Hlasujte pro vítěze Ekologického oskara a vyhrajte auto

Letošní rok o vítězích soutěže Ekologický oskar rozhoduje veřejnost v on-line hlasování. Svůj hlas můžete poslat jednomu ze dvou nominovaných projektů v každé kategorii.

Jako první v České republice dokázalo město Litoměřice motivovat své organizace, zaměstnance i občany k společnému cíli šetřit energii a využívat obnovitelné zdroje. Kroky a opatření k úspoře energií navíc financuje z již dosažených úspor.
foto: E.ON

Hlasující mají možnost vyhrát auto ŠKODA Citigo G-TEC a navíc svým hlasem pomohou získat úsporné osvětlení základní a mateřské škole Trhové Sviny.

Hlasování veřejnosti o nejlepší projekty na úsporu energií a ochranu životního prostředí odstartovalo. Každý může poslat svůj hlas jednomu ze dvou nominovaných projektů v soutěžních kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba.

„Společnost E.ON poskytne za každý hlas deset korun na realizaci E.ON úsporného osvětlení v základní a mateřské škole a sportovní hale ve městě Trhové Sviny,“ říká Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Výběr města Trhové Sviny není náhodný. Město vyhrálo Ekologického oskara v kategorii Obec v roce 2012 a od té doby soutěž významně podporuje. Umožnilo například testování loňského vítězného projektu v kategorii Nápad, mikroelektrárny WAVE, v rámci vlastního Tepelného hospodářství.

Tip: Stále můžete soutěžit se svým Nápadem!
V kategorii Nápad je přihlašování projektů stále otevřené. Přihlásit můžete svůj nezrealizovaný projekt zaměřený na úsporu energií či ochranu životního prostředí až do 15. srpna.

Vyberte vítěze jednotlivých kategorií kategorii Obec soutěží projekt města Litoměřice, které šetří energie nezávisle na rozpočtu města a do úspor zapojilo také své obyvatele.

Proti němu budou stát padesátkrát menší Haňovice na Hané, jež právě díky omezenému obecnímu rozpočtu šetří finance a energie spoluprací obce a místních podniků.

kategorii Firma uspěla společnost Slavona s inovativním technologickým řešením vyráběných posuvných dveří pro pasivní domy a o vítězství se utká s hotelem Na Farmě, který na jednom místě vyrábí a spotřebovává veškeré energie i produkty, a navíc zpracovává bio odpad sousední vesnice.

Hlasujte pro vítěze a vyhrajte automobil

Tipněte si při hlasování, kdo se stane celkovým vítězem a jaký bude celkový počet hlasujících. Na soutěžícího s nejpřesnějším odhadem čeká vůz ŠKODA Citigo G-TEC k užívání po dobu jednoho roku zdarma. Další soutěžící v pořadí mohou vyhrát úspornou sušičku, podlahový vysavač značky Miele či dárkové balíčky Ekologického oskara.

Za Mládež bojuje o oskara iniciativa mladých školáků ze Zbirohu, kteří již v dětském věku chrání životní prostředí a sami získávají finanční prostředky na své aktivity. Druhou nominaci v soutěži získalo dětské zážitkové experimentárium, které je svým tématem energeticky úsporného stavění a zábavným pojetím unikátní v celé Evropě.

kategorii Kutil proti sobě stojí pravý český kutil a iniciativa, jež u nás nové kutily vychovává. Jaromír März se svým vlastnoručně vyrobeným solárním automobilem a elektrokoloběžkou bude soupeřit s Národním technickým muzeem Praha, které pořádá technické soutěže pro mládež.

V letošní nové soutěžní kategorii Stavba byla nominována secesní vila, kterou se podařilo přestavět na moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907, a moderní dům nad vodopádem v Telči postavený na nevyužívaném pozemku pod hrází rybníka, který přesto zapadá do historické zástavby. Obě budovy přitom dosahují nejnižšího stupně energetické třídy A.

Vítězové jednotlivých kategorií budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize. Hlasovat můžete až do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz/hlasovani.

tisková zpráva

Dva komentáře u “Hlasujte pro vítěze Ekologického oskara a vyhrajte auto”

  1. Hlas poslán pro
   Hlas poslán pro vzdělávání ze stejných důvodů. Vybavení mnohých škol je v tomto tristní. Muzeální a nezáživné. Ze stejného důvodu i experimentárium, protože je přenositelné všude po republice.
   Litoměřice versus Haňovice nebylo z čeho vybírat, tak to vyhrály Litoměřice (páč jsem tam kdysi byl na veslařských závodech). Nasadit soběstačný hotel proti posuvným dveřím do pasivních domů je odvaha, takže hlas pro hotel, protože soběstačnost má minulost, současnost i budoucnost.
   Dům v Telči jsem viděl na vlastní oči a hezký. Ovšem postavit něco nového je dnes se všemi možnostmi daleko lehčí, než nebourat staré a přizpůsobit ho dnešním požadavkům. Takže secesní vila v pasivním standardu se mi líbila více.

Napsat komentář