Greenpeace spouští iniciativu na podporu občanské energetiky

Zajištění energie pro náš každodenní život nemá být výsadou pouhé hrstky velkých dodavatelů, ale má být právem každého. Greenpeace proto spouští novou inciativu.

Instalace solárních panelů na střechu – domácí solární elektrárny jsou už dnes čím dál tím častějším úkazem i v České republice.
foto: MariaGodfrida, licence public domain

Jedním z největších ekologických problémů České republiky je znečištěné ovzduší. Greenpeace proto usilují o omezení zbytečných zplodin, především těch ze spalování uhlí.

Současné technologie nám všem umožňují vyrábět si vlastní čistou energii v domácnostech, na pracovištích či v celých obcích. My všichni můžeme přestat být pouhými spotřebiteli a stát se výrobci energie v rámci občanské energetiky.

Greenpeace proto volají po revoluci, která nejen pročistí vzduch, ale bude výhodná i pro obyčejné lidi či obce. „Můžeme se společně zaměřit na čisté obnovitelné zdroje a ukončit dobu uhelnou jednou provždy,“ píše se v tiskové zprávě.

Každý z nás si podle nich může vyrábět elektřinu bez špinavých zdrojů a aniž bychom přispívali ke změně klimatu, zvyšovali znečištění ovzduší a svou energetickou závislostí podporovali represivní vlády.

My všichni můžeme převzít kontrolu nad výrobou své energie, přestat být pouhými spotřebiteli a stát se výrobci energie. Překážkou však často bývá nastavení podmínek, které zvýhodňují velké energetické firmy před občany.

Zajištění energie pro náš každodenní život však nemůže být výsadou pouhé hrstky velkých dodavatelů, ale má být právem každého.

V Evropské unii právě probíhá klíčový proces, který určí podobu našeho energetického trhu na následující dekádu. Greenpeace usilují o to, aby energetická práva občanů byla v nové legislativě zakotvena.

Občané coby výrobci energie mohou stát v centru nového energetického systému, pokud bude zajištěno naše právo vyrábět, spotřebovávat a prodávat vlastní elektřinu za férovou cenu.

„Máme historickou příležitost zvolit si svobodu, kterou nám všem obnovitelné zdroje nabízejí, a nechat svou špinavou uhelnou minulost za sebou,“ uzavírá tisková zpráva Greenpeace. Více na domacielektrina.cz.

tisková zpráva

15 Comments on “Greenpeace spouští iniciativu na podporu občanské energetiky”

  1. Ne Greenpeace to asi dělají bez úpisu na 10 let a za jiný
    Ne Greenpeace to asi dělají bez úpisu na 10 let a za jiný peníze.
    Hlavně : pro lidi.
    Netuším , jen pochybuju, že ČEZ by si kálel na svůj atom ve prospěch lidí – co jejich atom budou potřebovat jen na pár dní v zimě!

      1. Myslím že záleží na tom jak jsou ony jednotlivé programy
        Myslím že záleží na tom jak jsou ony jednotlivé programy nastavené, jaké jsou tam podmínky a podobně. Pokud tam pořád platíte nějakou nemalou sumu distributorovi, pořád to spadá do toho proti čemu chtějí bojovat. Navíc to s velkou pravděpodobností je jenom součást nějaké velké globální kampaně, takže pak jistá lokální nepřesnost může nastat. Ale to je u všeho kde se trochu pozapomene na důkladnou lokalizaci.

        Na to že po Vás webová stránka obchodu, byť v češtině, chce ZIP kód, který prostě nemáte, se narazit dá, někdo prostě neudělal dobře lokalizaci, pokud je to políčko a PSČ to sežere, budiž, pokud to nějak kontroluje, a nějaký ZIP to vyžaduje, je to problém. Stejně tak to mohlo nastat zde, kde někdo pouze přeložil materiály globálnější akce bez vztahu k dalším specifikám. Ano, také tu jistou roli hraje marketing a pokus vyvolat dojem jedinečnosti a boje proti zavedeným pořádkům.

  2. S tímhle přicházej rok a půl po tom co šéf ČEZu
    S tímhle přicházej rok a půl po tom co šéf ČEZu hovoří o decentralizaci energetiky v národní TV a v TV reklamách nabizí ČEZ instalaci fotovoltaiky na vaši střechu už nějakej ten pátek??? :)))
    To na Greenpísu trochu zachrápali ne? :)))

      1. Realitu nákladů jejich iniciativy vůbec nekomentuji.
        Realitu nákladů jejich iniciativy vůbec nekomentuji. Ostatní firmy si taky nechají za své služby pekelně zaplatit, viz ten český powerwall. Na každej pád každé takto instalované zařizení je plus pro společnost a pochybuju, že to zejtra někdo vyrve a hodí to do šrotu jako nepotřebnej krám.

        1. Na každej pád každé takto instalované zařizení je plus
          Na každej pád každé takto instalované zařizení je plus pro společnost :-)), jo ale v čezku je každá FVE malý hřebíček do rakve čezu a to přece čez nemůže potřebovat, on potřebuje mít na 100% vytížené hlavně svoje elektrárny nějaké FVE na střechách normálních lidí je čezu u prdele, maximálně pokud může ovčany odrbat přemrštěnou cenou za čezem dodanou FVE, to se potom vyplatí i ta reklama v televizi :-))
          jen pro porovnání cen s čez,
          bavorský obchod s FVE
          wéwéwé.photovoltaik-shop.com/pv-komplettanlagen.html

          1. Asi si to uvědomili dřív než ty a proto otočili kormidlo
            Asi si to uvědomili dřív než ty a proto otočili kormidlo o 180 stuňů, začali mluvit o decentralizaci ještě dřív než to lidem začně docházet a podílově vstoupili v roce 2015 do německých Sonnenbateries a rozjeli instalaci FV aby na tom aspoň něco trhli. 🙂
            Na novou JE za současnýho stavu už nedosáhnou a proto ČEZ rozštěpí a pokusí se vo to přes ňákej ten státní tunel a dotace.

            https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/5138.html

            1. :-)) víš jak by vypadalo otočení kormidla o 180 stupňů v
              :-)) víš jak by vypadalo otočení kormidla o 180 stupňů v oblasti FVE?
              čez to kormidlo otočil maximálně o 5 stupňů ale ani omylem o 180 stupňů,
              ale pokud si naivní lidé díky reklamě v televizi myslí že čez se otočil o 180 stupňů, tak evidentně reklama u lidí bez informací zabírá a pro čez to nejsou vyhozené peníze a tito lidé jsou určitě vhodnými kandidáty na oškubání čezem při koupi FVE od čezu i s dodávkou baterii sonnen

    1. šéf čezu může povídat co chce, skutečnost je taková
      šéf čezu může povídat co chce, skutečnost je taková že v čezku je fotovoltaika čezem, erú a dalšími státními orgány totálně zdecimovaná, žádný výkup, pokuty za nedovolený přetok atd. pevně ale věřím že tento katastrofální stav nebude trvat věčně

        1. ne naopak člověk se nesmí připojovat do sítě aby mu čez
          ne naopak člověk se nesmí připojovat do sítě aby mu čez nenapařil pokutu za nedovolený přetok, bez povinného přednostního výkupu elektřiny z FVE podobně jako je tomu v Německu, však pořízení FVE nevychází ekonomicky, návratnost spadne klidně ke 30 letům,s instalací od čezu ještě víc a o to čezu hlavně šlo

          1. A proč by se člověk nesměl připojit do sítě. Když se
            A proč by se člověk nesměl připojit do sítě. Když se smíříte s tím, že při přepínání z jedné sítě na druhou, vám nevadí pár vteřin bez proudu. Jde vše elegantně vyřešit pomocí dvou stykačů. Ideálně s elektrickou a mechanickou blokací. Eon s Čezem vám pak mohou max. udělit polibek do míst, kde záda ztrácí slušný výraz. Natáhnout si třeba zvlášt k mrazákům a lednicím jednu fázi ze síťe a svetla se zásuvkami k TV rádiu a pod.. slabším spotřebičům přepínat přes stykače mezi sítí NN a FVE.To co si pouštíte do vlastních drátu v domě, je jen vaše věc. Je ale důležité nepustit nic ven z objektu do sítě a chovat se jako čistý spotřebitel. Proto všechny ty watroutry co pracují paralelně se sítí jsou na hraně legality.On si pak chudák elektrikář vypne sice veřejnou síť, ale mohlo by se stát, že mu tam teče zpetný proud.
            Když si do systému dáte i vhodné jištění s chráničem a místo těch levných čínských, automobilových měničů, ktere jsou mimochodem při zapojení v uzemněné síti živoutnebezpečne, zvolíte nějaky sinusovy měnič co je schopný pracovat do uzemněné sítě TN-C. Ušetřitek tak minimálně polovinu toho, co povás za ty nekřesťanský prachy chce EON z Čezem.

Napsat komentář