Máte elektromobil? Využívejte všech jeho výhod

Ceny elektromobilů zatím nejsou nijak nízké. Málokdo dokáže našetřit i na ten nejlevnější. Pokud se ale rozhodnete pořídit si elektromobil, nakonec se vám to může hodně vyplatit. A to hned z několika důvodů.

Dálnice zdarma

České dálnice nejsou v TOP stavu, přesto za jízdu po nich musíme platit formou dálniční známky. Elektromobily mají ale výhodu – dálniční známku neplatí. Stejně je tomu u aut s pohonem na vodík nebo na hybridní pohon (u něhož hodnota emisí CO2 nesmí překročit 50 g/km). Stačí si pořídit SPZ začínající písmeny EL a máte vyřešeno.

Levnější pojištění

Při koupi elektromobilu je třeba si sjednat povinné ručení. Možná se už předem děsíte, kolik vás bude stát, opak je ale pravdou. Povinné ručení elektromobilu patří mezi jedno z nejlevnějších. Cena se samozřejmě liší pojišťovna od pojišťovny, a tak je výhodné si s předstihem nabídky povinného ručení srovnat. Pomoci vám s tím může třeba Top-Pojištění.cz, kde je pro povinné ručení kalkulačka.

Zvažte navíc i havarijní pojištění, které se v případě nehody hodně vyplatí.

Nulové poplatky

Jaké další výhody plynou z vlastnictví elektromobilu? Například jste zproštěni silniční daně z provozu vozidla a parkujete-li v městských zónách, je to pro vás opět zdarma.

Když se s elektromobilem vydáte dál do světa, můžete ve velkých městech narazit na speciální ekologické zóny, které jsou pro starší automobily zpoplatněné – pro vás ale bude vjezd zdarma a bez jakéhokoliv omezení.

Dotace

Nakonec se krátce podívejme ještě na státní dotace. Bohužel, běžný občan se žádného příspěvku na koupi elektrického auta zatím nedočká. Chcete-li jezdit ekologicky a šetřit životní prostředí, budete si muset koupi elektromobilu zaplatit z vlastní kapsy.

V běhu jsou aktuálně dotace na nákup vozidel pro sociální služby, pro Dopravní podnik města Prahy a dotační program Ekomobilita. Pro běžné majitele elektromobilů je tu zatím proto jediná šance, jak ušetřit – můžete získat dotaci na zřízení nabíjecí stanice u vašeho rodinného nebo bytového domu, a to v rámci programu Nová zelená úsporám.

zdroj: placená inzerce

Napsat komentář