Na Slovensku se představila mobilní vodíková stanice

Slovenské ministerstvo hospodářství a Slovenská inovační energetická agentura (SIEA) ve spolupráci se společností Air Products zahájili roadshow, na kterém bude v krajských městech Slovenska představovat výhody vodíkové mobility. 

Na zahájení roadshow Žít energií pořádané Slovenskou inovační a energetickou agenturou (SIEA) předvedli pracovníci společnosti Air Products čerpání vodíku do elektromobilu poháněného vodíkovým palivovým článkem (FCEV). Přítomným hostům a novinářům ukázali, že doplňování vodíku do nádrže je naprosto bezpečné a uživatelsky velmi pohodlné. Roadshow s vodíkovou plnící stanicí bude seznamovat odbornou i laickou veřejnost s možnostmi využití obnovitelných zdrojů, mezi které patří naprosto bezemisní vodíkové vozidla.

Roadshow zahájil ministr hospodářství a místopředseda vlády Richard Sulík spolu s generálním ředitelem SIEA Petrem Blaškovitšem a Vlastimilem Pavlíčkem, ředitelem pro obnovitelné zdroje Air Products v prostorách dopravní společnosti Arriva v Trnavě. Přítomným hostům a novinářům předvedli technici obsluhu vodíkové stanice při doplňování paliva do dvou vodíkových automobilů, které byly zakoupeny k ukázkám vodíkových technologií v dopravě. Podle ministra Richarda Sulíka by tyto prezentace měly přispět k naplnění vize, že do roku 2030 se na Slovensku výrazně zvýší využití vodíku nejen v průmyslu, plynárenství a teplárenství, ale i v dopravě.

„Společnost se postupně zbavuje uhlíku a je odhodlána k alternativním řešením. Vodík je jedním z nich v zemi. Jsme na začátku vývoje, který potrvá desítky let. Dnes jsme však dosáhli jednoho z dalších milníků, z čehož mám velkou radost,“ řekl Richard Sulík..

Generální ředitel Peter Blaškovitš řekl, že SIEA chce posílit povědomí o možnostech vodíku a přispět tak k rozšíření vodíkových technologií na Slovensku„SIEA již řadu let podporuje inovace a nové technologie, které přispívají k efektivnímu využívání energie a zároveň myslí na životní prostředí. Proto jsme se zaměřili také na vodík, který má širokou škálu využití. V dopravě se o něm uvažuje jako o palivu nejen pro osobní automobily, ale také pro nákladní automobily, autobusy, vlaky a v budoucnu i pro lodě a letadla,“ komentoval spuštění roadshow Blaškovitš. Vodíkovou čerpací stanici s automobilem Toyota Mirai bude v současné době využívat Trnavský samosprávný kraj, aby se jeho pracovníci měli možnost seznámit s výhodami vodíkového pohonu.

Samotnou vodíkovou plnicí stanici s plnicím tlakem 350 barů pronajímá agentuře SIEA společnost Air Products Slovakia na základě výsledků veřejné soutěže. Je známá tím, že je součástí velkých globálních projektů zaměřených na výrobu, distribuci a využívání vodíku. „Jsme největším výrobcem vodíku a s jeho používáním máme téměř šedesátileté zkušenosti. Naší účastí na roadshow chceme demonstrovat naši technologickou vyspělost, znalosti a dovednosti, které nabízíme, abychom pomohli vybudovat na Slovensku celou vodíkovou infrastrukturu a přispěli tak k dosažení bezemisní ekonomiky,“ popsal Vlastimil Pavlíček účel zapojení společnosti Air Products do projektu. Podle jeho slov to je jeden z prvních konkrétních kroků k rozvoji vodíkové mobility, a tím i ke klimatické neutralitě, k níž se Slovensko zavázalo do roku 2050.

zdroj: tisková zpráva

48 Comments on “Na Slovensku se představila mobilní vodíková stanice”

  1. ctrl c/v
   Miernym obmedzením je aj to, že vodík sa tam zatiaľ zatiaľ plní s tlakom maximálne 200 barov, pričom štandardom je 350 barov a niektoré plničky umožňujú pracovať až s tlakom 700 barov. Použitý tlak je dostatočný, aby napríklad Toyota Mirai po dotankovaní prešla ďalších 150 až 200 kilometrov.

   Vodíková plniaca stanica zatiaľ nebude samoobslužná a záujemci o čerpanie sa musia jednorazovo zaregistrovať prostredníctvom internetu. Cena vodíku na tejto čerpacej stanici sa aktuálne pohybuje okolo hranice 15 eur za kilogram. Pri väčších odberoch ju bude možné dohodnúť individuálne.
   https://auto.pravda.sk/doprava/clanok/617304-na-slovensku-dnes-otvorili-prvu-vodikovu-cerpacku-pozrite-sa-ako-vyzera/
   Slovenská cesta: Čerpačiek na vodík bude možno viac než vodíkových áut
   https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/617664-slovenska-cesta-cerpaciek-na-vodik-mozno-budeme-mat-viac-nez-vodikovych-aut/

    1. Já to našel už ráno, moje oprava bohužel obsahovala odkaz na informace o obsazení elektrárny, v době kdy to v mainstreamu nikdo nepsal, ale neprošlo to místním automatic censoring machine.

     Jinak jsem dohledal i ostatni informace. Na ruskou četu byla vedena palba z horních pater administrativní budovy, nacházející se mimo perimetr elektrárny. Rusové vystřelili světlice a palbu opětovali z kulometu. Ten kdo střílel pak při ústupu budovu zapálil a museli to hasit hasiči.

     Drábová co ještě ráno v sedm mluvila o porušení ženevských konencí se už v 9 opravila, ale média jela dále celé dopoledne to svoje.

     Takže bohužel naprosto stejná vylhaná hysterie, jako Babi Jar.

     Hanba médiím !!! Sleduji jak EU, tak ruská média. Obě strany jedou běžnou proagandu, ale ta EU jsou navíc neskutečně hysterická a jejich lži jsou dost nebezpečná hra. Rusko zveličuje svoje úspěchy, ale EU lži jsou mířeny na zvyšování nenávisti a eskalaci. A to se mi hnusí.

        1. tak ako mienkotvorné médium aktuality (svojho času pracoviako zavraždeného kuciaka) píše iba nestranne overené správy napísali (bardy) že trafili/poškodili reaktor, radiácia neunikla
         tipujem, ťe v reaktore prebieha reakcia otrúb z novinárskych hláv.

    1. Nejak taktne mlcite o potencialnim nebezpeci kazde JE. Vzdy se muze prihodit nejaky incident a Evropa nebo cela planeta muze byt ohrozena. Ale i kdyby se radiace neuvolnla, tak je nadherne videt riziko provozu centralnich zdroju. Staci zmacknout par tlacitek a pulka Ukrajiny nema elektrinu. V CR by stacilo vypnout Temelin a muzeme se jit klouzat. Ani rafinerie by nemohly dodavat paliva. Desetitisice FVE by asi tezko agresori mohli vypnout. Dnes i pres mlhu bezi moje TČ z vic nez 50% ze slunicka.

      1. Je trochu rozdil zmacknout par tlacitek a odpojit elektrinu najakemu uzemi a nebo hazet jaderne bomby a nicit elektronicke obvody. Pokud by k necemu takovemu uz doslo, pak by i elektrina v zasuvce byla zbytecna. Vy mate takovou divnou vlastnost, ze vytahujete vzdy nejaky extrem. Asi mate nejake geny vychodnich kocovniku z asijskych stepi.

        1. Nejbeznejsi moznost vytvorit mohutny EMP spociva v jaderne explozi. Kdyz uz o necem pisete, tak se pak k tomu take musite umet prihlasit. russaci maji ale take zbran „odpal a ukryj se“. Je to vypousteni jedne lzi za druhou a pak delat ze oni nic nerikali. V russku je lez bezny zpusob jednani aby tam lide prezili. V civilizovanem svete jsou russaci nevytany.

        2. Tady máte současnost:::Protože elektromagnetické zbraně mohou způsobit elektrické zničení na větších plochách než konvenční výbušné zbraně stejné hmotnosti, nabízejí podstatnou ekonomiku v rozměru síly pro danou úroveň provedeného ničení. Nevražedná přirozenost elektromagnetických zbraní dělá jejich použití mnohem méně politicky škodlivým, než je tomu u konvenční munice a tedy rozšiřuje rozpětí dostupných vojenských požadavků.::::Takže v reálu budete rád za svíčku nebo petrolejku.

        3. Muzete byt hrdy na vse co russko svetu dava. Skoda ze russaci zanedbavaji psychiatrickou peci.

        4. A prvni jsou russaci kteri tim vyhrozuji.
         Ted bloodymir zase zvanil pod vlivem. To nejpodstatnejsi pro me je jeho vyzva, aby se russaci postavili za nej a sjednotili se. Pritom jeho podpora je pry minimalne 120%. Ted bude aspon 250% russaku podporovat denacifikaci na Ukrajine. Ale, oni vlastne proti svym sousedum nic spatneho nemaji. Jojo, Jekyll a Hyde osobne.

       1. leo, choťe k psychológovi, vyrozprávate sa, uľaví sa vám i tu diskutujúcim.
        možná vás naučí ako oddeliť hlúpostiod nezmyslov. a akonsa vysporiadať so svojou minulosťou aby vás neťažila. vidím vo svojom okolí ako sa nevedia vysporiadať s jednoduchšími vecami ako je členstvo v ksč a ľm.

     1. Dneska jsem slyšel v rádiu někoho se vyjadřovat k výpadku proudu v černobylské jaderné elektrárně. Redaktorka se ptala, kdy můžeme očekávat únik radiace.
      Borec byl kliďák. Prohlásil něco jako „Tak zaprvé v Černobylu už 20 let jaderná elektrárna není a zadruhé pokud se jedná o problém s chlazením skladu, tak stačí, když Ukrajinci přesunou dvacet let vyhořelé palivo, co tam skladují, do vzduchem chlazeného prostoru. A na to mají spoustu času“. To zklamání redaktorky, že nebude dramatický popis, bylo krásným příkladem mediální hysterie.

  1. A až nad tím budeš přemýšlet, zkus vymyslet, proč rusové chtějící zničit Ukrajinu a její civilní obyvatelstvo elektrárnu nevypnuli, nebo nezničili třeba rozvodnu, takže dál dodává proud do celé oblasti.

   Každá mince má totiž dvě strany. Obsazení elektrárny využije propaganda Ukrajiny, jako argument pro ohrožení. Udržení jejího provozu naopak využije propaganda Ruska jako argument pro zájem o bezpečnost civilního obyvatelstva i za cenu dodávek elektřiny protivníkovi.

  1. Pěkné, bohužel ale s pokrytím Ukrajiny se zatím nepočítalo a přelétající konstelace se nedostávají do vhodné pozice.
   https://satellitemap.space/?norad=47902
   Zároveň upozorňuji, že mi to poslední dobou dost vypadává, i třeba na 20 sekund, což už na timeout spojení bohužel stačí.
   Nehledě na to, že to na infra svítí jako blázen a musíš to umístit na nezakryté místo a tím myslím fakt nezakryté ze všech směrů, což ve válce je hodně blbý nápad.
   Je to dobrý na sledování ip tv, u které si nastavíš velký buffer. Na telekonference to není.

   1. Tezko posoudit, nemam zkusenosti. Ale Starlink satelity byly podle Elona extra nastaveny pro Ukrajinu. Kdyz jich krouzi snad 2000, tak ta sit bude dostatecne robustni. A zrejme ste cetl nejaky stary clanek, ale nejakou dobu funguje Starlink bez base stations. Musite to nahlasit ridicimu dustojnikovi aby poskytnul cerstve info. Takhle to nikdy nevyhrajete.

    1. „Ale Starlink satelity byly podle Elona extra nastaveny pro Ukrajinu“
     To bude asi blbý preklad, oni len povolili používanie služby nad územím Ukrajiny (v pláne mali komerčné spustenie v roku 2023/4 ? nepamätám si presne a nechce sa mi hľadať 🙂

     „nejakou dobu funguje Starlink bez base stations“
     Starlink stále potrebuje v „dohľade“ základňu. Satelity s laser prepojom ešte nie sú v takom množstve, aby to šlo používať na väčšie vzdialenosti.
     ALE, stanica je v Poľsku (Wola Krobowska), ale je aj v Litve (Kaunas) a v Turecku (Muallim). Problém s dosahom signálu je až na východe Ukrajiny.
     Viď https://starlink.sx/
     Samozrejme, ale kvalita pripojenia závisí aj od umiestnenia antény. Ak ju len tak vystrčia z okna tak nebude mať ideálny „výhľad“.

     Navyše najnovšie povolili „Mobile roaming“, takže anténa nemusí byť stacionárna, môže byť aj v pohybe a bude držať signál.

    2. Nevím, co si představit pod pojmem extra nastavení pro Ukrajinu. Satelit jen odráží spojení mezi stanicí a base station. Díky tomu, že je na nízké oběžné dráze, má spojení celkem nízkou latenci (cca 20ms nahoru a 20ms dolů), ale jeden satelit Stralink na LEO pokryje mnohem menší území, než KA-SAT na GEO, který má ale zase příšernou latenci.
     Takže satelity sice přes Ukrajinu létají, ale base station je pro tohle území mimo jejich dosah.
     Na odkazu, co jsem ti posílal, je vidět pokrytí jednotlivými pozemními stanicemi. Stanice Wola Krobowska je sice v dosahu, ale jen pro malý pruh západní Ukrajiny.´
     Mezisatelitní komunikace laserem se plánuje a možná jí i pár satelitů už má, možná pár desítek, ale to je málo a teď to prostě ještě fungovat nemůže.

     Takže bohužel, jen PR.

        1. No, popravdě moc zločinů zatím nevidím. Samozřejmě samotná invaze je nechutná agrese, za kterou musí být Rusko adekvátně potrestáno a s ekonomickými sankcemi naprosto souhlasím.

         Na druhou stranu si nalejme čistého vína – na to, že se jedná o válku, je podle mého názoru vedena doslova v rukavičkách. Že umírá i civilní obyvatelstvo, je pravda a je to tragédie. Ale kdo se na to dívá objektivně, musí uznat, že si Rusové počínají poměrně opatrně a o nějakém cíleném vyhlazování obyvatelstva, nemůže být řeč.

         A zde se naprosto neztotožňuji s úletem vrchního státního zástupce. Mezi válkou a genocidou je rozdíl. A z dostupných informací, nikoliv hysterické propagandy, se zdá, že Rusko je vino útočnou válkou. Ale nikoliv genocidou.

 1. Aktualne je na Ukrajine benzin nedostatkove zbozi, protoze to malo co je, putuje do Molotovovych koktejlu. Ale v Kyjeve je nekolik nadsencu a kdo ma Teslu, rozvazi vse potrebne. Tesla Supercharger nabiji zadarmo. Tesla dorucila cely mensi kamion Starlink satelitnich internetovych anten. Oproti nasim zdejsim pitomcum se ukazuje, ze v krizi spalovak je nanic a BEV muze v pohode jezdit. Elektrina skoro vsude funguje. Benzin je vyhrazeny hlavne pro obranne slozky.

Napsat komentář