Lexus LF-Gh představen ještě před autosalonem v New Yorku

Koncept s hybridním pohonem se představí v celosvětové premiéře na mezinárodním 2011. Vývojová studie, která má ambice přepsat definici prémiového sedanu vyšší střední třídy, bude na stánku značky vystavena až do 1. května. Už teď ale máme k dispozici první podrobné informace a fotografie.   

“Designéři automobilky Lexus při vytváření tohoto konceptu studovali typické charakteristiky, které jsou často považovány za protichůdné a je obtížné je realizovat společně,” uvedl Mark Templin, viceprezident skupiny Toyota Motor Sales USA a generální ředitel Lexus Division USA. “Podmanivý design vývojové studie LF-Gh zkoumá možnosti skloubení atributů, které jdou obvykle proti sobě, jako je např. styl a funkčnost.”

Návrháři divize Lexus Design začali s čistým listem papíru a určili si cíl dokonale skloubit styl, výkon, hospodárnost a ekologičnost provozu v balení prémiového sedanu vyšší střední třídy. Ke splnění tohoto úkolu pomohlo návrhářům efektivní využití nových, pokrokových technologií.

Tým zkoumal, jak by mohl sedan vyšší střední třídy vypadat, a to nejen staticky v nehybné poloze, ale také v pohybu na silnici a jaké designové postupy by mohly fungovat k vyjádření dosti výjimečné kombinace atributů. Přišli s designem, který spojuje tvrdé prvky s měkkými a energické s uklidňujícími.

V rámci tohoto cvičení byla předefinována a rozvinuta filozofie designu L-Finesse používaná značkou od roku 2001, která nyní smělejším a nápadnějším způsobem ztělesňuje to, jak by prémiový vůz mohl vypadat. Výsledkem je koncept LF-Gh, jenž zprostředkovává originální myšlenky a nápady, které se mohou objevit v budoucích vozech značky Lexus.

Tradice kategorie „Grand Touring“
S konceptem LF-Gh posouvá Lexus pojetí sedanu vyšší střední třídy zase o kousek dál. LF-Gh byl navržen jako vysoce výkonný koncept schopný poskytnout skvělý zážitek z jízdy, ale také rychle přepravit cestující s veškerým komfortem při dálkových jízdách.

Lexus LF-Gh

galerie: Lexus LF-Gh
Lexus LF-Gh Lexus LF-Gh Lexus LF-Gh

Spojuje silný výraz vyvolávající emoce s funkčními atributy, a nabízí tak nejen pokrokové prvky komfortní výbavy, ale i praktickou schopnost přepravit zavazadla nezbytná na dlouhých cestách. Přestože si tento koncept zachovává vysoký komfort pro cestující, je navržen tak, aby řidiče i na dlouhé cestě neustále fascinoval a inspiroval.

Výrazný a robustní vzhled LF-Gh koresponduje se snahou o vyjádření funkční dokonalosti na čtyřech kolech. Pro živý a citlivě reagující sedan s pokrokovou platformou s poháněnou zadní nápravou jsou však takovéto proporce nezbytné. Nápadný design s výrazným prosklením nijak neubírá na množství funkčních výhod pro pasažéry, jako jsou velkorysý vnitřní prostor pro všechny cestující, dostatečný zavazadlový prostor a skvělý výhled z vozu.

LED osvětlení umocňuje dojem z množství a kvality nových materiálů, elektroniky a dynamických systémů, díky kterým se tento koncept může pyšnit ojedinělým výkonem, výbornou ovladatelností a jedinečnými bezpečnostními prvky. LF-Gh je jednoduše po všech stránkách ztělesněním toho, jak by mohl vypadat pravý sedan vyšší střední třídy od značky Lexus.

Výrazný a robustní, přesto lehký a agilní
Vývojová studie Lexus přináší ojedinělé dynamické proporce a moderní vzezření. Základem LF-Gh je jeho výjimečná stavba karoserie, která tomuto elegantnímu automobilu, ze kterého na první pohled čiší energie, dala do vínku mimořádně průbojný vzhled.

Při čelním pohledu zaujmou designové prvky, které ještě umocňují sebevědomý dojem z tohoto vozu – výrazná vřetenovitá maska chladiče, podtrhující odhodlaný vzhled čelních partií Lexusu, pomáhá chlazení motoru i brzd a je nezbytnou součástí pro dosažení vynikajících aerodynamických vlastností.

Ostatně každý detail konceptu LF-Gh v sobě spojuje dokonalou funkčnost a výjimečný vzhled. Například vzduch proudí pod kapotu předními nasávacími otvory, vedle kterých jsou umístěny unikátní vertikální mlhovky využívající technologii , a odchází podobně nenápadnými zadními výdechy, které kopírují křivky sdružených světel.

Na konceptu LF-Gh je na první dojem patrná snaha o minimalizaci tradičních komponentů, jako jsou například postranní zrcátka a kliky dveří, což vede ke zvýraznění elegantnosti a vylepšení aerodynamiky.

Vřetenovitá maska chladiče přispívá k impozantnímu vzhledu tohoto konceptu a zároveň hraje podstatnou roli při proudění vzduchu a zvýšení stability. Jedná se o klíčový prvek, který v sobě spojuje osobitý styl s technickou funkčností a dá se tedy očekávat, že se s ním setkáme i u příštích modelů značky Lexus.

Atletický vzhled

Atletického a robustního vzhledu dosáhli designéři pomocí kontrastu zkosených bočních částí karoserie a dlouhého prostoru pro cestující, přičemž šířku vozu vizuálně umocňují přední a zadní lemy blatníků. Hmota spodní části karoserie začíná u krátkého předního převisu a je opticky rozdělena uprostřed dveřního panelu, takže zadní převis působí lehkým a živým dojmem.

Dynamické přední blatníky evokují pohyb a zvýrazňují nízké těžiště vozu. Vyvýšená kapota pak jasně dává tušit výkonový potenciál. Zadní část LF-Gh zdobí robustní víko zavazadlového prostoru, které umožňuje hladké obtékání vzduchu až k zadnímu nárazníku.

Dokonale tvarované dynamické dvojité paprsky, které se rozbíhají ze středů 20-ti palcových kol, umocňují touhu po řidičském zážitku. Rozměry vozu jsou délka 4890 mm, šířka 1870 mm, výška 1450 mm a rozvor 2850 mm.

Návrháři automobilky Lexus využili širší stavbu vozu a doplnili design konceptu unikátním tvarem koncových zasahujících až do boků karoserie. Svérázné a designersky náročné svítilny se ukrývají za netradičními celočervenými kryty, které ještě zdůrazňují dojem výjimečnosti tohoto vozu. Rozvážně použité, drobné chromované prvky, které zdobí koncovky výfuku a zabudovaný difuzor, dodávají celému designu jemný nádech luxusu.

Unikátní přední světlomety s LED technologií a nezávislá ve tvaru písmene L pro denní svícení se postarají o to, že setkání s tímto Lexusem na silnici bude vždy výjimečným zážitkem.

Okouzlující interiér
Za tmavými skly se ukrývá zbrusu nový interiér, který je předobrazem budoucnosti interiérů Lexus. Každý detail v prostoru pro cestující prošel důkladným a pečlivým přepracováním, s cílem učinit interiér maximálně příjemný a pohodlný.

Prostor pro řidiče vyniká především dokonale přehlednou a intuitivně ovladatelnou přístrojovou deskou. Analogové hodiny s trojrozměrným ciferníkem, umístěné uprostřed přístrojové desky, si nezadají se současnými hodinkami exkluzivních značek a představují další posun v designové filosofii značky Lexus.

Ryzí, vysoce kvalitní materiály a pečlivě zpracované detaily pomáhají vytvořit interiér, ve kterém všichni cestující vědí, že mají co dočinění s luxusním sedanem vyšší střední třídy. Tento interiér je navržen tak, aby uspokojoval potřeby zákazníků, kteří znají skutečnou kvalitu a milují dokonalost v každém detailu.

Hybridní pohon
Modré znaky s LED podsvícením umístěné v masce chladiče a ve víku zavazadlového prostoru jsou signálem úsporného a přitom výkonného vozu.

Propracované koncovky výfuku působí dokonale čistým a elegantním dojmem, zmenšují vzhled výfukového systému a tím naznačují, že výrazně menší bude i objem výfukových plynů. Už na první pohled je tak jasné, že tento hybridní koncept je s maximálním důrazem navržen tak, aby vyhovoval výjimečně přísným emisním požadavkům budoucnosti.

Design konceptu LF-Gh je ukázkou toho, jakým směrem se budou ubírat změny v oblasti výkonu, spotřeby paliva, bezpečnosti a životního prostředí v sektoru prémiových luxusních vozů.

„Přestože se jedná pouze o koncept, pevně věříme, že LF-Gh osloví naše zákazníky po celém světě a předá jim naše poselství o tváři prémiové značky Lexus v blízké budoucnosti“, uvedl viceprezident skupiny Toyota Motor Sales USA a generální ředitel Lexus Division USA, Mark Templin.

Napsat komentář