IKEA a Raben Group budou vozit zboží elektrickými náklaďáky Volvo

Společnosti Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group podepsali dohodu o spolupráci v oblasti těžké nákladní přepravy s nulovými emisemi.

IKEA představí těžká elektrická nákladní vozidla Volvo pro interní přepravní toky ve dvou svých továrnách ve Zbąszynku v Polsku, které bude provozovat Raben Group. Poznatky z pilotního projektu budou využity pro elektrifikaci dopravních operací ve velkém měřítku ve větší dopravní síti.

IKEA je velkým odběratelem přepravy s více než dvěma miliony zásilek po celém světě ročně. Pro dosažení strategického cíle v oblasti klimatu, a tím je snížení emisí skleníkových plynů v oblasti přepravy produktů o -70 % na zásilku* je elektrifikace těžkých nákladních vozidel zásadní. Elektrifikace přepravy je jedním z řešení, jak řešit hlavní příčinu změny klimatu.

Nyní IKEA Industry, Volvo Trucks a Raben Group spojili své síly v Polsku, aby nasadili nákladní vozidla Volvo FM Electric s nulovými emisemi. Vozidla budou sloužit k odbavení interního toku zboží mezi dvěma továrnami IKEA Industry, které se nacházejí 14 kilometrů od sebe ve Zbąszynku a Babimostu v západním Polsku.

SOUVISEJÍCÍ: Volvo představuje těžká nákladní auta s až 540kWh bateriemi

Nákladní vozidla budou nabíjena ve výrobních závodech IKEA Industry pomocí obnovitelné elektřiny z externího zdroje. První elektrické nákladní vozidlo bude uvedeno do provozu během podzimu a plánem je rozšíření vozového parku na základě poznatků od řidiče.

„Jsme rádi, že můžeme oznámit tuto spolupráci, jejímž cílem je urychlit náš posun k udržitelnější silniční přepravě. Tento projekt nám umožňuje prozkoumat a dozvědět se o výzvách a příležitostech při zavádění operací elektrické přepravy ve velkém měřítku a jejich vzájemných závislostech ve větší dopravní síti,“ říká Małgorzata Dobies-Turulska, generální ředitelka IKEA Industry Zbąszynek.

„Pro Raben Group je tento projekt prvním krokem v procesu dekarbonizace naší vlastní flotily směřující k ambiciózním plánům snižování CO2, které byly nedávno vědecky schváleny odborníky na vědecké cíle (SBTi). Je to také důležitý projekt přepravy plně vytížených jízdních souprav. Jsme jednou z prvních logistických společností v Evropě, která přijala ambiciózní výzvu provozovat elektrické nákladní vozidlo s 24tunovým návěsem,“ říká Piotr Banasiak, výkonný ředitel společnosti Raben Transport.

Společnost Volvo Trucks zahájila sériovou výrobu elektrických nákladních vozidel v roce 2019 jako jedna z vůbec prvních značek nákladních vozidel na světě, která tak učinila. Dnes má společnost v celosvětové sériové výrobě šest modelů elektrických nákladních vozidel – nejširší sortiment elektrických nákladních vozidel v oboru. Cílem společnosti je, aby polovina jejího celkového prodeje nákladních vozidel byla do roku 2030 elektrická.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář