systémem pro suborbitální lety je bezpochyby letoun SpaceShip Two firmy Virgin Galactic. Obrovskou výhodou je především bezkonkurenční velikost užitečného nákladu a možnost mít na palubě posádku, která je schopná provádět vědecké experimenty.

3 Comments on “NASA buduje trh se suborbitalními letadly”

  1. Na videu je zajímavé to,
    Na videu je zajímavé to, že jsou tam i zvuky. Pokud jsou autentické, tak se mi celou dobu vnucuje představa létacího kýblu, případně splachovacího kýblu, protože podobné zvuky produkují i děti, když si hrají na raketu s kýblem na hlavě. Znešená ladnost stratosférického letu se kamsi upozadila. 🙂

      1. Věřím, jenže předtím
        Věřím, jenže předtím jsem ten srandovní zážitek nikdy neměl zprostředkovaný. 🙂
        P.S. Dělal jsem jednoduché papírové raketky plněné práškovým hliníkem s manganistanem. Hezky rejdily po zemi dokud se mi nevznítila směs při promíchávání v misce, protože pak pak už jsem to nezkoušel. 🙂

Napsat komentář