Komunitní energetika na vzestupu, zájem je dvojnásobný

Ve středu 31. ledna 2024 skončil příjem žádostí do prvního kola výzvy Zakládání energetických společenství, která má podpořit pilotní projekty energetických komunit v Česku. Po jejich hodnocení čeká úspěšné žadatele druhé kolo, ve kterém doplní zbývající dokumenty. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) plánuje podpořit nejméně 40 energetických společenství z 83 přihlášených. Celková alokace je 98 milionů korun. Po přijetí novely lex OZE II se jedná o vítaný a potřebný krok pro start komunitní energetiky v Česku.

Komunitní energetika je naší budoucností. Využití energie ze slunce, větru nebo biomasy snižuje závislost na fosilních palivech, zároveň posiluje energetickou bezpečnost a zlevňuje elektřinu a teplo pro zapojené domácnosti. Proto jsme vyhlásili v prosinci minulého roku výzvu financovanou z Národního plánu obnovy na zakládání energetických společenství. Výzva se uzavřela poslední lednový den a byl o ni enormní zájem, bylo podáno celkem 83 záměrů. Nyní proběhne vyhodnocení, během kterého se vybere minimálně 40 nejvhodnějších záměrů k postupu do druhého kola,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).  

SOUVISEJÍCÍ: Komunitní energetika v Česku má zelenou! Poslanci schválili novelu

Cílem dotační výzvy je umožnit prvním vzorovým projektům energetických společenství, aby překonaly překážky spojené s tím, že komunitní energetika je u nás zcela nový model, jehož vznik umožňuje teprve měsíc stará novela energetického zákona.

Dotaci lze využít např. k přípravě ekonomických, technických či právních analýz, které je nezbytné provést před samotným zahájením sdílení energie ve společenství nebo na činnost energetického koordinátora.

„Náročná příprava žádostí vyžadovala značný technický vhled a úzkou spolupráci mezi partnery v budoucích společenstvích a prověřila tak, že přes všechny překážky je u nás zájem o komunitní energetiku široký. S poměrně malou alokací prostředků Česko získá 40 pilotů, které prošlapou komunitní energetice cestu. Podpora by ale neměla skončit jen u nich, Ministerstvo životního prostředí by mělo využít i další prostředky Národního plánu obnovy a Modernizačního fondu, aby umožnilo masivní rozšíření sdílení energie z obnovitelných zdrojů,” říká k výzvě Ondřej Pašek, expert na energetiku a dotace Hnutí DUHA a vedoucí dotační pracovní skupiny UKEN.

Dotace podporuje nejen přípravu projektu, ale vyžaduje i reálné založení energetických společenství. Jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, energetické komunity mají pozitivní dlouhodobý dopad na rozvoj regionu. Investice do komunitních projektů přináší řadu výhod nejen v energetice.O podporu se uchází i mnoho členů UKEN, například obec Brumovice, kde projekt zpracovává energetický koordinátor Daniel Ullmann:

„Podporu ministerstva jednoznačně vítáme, protože přípravou založení energetického společenství se zabýváme už skoro rok. Zpočátku jsme uvažovali o celém regionu, ale vzhledem ke komplikovanosti fungování tak rozsáhlého společenství, jsme se rozhodli začít na úrovni obce s příslibem další expanze do regionu. Jedná se tedy o pilotní projekt, pro které je výzva přímo určena. Jsme rádi, že se ministerstvo rozhodlo podpořit aktivní občany, kteří se chtějí starat o energetické potřeby v širší komunitě. Dokázali jsme si poradit i s tím, že se do výzvy nemohou hlásit projekty s účastí velkých podniků. V místě máme totiž českou nábytkářskou společnost s již instalovanou fotovoltaikou, která by nám významně posílila efektivitu společenství.”

zdroj: tisková zpráva

32 Comments on “Komunitní energetika na vzestupu, zájem je dvojnásobný”

 1. Pro Jirkujíru…. Jak sám vidíš, moc příkladů si uvést nemohl…
  Poválečná politika západu byla ovlivněna konkurencí SSSR. Ve zkratce museli, ač neradi, ukazovat vlídnou tvář kapitalismu. Pokud jde o 19. st, bylo v USA spousta příležitostí – bylo kde rabovat a koho legálně obírat až na kost…
  To je totiž největší problém toho ext kapitalismu, že to není systém v rovnováze… Postupně a nezadržitelně se kapitál přesouvá na menší množství zvětšujících se hromad a ve finále elitám nezbývá než ,,brzdit patama“ sociální explozi – všemi možnými i nemožnými prostředky….
  Proto vám všichni u vesla přijdou levicový…
  Oni by rádi byly pravicová smetánka jako za ,,starých dobrých časů“, ale jestli se chtějí udržet u koryt, zkrátka si to nemůžou dovolit….
  Jednoduše: Funkční pravicová společnost jak si ji představujete je dnes už jen vzdušný zámek…

  1. Drtivá většina to není. V Praze jsou často SVJ v domech s památkovou ochranou a tam FVE umístit nelze. Na nějaké paneláky to umístit půjde, ale zase je hloupost, aby se z toho distribuovala elektřina. Jednodušší je tím rovnou ohřívat vodu a odpadá tak nutnost složitého rozpočítávání.

  1. pro Runnču…. S váma je prča vy klauni 😃
   Už jsem slyšel že levičák je fašoun Kalousek, buržousti Piráti, Adolf byl samozřejmě levej protože nSdap, ve Španělsku nadávaj neofrankisti Jeho Veličenstvu FilipuVI. do – levičáků😆
   Tady je každý den Silvestr 🎉🥃🍾🥂🍷🎊🎇🥳🤪

        1. Tak to potom vysvětluje tvoje odhodlání. Ale šéfové automobilek si to nemyslí a nechtějí investovat do mrtvé technologie. Možná jen krátkodobě vytřískat ještě co se dá.

       1. V roce 2024 očekávám plochou křivku prodejů, tedy konec růstu podílu elektromobilů. Což je elektro optimistický odhad, protože německá VDA očekává celkový pokles. Očekávám konstatování národních vlád EU, že s tím nelze nic dělat. Očekávám otevření diskuze k přehodnocení emisních cílů v dopravě, což bude signál pro všechny automobilky k obnovení vývoje spalovacích motorů, pokud tak již neučinily.

        Očelávám, že dnes na svém jednání vláda ČR konstatuje, že strategie k zavádění elektromobilů se naplňuje (politické hledisko), ale pomalým tempem (statistické hledisko), a nedá se s tím nic dělat (ekonomické hledisko).

        1. pro Runnču…. No potom je sázka jednoduchá: Pokud v EU počet prodaných čistých EV za rok 2024 bude vyšší než v roce 2023 vyhrávám já, pokud bude nižší vyhráváš ty….
         Tak že v lednu 2025 to budeme moci uzavřít…. Ovšem mám dojem, že budu moci slavit už někdy v létě 😃

        2. @Drvoštěp Tři důvody, proč 10%. Zaprvé, růst do desetiprocent bude znamenat obrovské, přímo existenční problémy, pro řadu automobilek, včetně VW. Zadruhé, bude to v přesném opaku predikcí předpovídajícíh pro rok 2024 exponenciální růst a za třetí, zcela jistě růst o jednomístné číslo nelze označit za výrazný, jak tvrdíš ty.

         Takže dohodnuto 😊👍

       2. @Drvoštěp Plochou křivkou chápu stávající úroveň +- 10% Pokud bude vyšší, vyhráváš, pokud bude nižší, nevyhrává nikdo. Což je jak uznáš dobrá nabídka, protože se trefují do poměrně úzkého rozpětí.
        EU bude trochu problém, protože na ucelenou statistiku budeme čekat moc dlouho. Dal bych Německo, Francii a ze srandy ČR.

        1. Pro Runnču Tak jestli chápeš 10% růst prodejů jako KONEC elektromobility, tak to tvoje prohlášení je trochu ,,velkohubé“, že….
         Ale jinak klíďo. Že bude růst řádově v desítkách procent nepochybuju.😉

        2. @Oštípek: seš si jist, že Ti neuniká rozdíl mezi pojmem promile a procenta nebo to při svých promilích v krvi už vůbec nerozlišuješ? Oprav se zavčas sám na „desítky promile“. Díkes.

        3. pro Dlaždicy Pro Kristovy hřebíky ty jsi fakt tele😃
         Logika – slyšel si o tom někdy??
         Kdybych zaměnil % za ‰ tak by mě v řádu desítek ‰ vyšlo max přesně 10% a v tom případě by sázku vyhrál Runner… Tak že logicky bych nepřistoupil na sázku, kterou bych měl podle vlastního názoru předem prohranou. Kapišto?😉
         Ale vždyť já vím, že si chtěl být jen ftipnej… Nojono, každému to nejde 😆

        4. Drvoštěp: Vsadím se, že současně vyhraješ (růst bude nad 10 %) i nevyhraješ (Runner bude klást dodatečné podmínky, vymlouvat se, odečítat auta na leasing atp.).

        5. @Oštípek: Logika? Se míchá do bílého jogurtu, ne?
         Jako pokoušet se hledat logiku u věřícího člověka? To jest u Tebe? Si myslíš, že mám tolik zbytného času?

        6. pro Ježka … Jasně že se bude kroutit jak žížala, ale o to bude větší bžunda😃

        7. @hedgehog07 Tato teslí manipulace, kdy Tesla sama prostřednictvím společného joint venture nakupovala vlastní auta, v tomto případě doufám nehrozí. Tesla byla existenčně závislá na tom, zda se najde dostatek idiotů věřících v její úspěch. Volkswagen naproti tomu bude za pár let hledat dostatek idiotů, věřících v jeho neúspěch a ochotných schválit státní intervenci.

         Přestože považuji nákup sám sebou za fiktivní, vzhledem k více rozloženému zastoupení na trhu je toto riziko lžiprodejů výrazně nižší a mysím, že ho můžeme pominout a vcházet z ofiko čísel, tedy v Německu KBA.

   1. Kalousek je pravice, protože chtěl snižovat vládní výdaje. Nicméně současná vláda je levice. Piráti jsou komouši a ani se tím netají. Adolf byl národní socialista, takže levice. Obecně pravice nechává lidi, aby se !postarali sami o sebe!, jsou nízké daně, žádné dávky, minimum regulací, stát prostě lidem nekecá do života. Naproti tomu levice – vysoké daně, přerozdělování, dotace, regulace, dávky, razí se teorie, že !stát se má o člověka postarat!

     1. Pokud je systém opravdu pravicový, tak máte i málo úředníků, málo regulací, je svoboda slova, takže je i menší šance na zneužití systému. Ve výsledku je takový systém efektivní – například USA po 2SV, 19. století a ekonomický rozvoj, … Jenže lidi takový systém nechtějí a volí strany typu pětikoalice.

 2. Tož eBando, vy fakt nechcete diskutovat o megaskvělé komunitní energetice, tj. o záležitosti, o které snily marně předchozí generace? Že budou po elektrické síti navzájem jiskřit, sdílet a vyměňovat si výboje a náboje? Jestli chcete a vlastně i když nechcete, tak vám povím jak to bude: lidé si budou sdílet a vyměňovat náboje, aby se ubránili výbojům ekonomických a kulturních nájezdníků. Jo vlastně, vy jste v klidu. Máte natrénovanou obranu domovů a rodin z každodenního statečného zapojení se od klávesnice do bojů na východoevropském válčišti? Tak to jo……….

 3. Dobre rano eKuciii. Malokdy delam neco, co je IN. Ale kvuli vam jsem se kousnul a zmocnil jsem sam sebe, abych na vas byl hodny. Mate to tezke – to je furt nejaky Hertz a Dukovany, Mlaska bijou…. A do toho ty zvesti, ze zkratowozy maji odzvoneno? To se vam pak ani nechce diskutovat o skvele komunitni energetice. Rozumim vam. Takze jsem maximalne s vami. Dnes. Jestli k temuz zmocnim sebe I zitra nevim, mozna uz poleti odmocnovani 🙂 :-).

Napsat komentář