Mercedes-Benz a Rivian budou společně vyrábět elektrické dodávky

Tak jako kdysi Daimler úspěšně investoval do Tesly, zkouší znovu štěstí se společností Rivian. Tentokrát u elektrických dodávek.

Společnost Mercedes-Benz Vans a výrobce elektromobilů Rivian chtějí spolupracovat na výrobě elektrických dodávek. Pod podmínkou, že strany uzavřou konečné závazné dohody a získají příslušná povolení od regulačních orgánů, hodlají společnosti založit nový společný výrobní podnik s cílem investovat a provozovat v Evropě továrnu na výrobu velkých elektrických dodávek jak pro Mercedes-Benz Vans, tak pro Rivian, a to od několika let. Cílem je vybudovat zcela nový výrobní závod pouze na elektrický pohon s využitím stávajícího závodu Mercedes-Benz ve střední/východní Evropě.

Společnosti počítají s výrobně optimalizovanými konstrukcemi vozidel pro efektivní výrobu na společných montážních linkách. Jejich cílem bude vyrábět dvě velké dodávky, jednu na platformě VAN.EA (MB Vans Electric Architecture), která je určena pouze pro elektrické vozy Mercedes-Benz Vans, a druhou na platformě druhé generace elektrických dodávek Rivian Light Van (RLV). Budou rovněž prozkoumány další možnosti zvýšení synergií společného podniku.

Společný podnik odráží společné cíle společností Mercedes-Benz Vans a Rivian: obě společnosti plánují rychle rozšířit výrobu elektrických dodávek. Díky spolupráci budou schopny využít synergie v oblasti provozu a podstatně zvýšit efektivitu nákladů, aby pomohly učinit dodávky dostupnějšími pro komerční zákazníky, kteří se řídí celkovými náklady na vlastnictví.

Mercedes-Benz Vans má ve své strategii pevně zakotveny aspirace na vedoucí postavení v oblasti elektromobility. S modelem Vito E-CELL v roce 2010 se Mercedes-Benz Vans stal průkopníkem v oblasti lokálně bezemisních přepravníků. Dnes si zákazníci mohou vybrat ze čtyř dodávek s elektrickým pohonem: eVito Panel Van, eSprinter, eVito Tourer a EQV. S novým modelem eCitan a připravovaným modelem EQT bude portfolio dodávek brzy kompletně elektrifikováno. Nová generace modelu eSprinter bude uvedena na trh v roce 2023.

Od poloviny tohoto desetiletí realizuje Mercedes-Benz Vans další etapu své strategie elektrifikace pomocí architektury VAN.EA (MB Vans Electric Architecture). Od roku 2025 budou všechny středně velké a velké dodávky založené na nové čistě elektrické modulární architektuře.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář