Jak funguje fotovoltaika v zimě? Sledujte on-line

Už dva týdny mohou lidé on-line sledovat výrobu deseti solárních elektráren, umístěných v různých částech České republiky. Fotovoltaika umí totiž šetřit i v zimě.

Jak funguje solární elektrárna v zimě? Kolik peněz za energie skutečně ušetří? A jak se výroba fotovoltaiky liší mezi jednotlivými regiony Česka? On-line sledování výroby fotovoltaiky v Česku je přístupné na webu www.setrimsmalinou.cz. Kromě výroby si zde lidé mohou každý den jednoduše ověřit, kolik jim elektrárna dokáže ušetřit peněz.

SOUVISEJÍCÍ: Solární elektrárny: v Česku může vzniknout dalších 5 GW, hlavně na střechách

Jedním z cílů nového projektu Energetického Holdingu Malina je takřka v přímém přenosu všem lidem ukázat, jak fungují solární elektrárny a jaký vliv má na výrobu velikost elektrárny, její umístění v regionu a také počasí. “Náš projekt je postaven na heslu důkaz místo slibů. Vybrali jsme deset elektráren, které jsme letos postavili v různých regionech Česka a každý den zveřejňujeme jejich výrobu. Všichni, kteří zvažují pořízení fotovoltaiky, se mohou jednoduše a každý den přesvědčit, jak solární elektrárny fungují, kolik vyrábí energie a kolik ušetří peněz,” říká Cyril Regner, majitel Energetického Holdingu Malina.

Každodenní informace o výrobě deseti referenčních elektráren pomáhají lidem lépe pochopit, jaký vliv má na výrobu umístění v regionu i aktuální počasí. Vyvrací také mýty, že solární panely v zimě nevyrábí žádnou energii. Například za měsíc listopad elektrárna o výkonu 9,72 kWp vyrobila přes 281 kWh a ušetřila přes 1400 Kč.

Webová stránka je součástí nového projektu Šetřím hned – Šetřím s Malinou, který spustila firma před dvěma týdny. Nabídka je postavena na jednoduchém principu – lidé začnou šetřit s fotovoltaikou hned, jak si ji objednají a složí zálohu. Energetický Holding Malina jim každý měsíc pošle na účet přesně tolik peněz, kolik by ušetřili, kdyby ji už měli nainstalovanou.

Přesná částka se vypočítává z průměrné výroby deseti referenčních elektráren, které už dříve holding nainstaloval napříč Českou republikou. Jejich výroba se průměruje na 1 kWp a následně vynásobí výkonem objednané elektrárny daného zákazníka. Energetický Holding Malina vyplatí následně pět korun za každou kWh, a to až do doby, než zákazníkovi nainstaluje jeho vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

zdroj: tisková zpráva

129 Comments on “Jak funguje fotovoltaika v zimě? Sledujte on-line”

  1. Malina group? 2 zkušenosti. Nejprve moc chtěli u mně dělat FVE o letních prázdninách, pak po zjištění komplexnosti mého požadavku ticho. V prosinci opět kontakt, dojeli i na místo, ale tvrdí mi, že občanskou 10 kWp mi nenamontují, protože už tam mám OSVČ z roku 2009 3,6 kWp, tak jen 6,4 kWp max. Tak jsme se opět rozešli, protože podle mých informací to nelze sčítat a 10 kWp mít občansky bez licence mohu, jen to musím nahlásit na ERÚ, že v odběrném místě jsou 2 výrobny, každá s odděleným elektroměrem.

      1. Taky mi je nabízeli, včetně docela krátkého termínu, jenže pouze v rámci konfekčního řešení 3-6-9, tedy sdělte nám svou spotřebu domu a my Vám tam frcneme 3 kWp, 6kWp nebo 9 kWp krabicové řešení. Bohužel, já potřebuji šít i krejčího, ne nakupovat oblečení v konfekci. 🙁 A chápu je z obchodního hlediska, že než to u mne vymyslí a naprojektují, prodají 3-6 konfekčních řešení.

    1. Moc pekna prezentace. Dnesni vyroba ale nic moc. Ja sem dnes sklidil 9,8kWh a max vykon behem 5 minutoveho prumeru byl 4,13kW. Na prosinec to neni spatne. Menic Sungrow posila data na cloudove uloziste automaticky kde mam vsechny data ulozene. Neni to tak hezke, ale umi to zobrazit snad 100 ruznych parametru. Je to 3f menic. Preji vzdy dostatek fotonu.

        1. Tak vidíš, že to podvědomě chápeš. Jinak mě fascinuje diskuzní aktivita fotovoltaistů na téma „skvělá FVE“ každoročně v tomto období.
          Připomíná mi to jednu psychicky narušenou osobu, která má nutkání každých deset minut i naprosto cizím lidem vysvětlovat, jak je úplně normální a v pohodě. Prostě je v pohodě. V pohodě, chápeš? Naprosto v pohodě. Pohodička. Super pohoda. Je ti jasný, jak hodně v pohodě je? Totálně v pohodě. Největší pohoda ever. Pohoda jazz. Je jednoznačně v pohodě. P-O-H-O-D-A. Pohodárna. Je prostě v oukejové pohodě. Nejpohodovější pohoda.

          1. pro Runnču … Během solární zimy má fotovoltaika na naší rovnoběžce a v naší kotlince obzvlášť mizernou výrobu…A co?… Lesní jahody taky nezrajou o vánocích a neznamená to že se jich štítíš celý rok 😃
            A pokud je teď někdo aktivní, tak jste to vy popírači fotovoltaiky – kdy jindy taky ty vaše blbosti dávaj aspoň malounko smysl?.. Solárníci jen reagujou, aby jste se tady moc nenaparovali 🦚😁

                1. Můj odhad je, že drtivá většina soukromých malých FVE bez licence je s dotací. Což mi potvrdily i montážní firmy, které jsem oslovil, bez dotace v poslední době nemontovali nic.
                  Takže pokud někdo nadává na dotace a sám je příjemcem, je to trochu schizofrenie.

                2. Jistě, dostal jsem dotaci. Ale jen jednou a už nic nechci. Teď budeme dotovat do smrti ty co se na to vykašlali. Stát to dobře ví, proto dotuje FVE, zateplení atd. To nedělá v záchvatu dobrotivosti, má to dobře spočítané na čem dlouhodobě ušetří.

                3. visper:
                  Pak ale nemáš právo kritizovat dotace, když sám si jejich příjemcem. Zastropovaná cena nebude věčně, myslím.
                  Pokud je tržní cena kolem 10 a strop 6 KČ/kWh, tak člověk se spotřebou 5000 kWh dostane od státu pomoc 20000 KČ za rok. Kolik činila tvoje dotace?

                4. pro Marek … Tak je jasné, že firmy instalujou s dotacema, když to, že jsou schopny je zařídit, je hlavní důvod, proč se na ně lidi obrací…
                  Otázka je, kolik malých střešních elektráren jsou s/bez dotací…Na tu tvoji DRTIVOU většinu nevěřím a už vůbec ne, když to nijak neumíš dokázat… Řekl bych, že ses krapet nechal unést 😉

                5. Věř, nevěř, je mi to celkem fuk 🙂
                  Byl to můj odhad. A alespoň u vispera se mi to potvrdilo.

                6. Pro Marek…😃jojo …Už jsem si všiml, že se fakty a důkazy nenecháš zbytečně rozptylovat 😁… Zkrátka: Jaký si to uděláš, takový to máš (ty tvoje kecičky)

                7. Byl to můj odhad. Ale že se na tom tak točíš, zrovna ty… to je mi náhodička, co? 🙂
                  No nic, min. u vispera se mi to potvrdilo…

                8. Prakticky všichni kterým to dělala firma mají dotaci. Firma si ji vyřídí a sama ji spotřebuje. Neznám nikoho kdo by to odmítl. Kdybych si to udělal sám tak by mě to vyšlo nastejno i bez dotace. Ale nechtěl jsem riskovat pád z vysoké střechy.

                9. pro Marek…No ono to zas taková náhodička není…Já mám FVE bez dotací a znám lidi co to maj jako já…
                  A upřímně: vadí mi když někdo šíří klišé – soláry na střeše=dotační vyžírka…Kapišto??

                10. Bohuzel to je v Cezku tak nastavene, chces FVE do site, musis mit 1000 potvrzeni. Ty dotace hradi jen tu byrokradickou zatez.

                11. pro Leo…Já to chápu a nikomu dotaci nevyčítám… Ale vadí mi, když někdo brnká na antidotační strunu a podkopává fotovoltaickou technologii, která za to samozřejmě nemůže.

                12. Drvoštěp

                  „A upřímně: vadí mi když někdo šíří klišé – soláry na střeše=dotační vyžírka…Kapišto??“

                  Tak to chce pozorneji číst, protože já nic takového nepsal. Dokonce jsem ani nepsal, že jsem proti dotacím na FVE, protože taky jsem o tom u uvažoval a kdyby žena nebyla proti, tak už by asi byly panely na střeše.

                  Já jsem jenom komentoval vispera, který sám shrábnul velkou dotaci na FVE a vadí mu, že z jeho daní jde na podporu cenového stropu.
                  A mimochodem, ti lidi, co budou mít teď zastropovanou cenu, ti lidi léta přispívali na OZE v platbách za elektřinu. Takže na místě vispera bych fakt raději byl zticha.

                13. pro Marek…Ten příspěvek na který reaguješ, jsem napsal proto, že píšeš o zadotovaných DRTIVÝCH většinách malých solárníků a přitom nemáš ani přibližnou představu o realitě (jen tvoje dojmologie a vaření z vody)…
                  Druhý důvod k napsání toho příspěvku byl tvůj údiv, proč zrovna já bazíruju na korektní diskusi – tak snad si můj důvod pochopil..
                  A naposledy: Možná opravdu nejsi odpůrce fotovoltaiky…V tom případě si dej prosím pozor na uvádění údajů, které nemáš ověřené a pravděpodobně budou v rozporu s realitou… Mimochodem – drtivá většina není moc exaktní výraz. Kolik % to tak může být?? U mě určitě ne míň než 90.. Ale asi až 95% a více.

                14. Marku mě to vůbec nevadí a sám jsem rád za zastropování plynu. Jenom jsem chtěl poukázat na ty co ostře vystupovali proti dotacím na FVE a teď sami berou cenovou podporu. Stát se chová jako podnikatel. Vyplácí podporu na děti protože doufá, že pro něj jednou budou pracovat. Vyplácí dotace na FVE a zateplení protože doufá, že v budoucnu ušetří na podporách. A teď se ukazuje, že udělal dobře. Mě už nemusí na elektřinu doplácet nic, zbavil se mě a ještě jsem si větší část zaplatil sám.

                1. Mě je naprosto jedno co ty máš na střeše, to je tvoje štěstí. Ale o zdanění prázdných střech už jsem něco zaslechl.

                2. Já mám střechu z části z klasické tašky a z části z oxidované mědi, 8 tisíc za m2 materiálu, pokud tě to zajímá. Precizní až mistrovské dílo, které je ozdobou domu, nehodlám zakrýt ohavnou žebračenkou na dotace aka FVE.
                  Pokud mi někdo někdy navrhne tuto střechu zakrýt panelama, tak není duševně v pořádku.

                3. Já bych proti zdanění prázdných střech v zásadě nebyl… Akorát by mu musela předcházet promyšlená státní podpora. Třeba takhle: 1. Máš prachy a jsi schopen vše zařídit sám. Super!..
                  2. Rád by si postavil FVE na své střeše sám, ale nemáš na to? Výborně! Dostaneš bezúročnou půjčku, kterou budeš splácet ze zisku elektrárny
                  3. Nechceš nic řešit? Taky dobře! Stát převezme zodpovědnost za stav tvojí střechy a bude na ní provozovat FVE
                  4. Jseš estét? Co už s tebou?!😃 Každoročně zaplatíš mastnou daň s každého metru záboru a dostaneš umělecky zpracovaný certifikát na kvalitním papíře 😁
                  Jasně že by chtěli doladit detaily…

                4. No a to je ten fašismus s extrémně hypertrofovanou rolí státu. Stát nemá co strkat rypák do toho, kdo má co na střeše.

                5. pro Runnču …Stát strká rypák skoro do všeho. I na střeše…Soláry ti jen tak nepřipojí, větrník bez povolení do 10m nad terén (?), i když 30m jedle poblíž je v pořádku…Ale tyhle buzerace ti asi nevadí že…A navíc: dostal by si možnost se vykoupit a ještě bys mohl machrovat.😉
                  A taky máš bordel v názvosloví. Prosazování veřejného zájmu proti elitářským rozmarům není fašismus.

                6. Pro EU je rok 2029 tak daleko, jako pro Byzantskou říši objev penicilínu.

                7. Stát je prostě v rozkladu, neschopen plnit základní účel.

                  Zde doporučuji shlédnout ponížení a zneuctění kdysi ozbrojených sil. Armáda ČR za účasti vrcholných představitelů státu a resortu obrany přebírá jeden rezavý tank:

                  hxxps://www.idnes.cz/zpravy/nato/leopard-armada-praslavice-cernochova-ukrajina-tank.A221220_202604_zpr_nato_inc

              1. Moje diagnóza zní ADD. Tedy asi, doktoři v tomto oboru věci pořád mění a dávno to nesleduji. Navíc já mám jen některé příznaky, takže kdo ví kam to spadá.
                Technicky se to má tak, že můj mozek měřitelně pracuje na vyšší frekvenci, než normální mozek, a z takového „přetaktování“ mám určité výhody i nevýhody.

                Nevýhodou je špatné soustředění na věci, které mě nezajímají nebo zajímají jen okrajově. Také méně podstatné nebo nezajímavé informace okamžitě „vyselektuji“ a zapomenu. Zaměřit se na detail mě nebaví, potřebuji mozek neustále saturovat nějakou novou výzvou, jinak se nudím. Nedokážu deset minut neaktivně na něco čekat. Fyzicky mě obtěžuje časté a velmi nepříjemné podráždění nervového systému, asi jak kdyby někdo vypil čtyři kafe najednou a extrémní nervová vzrušivost. To je asi nejhorší.

                Má to ale i své výhody. Mezi ně patří extrémní „tah na branku“. Naučil jsem se selektovat jen to podstatné, a to opravdu na krev. Pro business super. I ve fyzickém světě to má určité výhody. Například jsem dokázal jako dítě seřezat i o pět let staršího protivníka, protože jsem byl vždy o krok napřed. Ve vybíjené jsem vyřadil i pětkrát za sebou třicet spolužáků a pak mě to přestalo bavit. Reflexy mám jak profesionální zabiják a absolutně neodpovídají mému věku.
                Ale protože nedělám ani bojové sporty, ani nejsem profesionální hráč počítačových her, tak mi to moc k ničemu není.

                Prostě jsem si na to zvyknul, výhody jsou fajn a ty nepříjemné věci se snažím nějak zvládat. Dohledal jsem to zpět po mnoho generací, takže vím že to nemá vliv na věk dožití ani mentální kondici.

                Koneckonců, každý má něco.

                1. pro Runnču… Super čtení, dík🥰
                  Ale to že jsi dohledal ADD diagnózu v rodině po MNOHO GENERACÍ zpět mě málem zabilo 😆😂🤣

                2. Dalo se to dohledat poměrně „snadno“, protože „postižený“ v naší rodině vykazuje jeden specifický a velmi dobře okolím rozpoznatelný společenský rys. Abych byl zcela přesný, vím zcela jistě, že tím trpěla matka mého prapraděda od kterého se to dědilo dál po mužské linii až ke mě, tedy pět generací.

                3. Tak nevim jak to zaradit, ze travite tolik casu na hybridu. Zrejme to bude podstatny aspekt vaseho zivota. Nepodstatne prece vyselektujete.
                  Citat z wiki:“Lidé trpící ADD se při soustředění velmi rychle nechají vyrušit jiným podnětem, mají potíže s dokončováním zadaných úkolů, jejich život prolíná chaos.“ Nejak jste to popletl.
                  Zrejme mate chaos v tahu na branku🤣

                4. Uvedená citace není přesná. Toto se mi stává y ale pouze v případě, že se věnuji činnosti méně významné.
                  Od činností, některé jsou pro mě důležité, se vyrušit nenechám.

                  Myslím, že už jsem to sem psal několikrát, že Hybrid a disputace obecně jsou pro mě mentální rozcvička.

                5. pro Runnču… jojo genealogie to je věc… Vyskočil mě starý fór….
                  ,,Náš šlechtický erb je prastarý. Naše rodina měla už v jedenáctém století prokazatelné dluhy“…😃😆

    1. Vase mala vynosnost muze mit tisic duvodu. Staci zastineny jeden panel, nebo jen cast a cely string je priskrceny. Zastineny panel ma mnohem vyssi odpor nez osluneny a kdyz jsou panely pospojovane v serii, tak jeden odpor vam to zkazi. Dale je nutne proverit konfiguraci panelu a menice. Napeti stringu a proud musi pasovat k menici. Nestaci mit dostatecny vykon panelu ve W. Kdyz mate nizke stringove napeti, tak muze byt vykon menice maly, protoze menic si vezme jen proud na ktery je staveny. A napeti * proud je vykon. Je to podobne jako u nabijeni EV na 50kW nabijecce s nizkym napetim baterky. Vic nec max proud nabijecka neda a spolu s nizkym napetim da 50kW nabijecka klidne jen 40kW.
      Moderni menice maji moznost ruznych nastaveni a jedno z nich je moznost omezit vykon. Staci jeden spatny klik a misto max vykonu to dava do urovne nastaveneho limitu. Nebo staci aby nekdo pospojoval string spatne a vykon je bidny. Zkuste malou kontrolu, spocitejte pocet panelu ve stringu, nasobte napetim jednoho panelu a porovnejte s tim jake napeti ukazuje menic. Pri vyrobe klesne napeti panelu na pracovni napeti. nezamenovat s napetim bez zatizeni. Pracovni napeti se pohybuje mezi 75 az 90% napeti bez zatizeni a zavisi take na slunicku. Panely jsou nelinearni elektronicke elementy, jsou to potvory. Dobre poslouzi diagramy ke konkretnimu panelu. Ja bych se zameril na kontrolu cele instalace. Hlavne pozor, nerozpojovat DC okruh pod napetim kdyz tece nejaky proud. Kdyz chcete rozpojit, tak v noci, leda ze tam mate DC vypinac.

      1. Jasnacka, kazdy je nudici se senil v duchodu, ktery jako skopcak opisuje a dokladuje stav elektromeru a se.re se s fotovoltaikou. Ty skopcaku zde reprezentujes par sroubovaku, kteri si proste chteji hrat. FVE se dneska ale dostavaji k tem, kteri ocekavaji, ze jim ta vec bude slouzit, v duchu toho, jak Ty a dalsi sroubovaci tady leta mektate – bude vyrabet elektrinu – a ono v realite hov.no, hov.no. Takovych zklamanych uzivatelu, co se jim otevrely oci vcera v diskusi pod clankem na Idnesu zase bylo! Jak v devadesatkach byl kazdy financni poradce, tak ted co ma v ri.ti diru ma firmu na montaze FVE a s tim spojene poradenstvi. Ve skutecnost maji jen tu diru v riti jako necteny skopcak zde.

            1. Kazdy by mel vedet co kupuje a co od toho muze ocekavat. V populaci je dle zemana 30% debilu a pokud si neco poridi a nevedi vubec co FVE je a co muzou realne ocekavat, tak sorry jako. Takovy lide budou se vsim zklamany. Ale je fakt ze nekteri obchodpodvodnici jsou schopny prodat i slepemu TV nebo dalekohled.

      1. Kolik hodin bylo vase auto v provozu a hlavne asi nikdy nebezelo na 100% deklarovaneho vykonu. Skrz bryle jakymi se koukate na FVE je vase auto totalni propadak. Moje FVE vyrabi ted v prosinci 20% spotreby tepelneho cerpadla a pri dnesnich cenach to je sakra dobra moznost usetrit za elektrinu. V lednu a unoru to bude jeste vic a v breznu to bude uz 100% uspora. Pisu o prumerech behem treba tydne. Vase zaujatost proti FVE je uz patologicka porucha.

        1. Takže pro náhradu Temelína nám postačí FVE o výkonu pouhých 50GW, rozlohou slabých cca 2000 km2 a jako rezerva pro nepříznivé výrobní období si postavíme dalších cca 100 Dlouhých strání.

          Já taky nechápu, co všichni pořád mají proti FVE a proč už tím není půlka republiky zakrytá. Pohodička. 😛

                1. Ano, to je naprosto v pořádku. Ovšem decentralizovaná řešení znásobují CAPEX i OPEX náklady několikanásobně. To ale nemusí vadit.
                  FVE rozhodně ano, pokud se výroba kryje s místem a časem spotřeby. Ve všech ostatních případech rozhodně NE.

                2. pro Runnču… Hele já těm burziánskejm zaklínadlům nehovím, ale je mi jasné, že hromadná instalace třeba na pole zlevňuje…Na druhou stranu má zemědělská půda svoji hodnotu, zatímco na střechy stejně nic jiného než FVE (nebo termiku) nedáš a zastřešení třeba městského okruhu sice bude stát ranec, ale zase časem přinese kromě elektřiny i nemalé úspory za zimní údržbu a oddálí i opravy vozovky.

                1. My ale nechceme další Severočeské solární doly pro výrobu exportní elektřiny pro Německo. Díky, ale ne.

                1. Netvař se že nechápeš, že zde mluvíme o záloze VŠECH solárů a VŠECH větráků NAJEDNOU.

                2. pro Runnču… další žvást 🙄.. Nikdy nebude potřeba záloha 100% očekávané spotřeby, ale jen spotřeba mínus statistické minimum výroby v každý určitý den. Po většinu roku budou stačit krátkodobá úložiště velká komerční i obrovské množství domácností s elektromobily – chytré sítě budou základ (OZE musí být naddimenzované, pokud bude Evropa chtít být energeticky izolovaná), důležitá bude meteorologie ve spojení s vodními elektrárnami, v solární zimě pojede kogenerace a dlouhodobá úložiště – o jejich podobě ještě není rozhodnuto – možná vodík, možná jiné řešení. Nejspíš mix více technologií…

                3. Momentálně hulíme 2x víc než Němci. Oni mají 21% uhlí a my 42%. Přitom máme 8x víc atomu na počet obyvatel.

                4. @Drvoštěp> Nesmysl. Vzhledem k tomu, že na přelomu listopadu a prosince byl v ČR temný týden s bezvětřím, byl to názorný příklad toho, že je potřeba mít 100% spotřeby pokryté jinými zdroji.
                  Najdi si to.

                  @visper> Vyvážíme 3 GW těm, co se ekologicky tváří. Když ty 3GW škrtneš z produkce uhlených elektráren, rázem jsme na třetině německých emisí.
                  A vo tom to je, vokurko.

                5. pro Runnču… Nikdy nebude celoevropská výroba OZE nula… Ale to nechme stranou… Důležitější je ta kogenerace, kterou si asi nepochopil. Soláry s blížící se zimou budou vyrábět stále méně, ale bude potřeba více tepla a s ním se vykogeneruje logicky víc elektřiny. Jeden zdroj (částečně) nahradí zdroj jiný. Kogeneračkám přeci nemůžeš říkat, záloha, když budou mít svoji vlastní funkci, bez ohledu na ostatní zdroje OZE…A protože ke krizovým ,,týdnům“ nemůže dojít jindy než v plné topné sezóně, určitě nemusí být záloha OZE 100%…No nemám pravdu??😉

                6. Němci teď vyváží 8,7 GW. My ne 3 jak tvrdíš ale jen 1,4 GW protože současně dovážíme z Polska a Německa. Němci mají teď 29 GW z větráků a pěkně nám to všem snižuje cenu.

        2. Leo: To vám závidím. Moje FVE je už víc jak týden zasypaná vrstvou sněhu a výroba za tři prosincové týdny v součtu odpovídá půlce jediného letního dne.

          Dělá to tedy kolem 2 % běžného letního výkonu. Takže asi tak funguje fotovoltaika v zimě. To jsme ten mýtus parádně zbořili, že ?

                1. Nj, kazdy nema fve na strese baraku a ne kazdy stavel s dotaci😛

                2. Leodědula je tvrďák. Na jaro s ním počítám na vybirání okapů. Ne každý se na ten jedenáctimetrový žebřík odváží.

                3. @42. Ja vybiram okapy pred prichodem destu na podzim. Na jare to je nesmysl. Je videt ze zadne okapy nemate, nebo jsou Pat a Mat oproti vam profici.

                4. To děláš správně. Bohužel jsem to na podzim nestihnul, ale je to jen jedna sezóna, tak to na jaře doženeš.

              1. pro Boulder…Teď, když je skoro pořád zataženo, tak to není tak důležité. Ale v lednu, v únoru dokáže ležet silná vrstva sněhu i týdny, do toho slunečné zimní počasí… Asi bych to na tvém místě nevydržel a něco vymyslel. Každý problém mívá řešení…
                Anebo můžeš vyprávět, že tě fotovoltaika v zimě zklamala 🙂

                1. Boulder mozna bydli v Boudler/Colorado a tam prijde Blizzard a napadne treba 5m snehu. Ale pak je tam porad slunicko.
                  Ale nejspis bydli nekde v Cezku a od zitra bude nad nulou, tak mu to sklouzne jako lavina a bez prace. Ma stesti.

                2. Vzhledem k předpovědi slibující za pár dnů velkou oblevu teď určitě nebudu nic vymýšlet. Předpokládám ale, že sníh není jen na mé střeše takže podobný problém má nejspíše i hromada jiných. A nikde nevidím masově šplhat lidi po střechách a ometat panely. Takže jsem realista, prostě výroba v zimě zatím nic moc. A to ještě vlastně zima ani nezačala

                3. Pro Boulder…Vaše pasivita ( tvoje a těch ostatních) je způsobena vaší možností sosat ze sítě…Já jsem na OZE závislý, tak bych něco vymyslet musel… Třeba nějaké vodící lišty a stírací lamela, klidně i na elektromotorek… Nouze naučila Dalibora housti a navíc mě tyhle věci baví.😉

                4. Drvoštěp: kdyby tu měl být sníh ještě měsíc, asi bych taky něco vymyslel.
                  Ovšem výroba byla i před sněhovou nadílkou mizerná, takže bych od toho žádné zázraky stejně neočekával.

                5. Pro Boulder…Máš FVE asi krátce?? … Počkej až uvidíš co dokáže lednové slunce ve spojení s promrzlými panely 😉…A představa, že jsou během slunečných dnů pod vrstvou sněhu…😱😬

                6. Drvoštěp: ano, určitě se to zlepší. Zatím ale toho slunka moc neni

        3. Existuje nějaký web, kde jsou reálná data o výrobě FVE podle přibližného místa, natočení panelů a výkonu FVE? Nebo když ne reálná data (jako tady u Maliny), tak alespoň simulace na základě osvitu řekněme za poslední rok?

          Prostě abych si zadal polohu, pak velikost a orientaci panelů a jako výsledek bude ideálně graf po dnech, kolik by taková FVE vyrobila elektrické energie. A třeba i součty za měsíc a pod.

          Ale to už bych chtěl moc, co?

          To, co nabízí Malina je fajn pro představu, ale není tam historie a ani nevím jak jsou ty panely otočené. Tipnul bych si, že vybrali nejlepší instalace z hlediska zisku energie, kdežto třeba já bych mohl dát panely na V a Z stranu, tak půl na půl.

          1. Drive byly data verejne online. Casem to je vetsinou neverejne pristupne. Poradim vam, kupte si par panelu a uvidite naprosto v realu co to u vas vyrobi. Jeden panel stoji kolem 3000 kc a maly microinverter zacina uz na 2500kc. Pokud mate misto na zahrade bez zastineni, tak jeden panel plus kabely a drevena konstrukce a mate to. Pokud znate rozdil AC a DC, tak to zvladnete. Ja zacinal pred 10ti lety s 1 panelem a menicem 12V/230V a pohanel zahradni vodotrysk s filtraci s autobaterii. Druhy rok uz bylo panelu vic a pridaval, tak vim co to obnasi. Ale pozor, ten microinverter ma vetsi ztraty nez opravdovy na treba 5kW.

          2. Úplně zjednodušeně se dá říct, že 1 kWp panelů vyrobí za rok cca 950-1100 kWh elektřiny, více na jižní Moravě a jižní Čechy, méně na severu. Ideální sklon cca 35 stupňů, jižní orientace. Průměrně v měsíci XI, XII a I cca 1 kWh / den, II a X 2kWh/den, III a IX 3kWh/den a IV, V, VI, VII a VIII cca 4kWh/den. Jsou to zprůměrované hodnoty za celý měsíc. Je jasné, že se do mě tady někteří pustí, přes to doufám, že Vám tato základní informace stačí.

      1. Zaprvé žádná solární zima neexistuje. Existuje astronomická zima, odvislá od trajektorie slunce na obloze a podílu denního světla, začínající pro nás 21. prosince slunovratem a končící rovnodenností 20. března.
        Zadruhé březen není kalendářní měsíc zimní, ale jarní. Kalendářní zima odpovídá meteorologické zimě, odvislé od průběhu teplot, a trvá od 1.12 do 28.2.

        V listopadu není zíma ani astronomická, ani meteorolgická.

        Nemáš zač.

                1. Ta mlhovina souvisi s topenim fosilnim palivem. Bude hodne FVE, bude mene mlhovin a vyssi sklizen elektriny. A mene rakoviny a respiracnich onemocneni. Fosil musi zmizet.

                2. Chodil jsi vůbec do základní školy? Víš proč je zima, ty mlhovino?

                3. konečně Runner přispěl něčím užitečným… Zajímavá data. Mám teorii, že ta nízká statistická výroba v lednu a únoru souvisí se zakrytím sněhem, který v listopadu a prosinci je jen vyjímečně… Pořád myslím, že ten kdo ometá, má po silvestru větší zisky než na konci roku….

                4. Existuje mapa ČR kde je vidět výkonnost FVE v různých měsících. Pozoruhodné je, že statisticky nejvýkonnější prosinec má město Jeseník. Přitom mají směrem na jih vysoké hory.

                5. Ono taky asi záleží kde člověk bydlí, že ? Na horách má možná střechu zapadanou sněhem, ale v nížinách jsou zas běžné inverze kdy slunce je něco matně šedivého na obloze a trvá to běžně dny nebo i týdny. A proto je v tom obrázku maximum i minimum, protože to extrémně závisí na počasí.

                6. Existuji studie, ktere rikaji, ze montaz panelu na svisle steny je v zime vyhodnejsi nez na sikme strechy. Pro nizke slunicko v zime je svisla poloha vyhodnejsi a navic ten snih tam moc nevydrzi. Take jsem uvazoval je dat na svislou konstrukci, ale muj pozemek je otevreny od severozapadu az po jihozapad a vetry jsou fakt silne. To by je vyvratilo, proto mam sikmou montaz a jen 22°. Coz je nevyhodne, ale vetru neporucim. A tak musim sundavat snih.

                7. Vím proč je zima runnere. A taky vím, že v zimě je Slunce nejblíž (na severní polokouli). Víš to taky?

                8. Je to tak stou svislou instalací…Proto má obrovský potenciál nejen střešní, ale i fasádní fotovoltaika, třeba i ve městech na výškových budovách… Ale to by se zas mnoho jemnocitlivek na tu ,,,,hrůzu““ nemohlo koukat 🥴

                9. „Vím proč je zima runnere. A taky vím, že v zimě je Slunce nejblíž (na severní polokouli). Víš to taky?“

                  Má na tohle smysl reagovat?

                  Od exota co si myslí, že zima začíná v listopadu, mě naprosto nemůže překvapit, že neví proč FVE vyrábějí o půlku méně v únoru s delším dnem, než v listopadu s mnohem kratším dnem.

                  Tady je to jak ve Vyšetřování ztráty. Jeden vedle druhého samý solární debil nebo blbeček. Jen tam vzadu, to je nějaká vyjímka, jsou dva solární blbečci vedle sebe.

                10. A na to jsi přišel jak? Letošní únor 295,5, listopad 114.1 kWh.
                  Loňský únor 217,6 a listopad 132,2.
                  Takže ano, solární zima začíná v listopadu.
                  Pořiď si prosím aspoň malou zkušební FVE abys byl trochu v obraze a neplácal nesmysly.

Napsat komentář