Ministerstvo životního prostředí rozdá 600 milionů korun na elektromobily

Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR nabízí dotace na nákup aut s alternativním pohonem – elektromobily a auta na vodík, včetně nabíječek. Připraveno má 600 milionů korun. Dotace jsou určeny pouze pro večejný sektor.

Žádosti je možné podávat od 6. června do 15 prosince 2023 nebo do vyčerpání alokace. U bateriových osobních elektrovozidel mohou žadatelé získat až 300 000 Kč na jeden elektromobil, u vodíkových vozidel (FCEV) a menších nákladních elektrovozidel do 3,5 t je to až 500 000 Kč.

S dotací si mohou žadatelé pořídit i střední nákladní auta, motorky, minibusy s elektrickým motorem a nově také pracovní stroje. Podpora vodíkového pohonu se zatím týká jen osobních aut. Společně s elektromobilem může žadatel využít podporu i na pořízení tzv. chytrých dobíjecích stanic. Dostat může 30 tis. korun na jednu stanici. Bližší informace jsou k dispozici zde.

„Vzhledem k nepříliš pozitivní situaci, která se děje v tomto roce na trhu s novými osobními vozidly, vnímám jako vcelku dobrou zprávu, že počet registrací elektrických a plynových vozidel se meziročně zvýšil a je zatím nejvyšší v historii. Protože však v porovnání s jinými evropskými zeměmi na tom v tomto směru stále nejsme úplně nejlépe, je skvělé, že kolegové na Ministerstvu životního prostředí připravili dotační výzvu pro veřejný sektor, ve které je z Národního plánu obnovy připraveno 600 milionů korun.“ uvádí Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář