Jak vyhrát nad smogem: využitím čisté energie a podporou šetrné dopravy

Česko trápí od začátku roku znečištění ovzduší. Obyvatelé některých regionů nadýchali do poloviny února více škodlivin, než připouští roční limity.

Města a městské aglomerace jsou v současnosti motorem světové ekonomiky. Jejich růst však svazuje závislost na spotřebě fosilních zdrojů a s ní spojený negativní dopad na zdraví obyvatel. Energeticky soběstačná města a kraje se již dnes stávají ve světě realitou.
foto: AliES

Účinný postup při řešení smogu spočívá v dlouhodobé a komplexní strategii, která postupně minimalizuje příčiny jeho vzniku. Aliance pro energetickou soběstačnost sestavila informační materiál představující úspěšné strategie zahraničních měst a regionů, které se chtějí dlouhodobě spolehnout na využití šetrných přístupů v energetice nebo dopravě.

„Chytrá města a regiony myslí na budoucnost. Pokud radnice hledají řešení až ve chvíli, kde se obyvatelé dusí, je pozdě. Zahraniční příklady ukazují, že veřejnou správou podpořené investice do lokální a čisté energetiky, šetrné dopravy nebo vyšší míry recyklace přispívají ke zlepšení kvality životního prostředí,“ hodnotí zahraniční zkušenosti v přístupu k proměně zásobování měst energií Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Často může jít o jednoduchá opatření, jako je zavedení podmínky instalovat solární panely na střechy nových budov. Klíčová je však příprava dlouhodobých vizí přechodu na moderní, šetrná řešení,“ dodává.

Opatření a příležitosti nastupujících nových, šetrných technologií mohou inspirovat k další práci na zlepšování životního prostředí také česká města a obce, která již na udržitelné strategii pracují. Jedním z nich je například Brno.

„Brno se v posledních letech zaměřilo na energetickou renovaci obecních budov, především škol, školek a nemocnic. Město díky tomu ročně ušetří přes 23 milionů korun za vytápění. Celkem 90 městských budov už navíc podléhá tzv. energetickému managementu, díky kterému jsme schopni postupně snižovat jejich energetickou spotřebu,“ zmínil konkrétní zkušenosti z aplikace udržitelné strategie v Brně náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander (Strana zelených).

TIP: Prohlédnout kompletní informační materiál Aliance pro energetickou soběstačnost (PDF)

„Vedení města intenzivně podporuje recyklační služby i modernizaci . Hromadnou dopravu nyní ještě více zpopularizoval příspěvek města na základní roční kupón ve výši 30 % ceny. Jedno dílčí opatření nestačí, jejich kombinace více ale přináší pozitivní výsledky,“ dodává Ander.

Další vedení českých obcí se díky infomateriálu Aliance pro energetickou soběstačnost mohou při realizaci či rozvíjení již existujících domácích projektů inspirovat konkrétními zahraničními zkušenostmi, které jsou mnohdy komplexnější.

Na základě úspěšných zahraničních i domácích konceptů regionů vybrala Aliance pro energetickou soběstačnost základní patero opatření, která mohou proměnit koncept chytrého města nebo regionu ve skutečnost. Jde o:

Energetické úspory: snížení spotřeby redukuje celkové nutné investice do nových energetických zdrojů a je ekonomicky výhodným řešením snižování znečištění ovzduší.

Obnovitelné zdroje nejen pro výrobu elektřiny: přechod vyžaduje ucelený přístup včetně zaměření se na výrobu tepla nebo chlazení.

Čistá veřejná doprava: autobusy může pohánět biometan nebo elektřina z obnovitelných zdrojů – například solárních panelů nebo bioplynové stanice. Města by měla vybudovat bezpečnou infrastrukturu pro cyklisty a pěší.

Zapojení obyvatel do investičních projektů při pořizování obnovitelných zdrojů energie a dalších úsporných opatření: příkladem jsou komunitně vlastněné projekty. Podobné kroky zvýší důvěru v kroky města i zájem o proměnu energetiky města či kraje.

Podpora pro nízkopříjmové domácnosti: přestože jsou obnovitelné zdroje stále levnější, rodiny s nižšími příjmy
na ně nemusí dosáhnout. Města by měla ve spolupráci se státem hledat možnosti grantové podpory nebo bezúročných půjček.

Investice do šetrných opatření by v globálním měřítku snížily znečištění ovzduší do roku 2030 o množství emisí, kolik ročně vypustí Indie – třetí největší znečišťovatel planety.

tisková zpráva

14 Comments on “Jak vyhrát nad smogem: využitím čisté energie a podporou šetrné dopravy”

    1. Ani ne, jako po každém přemlouvání lidí (el.
      Ani ne, jako po každém přemlouvání lidí (el. přímotopy, plynofikace) tak i po kotlíkových dotacích lidé, kteří naletěli finančně zapláčou neb uhlíková daň bude rozšířena i na huhlí pro lokální vytápění. No a lidé na topivo nebudou mít a zase budou platit DPH za aktuálně levnější způsob vytápění….. Výborný kafemlejnek na chechtáky.

  1. V Cesku je to zatim boj s vetrnymi mlyny. Kazdy ma 1000 duvodu
    V Cesku je to zatim boj s vetrnymi mlyny. Kazdy ma 1000 duvodu nic nedelat. Vsechno drahe, zbytecne, nevyplati se, nefunguje atd.
    Ja mam nizkoenergeticky dum, tepelne cerpadlo, EV a malou FVE. Vetrna elektrarna zatim nebezi, vyrabi jen 24VDC a nemam menic na 230VAC. Navic mam peknou zabavu se o ty vecicky starat aby vse optimalne vrcelo.
    Samozrejme take pouzivam ostatni energii s rozumem.
    Na druhou stranu mam spoluobcany v mestecku, kteri topi jak sileny, prikladaji do kotle pneumatiky, vyjety olej a jiny nebezpecny odpad. pekne po pulnoci aby to nikdo nevidel. mesto je pak uplne zamorene smradem a jedy. Ostatni zase topi hnedym uhlim, take smrdi, protoze kotel dehtuje a nehori jak by mel. A vsichny si stezujou jak je vse drahe, ale aby zateplili, to nikoho nenapadne. A topi se stylem kdyz je horko, otevre se okno. Regulace je nadavka a za vsim jsou ekoteroristi. A kazdy si muze topit jak chce, protoze si to zaplati a nikomu do toho nic neni.
    Ubohy Cesi.

      1. nepozaduji aby kazdy mel vsechno. jen jsem chtel naznacit moji
        nepozaduji aby kazdy mel vsechno. jen jsem chtel naznacit moji snahu o lepsi zivotni prostredi. Ocekavam, aby byla aspon nejaka snaha. Jenomze v Cesku to je (u vetsiny lidi) marne. Vsichni jsou nejchytrejsi, ale nejak tu svou chytrost neumeji uplatnit. Nadavat na smog a pak si sednout do stareho dieselu a doma prilozit do kotle a porad bedovat.
        V CR se vetsina lidi pokousi usetrit kde to jen jde.
        Ve vyspelych statech se vetsina lidi pokousi vydelat co nejvic. V CR se vsichni placaji v blate a skuhraji ze Nemci se maji lip. V Nemecku lide uzivaji svych vydelku a daji vydelat ekonomice a ta jim to vrati. Asi tak k Cesku.

        1. Ale to jsou prave blaboli co pises, kdyz v 90tkach lidi
          Ale to jsou prave blaboli co pises, kdyz v 90tkach lidi zavadeli elektricke topeni, tak dostavali dotace, slibi atd. a co se stalo, jsou vpr…
          Jak se zavadli u nas FVE? Dotace atd. dostali ne ti co by tím zlepšili např. na venkově odběr ze sítě a měli to na střeše, ale FVE baroni, vysledkem je ze polovinu ceny elektriny musim platit smejdum místo toho abych si za to domu koupil FVE…

          A ten konec je uplnej blabol, realita, firma na jedne strane rakouskych hranic ma pobocku na slovensku (cca 20 km od sebe), rakouska hlavni ma vykonost delnika v radu 140procent oproti 100 procentum prumerneho delnika slovaka, ALE byla potreba opravit hala v rakousku, tak docasne delali rakusaci v halach na slovensku a ejhle, vykonsot, kdyz staly vedle sebe prave naopak a i kvalita, presto plat slovaka 3x-4x niže. Muzes mi rici, co dela blbej slovak spatne, ze maka rychlej a lepe, ma mensi plat a kdyz chce neco udelat svepomoci protoze to umi vymysli politik zakon co rekne, ze nesmi?

          Placas hovadiny z hladu nebo jsi fakt tak hloupe arogantni co si nevidi na spicku nosu a urazi lzive lidi v CR, pritom neni selskym rozumem pochiopit, ze skoro vse co napises je lez a jeste se durdis jak ty chytra horakyne nejsi pochopena temi hlupacky?

          V Cr je problem, ze na uradech a parlamentu sedi lidi co maji prehled a schopnosti jako ty a co slovo to perla, ktera likviduje uz v zarodku jakoukoliv snahu lidu o zlepseni situace v CR, tedy problem neni, ze lid nehce, ale ze lid jako ty uspesne brani, aby neco zmenili ty co umi…

            1. To víš tý svý sociání deprivace se nikdy nezbavěj, to
              To víš tý svý sociání deprivace se nikdy nezbavěj, to je prostě jejich koníček a národní sport :))))
              Fňukaní je jejich zábava. Bejt za to placený tak jsou to milijardáři 😀

              Nejlepší byl tady jeden model, kterej úplně pěnil z toho jaktože si vysloužilej policajt v emerice může dovolit koupit novýho Bolta. Že to není jen tak. To už bylo na něj moc. To jsem se úplně potrhal smíchy :))))))

      2. Mám strýce, důchodce celý život dělník ve fabrice.
        Mám strýce, důchodce celý život dělník ve fabrice. Žijí s tetou (prodavačka v důchodu) ve vlastním domě a moc peněz nemají. Strejda si určil jako „akci“ po nástupu do důchodu zateplení domu, na výměnu oken měl našetřeno, už to po 35 letech potřebovala. Zbytek si udělal sám svépomocí, občas mu pomohli vnuci. Měl to jako zábavu asi na půl roku. Po první zimě mi hlásil, že to je super, ušetřil polovinu peněz na topení, má mnohem komfortnější bydlení a návratnost mu vyšla asi na 4 roky. Teď ušetří ještě víc, připojil se do aukce na plyn a má ho rázem o pěkný kus levnější. Nedávno jsme se potkali na rodinné oslavě a říkal, že za tuhle cenu plynu topí pevnými jen když se mu chce a má náladu.
        Všechno jde,jen chtít.

              1. Hele on nechapa, ze FVE is mohl doma delat do urcite domy
                Hele on nechapa, ze FVE is mohl doma delat do urcite domy kdokoliv sam, ted to muze delat „certifikovana“ osoba, pritom, zvdelani na to ma kazdej prumernej elektrikar…
                Kd ynastane doba, kdy na zatepleni bude muset mit strejda papir? Kdyz bych sel do dusledku, on strejda by mel mit projekt, ktery obsahuje treba pozarnebezpecnosti presahy atd. uz podle aktualniho zakona, jenom za nim nikdo neprisel, ze stavebniho ze musi…

                Leonadule je proste clvoek co ma prachy a divi se, ze ostatni si nepostavi takovej barak jako ona, a nejak si neokaze priiznat, ze to nebude lenosnym cehem, ale platy, predpysi atd. ale ma dostatek arogance nadavat…

Napsat komentář