Grasel rozváží po kraji jídlo v elektromobilech

Rodinný penzion Grasel v malé vesničce Nové Syrovice na jihu Moravy provozuje mimo jiné i rozvoz jídla do širokého kraje. Už několik měsíců k tomu úspěšně využívá čtyři elektromobily Nissan e-NV200 (40 kWh).

Elektromobil Nissan e-NV200 u rychlonabíjecí stanice Penzionu Grasel
foto: Hybrid.cz

David Šindelář, majitel penzionu Grasel, se o elektromobilitu už dříve zajímal jako nadšenec. Přišlo mu, že provoz elektromobilů by v jeho podniku mohl být pro rozvoz jídel výhodný. „Přišlo mi sympatické, že jsou tam výrazně nižší servisní i provozní náklady,“ říká.

Rozhodl se proto využít dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu a nahradit čtyři naftové dodávky Fiat Doblo a Fiat Fiorino. To bylo už před čtyřmi roky. „Výběrové řízení se nám dvakrát kvůli různým nedostatkům nepovedlo, vyšlo to až napotřetí,“ vysvětluje Šindelář.

Protože elektrických dodávek ještě před pár let mnoho na výběr nebylo, padla volba na Nissan e-NV200. Původně plánoval nákup starších modelů s 24kWh baterií, ale protože se výběrové řízení dvakrát nepovedlo, nakonec skončil u nákupu novější verze se 40kWh baterií.

Výsledná dotace na jedno auto činila asi 230 000 Kč. Reálný dojezd vozů je podle Šindelářových zkušeností 220-250 km. Obsluhují přitom trasy do 100 km, takže bez problémů vše zvládají.

Vysoutěžená cena byla asi o čtvrtinu nižší proti ceníkové. Ve výsledku tak bez DPH vyšel nákup jedné nové elektrické dodávky podnikatele na zhruba půl milionu korun. Dobu návratnosti si Šindelář podle svých slov nijak zvlášť nepropočítával.

„Stejně jsem potřeboval nakoupit nová auta. A tady jsou ty přínosy úplně jasné,“ vysvětluje svou volbu. Kromě dotace na samotná auta využil také dotaci na pořízení rychlonabíječky. Ta nyní stojí přímo před penzionem. „Tam je dotace 80 % z ceny,“ říká.

Pět let musí rychlonabíjecí stanici provozovat jako soukromou, posléze ji může otevřít také pro veřejnost, na což už je připravená. Své čtyři elektromobily nabíjí jak u ní, tak i z běžné zásuvky.

Zcela vybitý Nissan e-NV200 s 40kWh baterií se z běžné 230V domácí zásuvky nabíjí asi 20 hodin. U rychlonabíječky to trvá asi 45 minut. Ani stavba rychlonabíječky ale nebyla úplně bez problémů.

Penzion totiž neměl k dispozici dostatečný příkon. Šindelář proto požádal E.ON o navýšení. Firma musela vybudovat nové vedení, což trvalo přes 25 měsíců. Kvůli různým problémům ale nakonec musí být stejně výkon 125kW rychlonabíječky omezen na 80 kW. Spravit by to měla nová trafostanice, kterou E.ON slibuje vybudovat za několik měsíců.

David Šindelář si u nových elektromobilů pochvaluje tichost, akceleraci, prostornost i pohodlí (hlavně to, že nemusí se řadit). Okolí ho varovalo, že bude mít problém s bateriemi. „Lidi mi říkali, jak je budu muset po třech letech vyhodit a vyměnit za nové v ceně nového auta. Potěšila mě proto velice dobrá záruka na baterie v délce osmi let,“ říká Šindelář.

Dnes už by ani jeho řidiči neměnili. „Přitom původně byli hodně skeptičtí, jak to tak u nových věcí bývá,“ směje se Šindelář. Do budoucna bych chtěl pořídit i velkou dodávku. Hodně se mi líbí nový Volkswagen e-Crafter, ač má na jeho vkus stále ještě příliš nízký dojezd.

Nákup elektromobilů pro Pension Grasel byl podpořen z fondů EU

vlastní

110 Comments on “Grasel rozváží po kraji jídlo v elektromobilech”

   1. Ten vycet vedlejsich nakladu na jaderny prumysl vcetne provozu
    Ten vycet vedlejsich nakladu na jaderny prumysl vcetne provozu az po likvidaci JE by byl docela dlouhy. Kdyby to obcan videl cerne na bilem kolik ho ta sranda stoji, asi by tolik nejasal. Proto se takove polozky nikdy nesmi objevit. Co obcan nevidi, to ho neboli. A necha si vse libit.

    1. Já se bojím, že do nových jaderek navrážíme strašné
     Já se bojím, že do nových jaderek navrážíme strašné prachy a nakonec nám to okolní státy nedovolí spustit. Celý svět jde cestou solárů a my musíme vymýšlet něco jiného. Ale úplně proti jaderkám nejsem, opravovat ano ale stavět nové už ne.

      1. rakety? urychlovače? vyzkumné instituce? náklady na
       rakety? urychlovače? vyzkumné instituce? náklady na vysokých školách?

       Tak abychom si to ujasnili, říká se tomu vzdělání a výzkum. Tyto náklady zde budou s i bez JE.

       Jediná položka je opodstatněná a to úřad pro jadernou bezpečnost, který však považuji za užitečný a chránící nás před riziky.

       PS: Ale ty rakety pořád nechápu.

        1. A kdyby ty Dukovany a Temelín nebyly, tak bychom nechránili
         A kdyby ty Dukovany a Temelín nebyly, tak bychom nechránili svůj vzdušný prostor? Ja mýslím, že 10 miliard na ochranu hranic je úplně ok. Chceš-li mír, připravuj se na válku.

         A JE s tím nemá nic společného. Jen se to hodilo do zdůvodnění.

  1. To máte řádně popletené. Platíme na solární barony z
   To máte řádně popletené. Platíme na solární barony z roku 2010. Ti dostávali 16 Kč/kWh a mají to zaručené na 20 let. To byla velká chyba. Dnešní soláry na střechách dostáváme tržní cenu a nikdo na nás nedoplácí.

 1. Hnus velebnosti, zas*aná EU s těma jeji dotacema. Proč mám
  Hnus velebnosti, zas*aná EU s těma jeji dotacema. Proč mám jako dańový poplatník dotovat soukromý sektor. Tohle je normální sprostá zlodějna, pryč z EU, dokud je čas.

  PS: A laskavě označte článek jako placenou inzerci.

  1. Nezáviď !! Seš nasranej, že sám díky své lenosti máš
   Nezáviď !! Seš nasranej, že sám díky své lenosti máš hovno a budeš plivat jedovatý sliny po druhejch ! Já té firmě fandím, byla možnost využít dotace tak ji využili, tu možnost má každej, ale nejvíce mi dělá radost, že jezdí na elektriku, protože k smrti nenávidím starý smradlavý vraky i nový prdítka všech vozím jídlo a pizzérek a podobnejch co vezou 200gr jídla a smrdí a čmudí, parkují třeba i 3/4 hodiny se spuštěným motorem a ničí vzduch k dejchání nám všem.

   1. Jaký je kauzalní vztah mezi tím, že dotace jsou zlodějna,
    Jaký je kauzalní vztah mezi tím, že dotace jsou zlodějna, protože abych někomu něco dal, musím to nejprve někomu krást a mým závidění/nezáviděním? A co o mě vlastně víte, když víte že závidím a mám hovno. Ale to tak politici a jiná lůza dělaji, žvaní hlouposti, protože toho ví velice málo a mají potřebu se vyjádřit.

    To co předvádíte, je jen obhajoba zlodějny, hodné bolševické lůzy. A EU se svou politikou je komunismus, dokonce došli dál se svým experimentem nepodmíněného příjmu. To se našim komoušům nikdy nepovedlo.

    PS: A s někým takovým jako jste vy, si rozhodně netykám.

     1. Aha, takže ty stotisíce lidí co dostali dotace na
      Aha, takže ty stotisíce lidí co dostali dotace na zateplení, na kotle, na dešťovku a na FVE jsou všichni hajzli? Mluví se o tom, že FVE bude na novostavbách povinně i když to lidi nebudou chtít. To budou taky hajzli? Trochu se lidi vzpamatujte a nezáviďte. Závist je strašná nemoc, bohužel nevyléčitelná.

      1. ti všichni co jim není ůplně jedno co dýcháme, ti co
       ti všichni co jim není ůplně jedno co dýcháme, ti co investují nemalé prostředky do ne příliš žažitých novinek a stát který ví, že je to drahé a často nad možnosti běžných lidí se to snaží alespoň nějak podpořit, všichni jsme podle ,,někoho,, zloději.
       Pan zvracený asi nezná správný význam slova zlodějina.

        1. Nevím proč někomu tak leží v žaludku dotace. Že to je
         Nevím proč někomu tak leží v žaludku dotace. Že to je pokroucení trhu? Ono to jinak nejde. V těchto případech je nezbytné trh korigovat dotacemi nebo restrikcemi. Kdyby se to nechalo jen na trhu tak by lidi spalovali pet láhve a pneumatiky. Když se vám nelíbí dotace tak to můžeme udělat opačně. Napařit daně na benzin a spalováky. Bude to tak lepší?

        2. Proč někomu leží v žaludku dotace. Dotace jsou krádež,
         Proč někomu leží v žaludku dotace. Dotace jsou krádež, z principu fungování. Takže otázka je, proč někomu vadí, že krademe. Odpověď je pak nasnadě. Podle světonázoru protože to je proti desateru nebo prostě slušní lide nekeradou.

         A ty krásné pseudoargumenty. Kdyby se to nechalo. Ano, napařit daně je správná cesta. Ale ty už jsou, či snad neplatíte spotřební daň?

        3. Proč jsou dotace krádež? Přídavky na děti jsou taky
         Proč jsou dotace krádež? Přídavky na děti jsou taky dotace. Kdo koho okradl?

        4. Protože jediným příjmem státu jsou daně. Teoreticky by
         Protože jediným příjmem státu jsou daně. Teoreticky by jím mohly být i výnosy, což vzhledem k faktu, že jsme zadluženi po uši nepřichází v úvahu. Ale máte pravdu, přídavky na děti jsou skutečně krádež. Pokud si někdo pořídí děti, je to jeho rozhodnutí a není důvod mu na to přispívat. Jiná věc je, pokud by to byla odpočitatelná položka daní, to je ok, tady vám nikdo nepřispívá jen odvádíte méně.

         Kdo koho okradl? Stát a ti, kdo schválili přídavky formou dávky nikoliv jako odpočitatelnou položku z daní. Okradení jsou všichni kdo platí daně, jen někdo dostal víc než mu bylo zcizeno.

        5. Když podnikatel nakoupí zaměstnancům stravenky tak je taky
         Když podnikatel nakoupí zaměstnancům stravenky tak je taky dotuje. Okrade sám sebe. To je teda hajzl.
         Město Frýdek Místek ušetřilo 5 Mega a vyplácí dotace na soukromé EV aby zlepšilo životní prostředí. Ostatní města za ušetřené peníze postavila nějaké potroublé sochy.

        6. A teď to přečtete po sobě a uvidíte, co to je za
         A teď to přečtete po sobě a uvidíte, co to je za demagogie. Jak plette dohromady hrušky s jabkama.

         Podnikatel dává stravenky ze svého, neokrade souseda aby dal svým zaměstnancům. A těm dává, protože pro něj pracují, stravenky jsou forma mzdy. Mimochodem jsem pro jejich zrušení, značně nesystémový nástroj.

         Frýdek Místek vyhodil 5M na podporu EV a jeho obyvatelům to téměř nic nepřineslo. Proč, protože EV tvoří kolik (nevím ??? x tisícín) promile provozu ve FM. A proč to udělali, co třeba proto, že eV je pěkná hračka a spoustě lidí se libí, tak proč nepumpnout městskou kasu. Ale jinak pěkný námět na trestní oznámení.

        7. Já si vůbec nedovedu představit co byste vyváděl kdyby
         Já si vůbec nedovedu představit co byste vyváděl kdyby náš stát začal dávat dotace na soukromé EV tak jako jiné státy. Vadí vám, že vámi nenáviděná EU dává dotace aspoň pro náš podnikatelský sektor aby se pročistil vzduch v Evropě? Máme je snad odmítnout? To bychom byli za blbce. A kdybychom odmítli tak by se to nějak projevilo na vaší životní úrovni? Těžko. Jenom vaší závistivé dušičce by se možná ulevilo.

        8. Dovedete vy si vůbec představit, že odmítnete něco, jen
         Dovedete vy si vůbec představit, že odmítnete něco, jen proto, že to je správné. A nebo to je zcela absurdní představa, že to co považuji za nečestné nedělám?

         Co třeba dvě jaderky, ty pročistí vzduch zásadním způsobem.

        9. Dovedu si to představit. Pokud máte takové přesvědčení
         Dovedu si to představit. Pokud máte takové přesvědčení tak to respektuji.
         Proti jaderkám nic nemám ale budou strašně drahé a zaplatí to každý občan. Soláry si financují majitelé sami a dotace jsou z emisních povolenek, takže občana to nestojí nic.

        10. Jsou ty rousky pro seniory dotace, nebo uplatek? Pokud dotace,
         Jsou ty rousky pro seniory dotace, nebo uplatek? Pokud dotace, tak jsou podle vas dobre nebo spatne. Pokud to je predvolebni uplatek, pak by se prijemci dopustili trestneho cinu brani uplatku. Maji seniori rousky vratit, nebo maji riskovat trestni stihani?

        11. Je to jen jiná forma důchodu či sociální dávky.
         Je to jen jiná forma důchodu či sociální dávky. Sociální dávky se poskytují fyzickým osobám, nikoli soukromým firmám, které pokud jsou obchodními společnostmi, byly založeny za účelem tvorby zisku. A to je sakra rozdíl. Tedy důchod ani sociální dávka nejsou dotace.

        12. Co to placate. Ministerstvu vnitra neprislusi dopravat k
         Co to placate. Ministerstvu vnitra neprislusi dopravat k duchodu nebo socialnim davkam. Na to je ministerstvo soc. veci a prace. Nema to zadnou oporu v zakonech. Je to prachsproste kupovani volicu touto vladou ANOfertu a prisluhovacu cssd, komunistu atd. Takze uplatek rozdavat i prijimat je trestny cin.

        13. Souhlas tím, že to není v kompetenci ministerstva vnitra. A
         Souhlas tím, že to není v kompetenci ministerstva vnitra. A že ANOfert si tím chce naklonit voliče, to asi také není třeba obhajovat.

         Z hlediska klasifikace jako úplatku, tady vidím značný právní problém. Existuje nějaká dohoda mezi ANOfertem a příjemci, že zvolí ANO, pokud dostanou respirátor? To by totiž museli pozavírat všechny lékaře, co jezdí na školení do exotických destinací a všechno platí farmaceutická firma, … a ještě …tolik vězení opravdu nemáme.

        14. Brani uplatku lze resit treba penezitym trestem. Ale to jsou
         Brani uplatku lze resit treba penezitym trestem. Ale to jsou vse teoreticke uvahy. ANOfert ma dlouhe prsty, viz Capi hnizdo. K zadnemu postihu nedojde. Ani tech lumpu ve vlade, ani tech prijemcu. Ale z podstaty veci to trestny cin je. To je nutne zminit.

        15. K potrestání nedojde, stejně jako nedošlo u jejich
         K potrestání nedojde, stejně jako nedošlo u jejich předchůdci jako je Kalousek, Rittig, Janoušek, Dalík, …

        16. Jake uplatky davali jmenovani panove volicum pred volbami?
         Jake uplatky davali jmenovani panove volicum pred volbami?

        17. No právě, ti je dávali jen politkům. Konečně někdo, kdo
         No právě, ti je dávali jen politkům. Konečně někdo, kdo myslí na potřebné. Takový Jánošík, no vlastně je ze Slovenska, tak to má v genech.

        18. Koukam ze verite pohadkam a povestem.
         Koukam ze verite pohadkam a povestem.

        19. No právě že nevěřím. Ani té o hodném Babišovi, ani
         No právě že nevěřím. Ani té o hodném Babišovi, ani těm dalším.

         Nevěřím třeba pohádce ve které vypravěč říká, hrozí vám vyhubení a když nám dáte peníze a svobodu my vás zachráníme. A nebo té pohádce dýcháte všichni strašný vzduch a proto umřete, ale když nám dáte peníze (dotace), my vás zachráníme. Už jen proto, že nakonec všichni umřem, že.

         Tak mimochodem Jánošík nebyl žádný dobrák, byl to standardní lump, ale v situaci, kdy vrchnost byla banda zrůd, byl tento jinak zločinec označen za šlechetného.

         PS: A nejsem ani zastáncem ani voličem Babiše. Jen vždycky, když slyším ty kecy jeho oponentů si říkám, ty zrovna máš co vyprávět.

        20. Jestli jsem tomu dobre rozumel, ty geny Janosika a Babise jsou
         Jestli jsem tomu dobre rozumel, ty geny Janosika a Babise jsou podle predchoziho prispevku podobne. Takze i babis ma zlocinecke geny. V tom jsme zrejme ve shode.
         Ohledne EV ve shode nejsme ani ve vasi argumentaci. Kdo chce vasi svobodu? S EV muzete jezdit uplne svobodne kam chcete. U spalovaku to uz davno neni. Urcite zony jsou pro urcite spalovaky tabu. Uz davno pred rozsirenim elektromobility.
         Vyhubeni zatim nikomu nehrozi, akorat to pro nektere lidi bude mit neprijemne dopady. Zatopeni jejich uzemi, nebo neurodnost pudy. Chapu, ze nekterym lidem odpirate takova prava, ale cim to zduvodnujete? Okamura je sam potomek privandrovalce a ted se stavi do role zachrance. Podivne chovani. Spalovani ropy v motorech neni prirodou dane, ale jen zajem ropne mafie. Nahrazeni lepsim reseni by pokazilo jejich zajmy a vy jim delate devku.

        21. Právo je neco, co uznávají obě strany. Já jsem nikdy
         Právo je neco, co uznávají obě strany. Já jsem nikdy žádné právo neuznal a proto není co odpírat. Takové právo nikdy neexistovalo.

         V EV ať si jezdí kdo chce, pokud to je za jeho peníze. Jsem poslední, komu by to vadilo, ale také mi to nic nepřináší. Je mi to jedno.

         Spalování ropných produktů je způsob získání energie pro mobilní zařízení sloužící k pohybu – automobily. Používá se proto, že lidstvo dosud nepřišlo s lepším řešením. Ve chvíli, kdy baterie nebo superkapacitáro budou mít vlastnosti, které umožní masivní levnou výrobu, ropa přestane být tak velkým zdrojem energie. Ropa zůstane důležitá pro výrobu.

         A regulace jsou špatný způsob řešení problému. Geniální ukázka toho, jak regulace jsou špatné byly žárovky. Zakázaly se žárovky, vyrobilo se milion úsporek a do prostředí se dostaly tuny rtuti. A pak se problém sám vyřešil příchodem LED technologie. Bez nucení, bez regulací, prostě proto, že LED je lepší.

        22. Pravo je neco, co bylo vytvoreno spolecenskym konsensem.
         Pravo je neco, co bylo vytvoreno spolecenskym konsensem. Lidska prava jsou odsouhlasena v osn a tudiz predstavuji celosvetovy konsens. Zda vy tomu date posveteni ci ne, je uplne jedno. Vase prapodivne mysleni je v rozporu s vetsinovym nazorem. Jak to tak u priznivcu zvrhlych ideologii byva.

        23. Pointa je v tom, že příznivcem ideologie jste vy. Jakou
         Pointa je v tom, že příznivcem ideologie jste vy. Jakou ideologii tedy propaguji?

        24. Zvrhlou. Pravo vznika az s vasim souhlasem. To je dostacujici
         Zvrhlou. Pravo vznika az s vasim souhlasem. To je dostacujici statement.

        25. Babis jako novodoby Janosik. No to je ono. S tim musi vyhrat
         Babis jako novodoby Janosik. No to je ono. S tim musi vyhrat kazde volby. Pry je v Cezku 60% dementnich lidi, alkoholiku a dusevne slabych. rikal to samotny zmerd zeman.

       1. Bla bla bla, kecy žvásty. Skoro bych uronil slzu, jenže
        Bla bla bla, kecy žvásty. Skoro bych uronil slzu, jenže neuroním. Proč? Protože kecy o životním prostředí, jako ospravedlnění neetického chování, si mohu vymyslet taky. A ještě přidám obrázek dítěte s otázkou, jakou plánujete budoucnost? Ale neudělám to, protože se mi zvedá žaludek nad lidma, kteří lidskost a soucítění používají jako nástroj pro vydírání a výdělek. A to ekofašisté jsou.

        A jaký je tedy význam slova zlodějna? Já měl za to, že zloděj, je někdo kdo krade. A krádež bych definoval jako cituji: „Krádež je obecně neoprávněné přisvojení si cizí věci či hodnoty“. V tomto případě by bylo možné klasifikovat jako loupež, protože hodnota nebyla zcizena bez mého vědomí, ale s použitím síly. Tak tuto připomínku přijmám jako logickou a platnou.

        1. Zajímalo by mě kdo vymyslel slovo ekofasista. Vzdyt je to
         Zajímalo by mě kdo vymyslel slovo ekofasista. Vzdyt je to úplnej blábol. Fašisty vymyslel Stalin aby nemusel nazivat nacky jejich pravým jménem, národními socialisty. Ono by to nepůsobilo zrovna nejlíp. Takže používání tyhle priblbly nálepky vypovídá taky něco o vás vážený pane.

        2. Ale, dobrý muži, fašismus nemá se Stalinem nic
         Ale, dobrý muži, fašismus nemá se Stalinem nic společného. Když už, tak je to termín spjatý s Itálií a Musolínim. Je pravda, že tento termín je v zásadě chybný. Pojem ekonacista je ale chybný také. Ekokomunista, no to už je lepší, více to odpovídá podstatě. Budiž, vynasnažím se využívat spíše ekokomunista, i za cenu, že se to špatně vyslovuje.

         Jak byste nazval levicového totalitáře, který zneužívá myšlenku ochrany životního prostředí ke krádežím a omezování svobody lidí? Nechám si poradit.

        3. Kdyz uz udelujete lekce o nazvoslovi, tak definujte prosim
         Kdyz uz udelujete lekce o nazvoslovi, tak definujte prosim odpovidajici nazev pro lidumila, ktery tezi a prodava ropu.

        4. Nazval bych jej podnikatel, ropa je zboží stejné jako jsou
         Nazval bych jej podnikatel, ropa je zboží stejné jako jsou rohlíky, palivové dřevo, železná ruda nebo elektřina. A někdo s touto komoditou obchoduje, což nemá žádný vztah k tomu, zda je či není lidumilem.

         A zpět k té otázce, jak byste nazval vy takového jedince?

        5. Ropny vyderac, monopolista, mafian. OPEC je kartel a jak
         Ropny vyderac, monopolista, mafian. OPEC je kartel a jak znamo, je kartel nedovolene uskupeni, potlacujici volnou soutez na trhu. To same plati pro OPEC+, teda s prilepenym ruskem.

        6. Aha, tak to jsme se nepochopili. S tím tvrzením asi nemám
         Aha, tak to jsme se nepochopili. S tím tvrzením asi nemám problém, mě spíše zajímá správné označení níže uvedeného jedince. Zatím jsme se propracovali od ekofašisty k ekokomunistovi. Nějaké další nápady?

         „Jak byste nazval levicového totalitáře, který zneužívá myšlenku ochrany životního prostředí ke krádežím a omezování svobody lidí? Nechám si poradit.“

      2. Ti lidé nikoliv, ti kteří tyto dotace schválili jsou ti
       Ti lidé nikoliv, ti kteří tyto dotace schválili jsou ti kteří kradou a pro ně to platí. Jinak řečeno, pokud někdo něco ukradne a část toho rozdá, pak ti co si to vzali nejsou zloději a ten co to ukradl zůstává zloděj i přesto, že část rozdal.

      1. Fotovoltaika, pane racionalisto, není zlodějina, ale
       Fotovoltaika, pane racionalisto, není zlodějina, ale všeobecně prospěšná technologie (lidem i přírodě). Zloději jsou konkrétní lidé, kteří léta blokovali aktualizaci výše dotací dle vývoje cen této technologie. Tedy ne dotace na FVE, ani zelení, kteří je navrhli uzákonit, ale konkrétní lidé, kteří toho zneužili. Konkrétní jména jde i dnes dohledat, takže zkuste jmenovat konkrétní viníky a ne technologii.

       1. Fotovoltaika je zlodějna a nemá nic společného s
        Fotovoltaika je zlodějna a nemá nic společného s technologií. Pokud by nebyly dotace, jako prostředek zlodějny, pak by žádný FVE tunel nebyl.

        O tom zda to je prospěsné můžeme dlouze diskutovat. Já na zastavěných polích nic prospěšného nevidím. Dvě či tři jaderky jsou mojí preferencí. A mimochodem, vina tady neleží jen na zelených, jediná ODS má v tomto čisto, lidovci i CSSD to podpořili. A V. Klas to odmítl podepsat, místo něj to udělal Paroubek.

        1. Zajímá zbytek světa co instaluje FVE čezký
         Zajímá zbytek světa co instaluje FVE čezký tunel?
         „Zastavěná“ pole určitě rád vysvětlí nějaký sedlák…

        2. Zda ve světě někoho zajímá tunel, co to má společného
         Zda ve světě někoho zajímá tunel, co to má společného s příspěvkem? Zastavěná pole, nějak mi nedochází, co je třeba vysvětlovat, ale pokud se dozvím něco nového, určitě si to poslechnout neuškodí.

        3. to mě ani nepřekvapuje…
         ale místo sedláka stejnou

         to mě ani nepřekvapuje…
         ale místo sedláka stejnou službu udělá i strejda Google…

        4. Google poradil „Fotovoltaika na pole nepatří“
         Google poradil „Fotovoltaika na pole nepatří“

    1. Pane racionalisto, jestli máte na mysli tento
     Pane racionalisto, jestli máte na mysli tento příjem:
     https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Základn%C3%AD_nepodm%C3%ADněný_př%C3%ADjem,
     velmi by mne zajímalo, co jako občan máte proti. Jednou z myšlenek pro jeho fungování je to, že každý stát má nějaké přírodní bohatství, které kdyby se nerozkradlo (ať například uhlí vytěží kdokoli, podstatná část zisku by měla zůstat státu a tudíž všem občanům, místo aby jej uhlobaroni vyvedli do daňových rájů) příjem z něj by z velké části pokryl těch tuším 6000Kč uvažovaných u nás. Další část pokryjí úspory na byrokracii sociálních dávek. Dosavadní zkušenosti ukazují, že lidé mající jistotu bydlení a jídla (bez práce) překvapivě nezleniví, ale jsou aktivnější, sami si najdou zdroj obživy, děti chodí víc do školy atd., viz Wikipedie. Jinak to, že EU z velké části ovlájí lobbisti a je přebyrokratizovaná, o tom žádná. Taktéž dotace nejsou ideálním nástrojem pro dosažení i prospěšného cíle. Ovšem to, že jednotná Evropa by měla ve světě zcela jinou pozici než spolek rozhádaných států, nelze popřít. Takže dál plivejte obecně na EU jako znalec světa z pivnice, místo poukázání na konkrétní pozitiva a negativa. Jistě tím prospějete dobré věci.

     1. Vaše tvrzení, že lidé nezleniví bylo vyvráceno
      Vaše tvrzení, že lidé nezleniví bylo vyvráceno experimentem jménem socialismus. Jak vypadal ekonomika nemotivující lidi víme. Tedy nejen, že základní předpoklad k tomu, aby to vůbec mohlo fungovat, je nepotvrzený, on je dokonce experimentálně vyvrácen. A byl to sakra dlouhý experiment na jehož konci byla země s výrazně horší ekonomikou než ty, které se experimentu neúčastnily.

      EHS jako společný trh samostatných států bez cel, super myšlenka. Ta fungovala a nejsem proti.

      EU jako levicový státní útvar požírající suverenní státy po prosazení euroústavy zvané Lisabonská smlouva. UK to vyřešila a my si budeme muset rozmyslet, co je přednější. Zatím předvádíme dost tragické představení, když u vystoupení z EU přemýšlíme zda se nám to vyplatí, místo toho zda to je správné. ČR zanikne pokud nevystoupí z EU, ale to asi nevadí, v historii se to stalo nesčetněkrát.

     2. Základní příjem ve výši cca 6000 Kč měsíčně by
      Základní příjem ve výši cca 6000 Kč měsíčně by prosím řešil co vlastně ?
      To že nezaměstnaní, důchodci (ať už starobní či invalidní) by pod mostem neumřeli hlady, protože by měli peníze na jídlo a už na nic jiného ? Pro nepracujícího člověka to je částka, za kterou nepřežije a pro pracujícího to je částka, která je příjemný bonus, ale nic neřeší. Pokud by to měla být částka něco řešící (cca jako dnešní důchod), tak to totálně zrujnuje rozpočet.

      Jak dopadaná kultura lidí, kteří dostávají dostatek peněz k přežití za nic už víme. Pěstujeme si v ČR v některých lokalitách takovéto lidi ve druhé, občas i ve třetí generaci a není to hezký pohled. Většina obyvatel při dostatečném příjmu za nic rozhodně nezačne ve volném času „studovat Vergilia v originále“. Socialismus alespoň nutil lidi chodit do práce. Dostávat dostatek peněz za nic by dopadlo hůře než socialismus.

      1. Byla by to takova dividenda pro kazdeho obcana. I kdyz staty
       Byla by to takova dividenda pro kazdeho obcana. I kdyz staty jsou vetsinou totalne zadluzene, je to u vsech narame vynosny kseft. Danim a smrti nikdo neunikne. Akorat to rozkradani „elitami“ je problem a proto se nedostane na vsechny.

      2. Pro Jimmiho a racionalistu: právěže těch 6000Kč (cca 20%
       Pro Jimmiho a racionalistu: právěže těch 6000Kč (cca 20% průměrné mzdy má daleko do socialismu (kde vynikali flákači co uměli nejvíc vydělat kecáním a zabíjel ty, kteří v něčem vynikali), ale mnohým by dal svobodu například odejít ze zaměstnání, kde se mi nelíbí a nemám jistotu nového místa. Pokud například bydlím ve svém, vystačím nějaký čas s příjmem jen na jídlo.

 2. Další příklad dobré praxe a myslícího člověka, který
  Další příklad dobré praxe a myslícího člověka, který svými každodenními cca 400 km ve 4 autech s popojížděním a rozvozy nezasviňuje krásné okolí Vranovské přehrady naftovými zplodinami, jako 99% jeho kolegů v branži.
  Navíc do 5 let máme k dispozici veřejnou rychlonabíječku v trojúhelníku Znojmo – Telč – České Budějovice.
  A penzion má na střeše samozřejmě FVE.
  Paráda.

 3. Tak z dotací to už smysl dává, samozřejmě pro
  Tak z dotací to už smysl dává, samozřejmě pro podnikatele, pro plátce těch dotací už moc ne 🙂

  Fascinuje mě toto, ta zmíňka o tom, že se nemusí řadit:
  „David Šindelář si u nových elektromobilů pochvaluje tichost, akceleraci, prostornost i pohodlí (hlavně to, že nemusí se řadit).“

  Jako výhoda EV se vytahuje něco, co už tady existuje pár desetiletí – automatická převodovka 🙂 Chápu tichý provoz, ale ten automat, prostornost a dobrá akcelerace jsou snad vlastnosti i spalovacího auta, pokud teda člověk koupí odpovídající motorizaci. A chápu i levnější provoz. Jak říkám, za dotace proč ne a na to použití, na co to má, je EV ideální. Taky bych bral, kdyby pošta a různé přepravní společnosti k nám jezdily EV.

        1. Ano, trápí. Ale dříve mě nejvíc trápily písty a
         Ano, trápí. Ale dříve mě nejvíc trápily písty a vačky. To jsem ani nespal. 🙂

        2. Mám řešení, choďte pěšky. Jakmile to má kola, určitě
         Mám řešení, choďte pěšky. Jakmile to má kola, určitě se tam bude něco točit a trápit vás to. No a máte to zapotřebí?

        3. Pěšky taky ne, tam se trápí kyčle a kolena. Nejmenší
         Pěšky taky ne, tam se trápí kyčle a kolena. Nejmenší zlo je koloběžka. Ale EV je taky docela snesitelné. 🙂

      1. No jo ono treba v USA a Japonsku uz vetsina lidi ani nevi co
       No jo ono treba v USA a Japonsku uz vetsina lidi ani nevi co je to radici paka. A udelat si ridicak na manual vas v Japonsku prijde draz nez na automat. A to uz pekne dloho. Evropu s tou oblibou nesmyslnejch kvedlacek a spojek jsem nikdy nechapal. 100 let za opicema.

   1. Ale to já nerozporuji, že se to chová jinak. Já jenom
    Ale to já nerozporuji, že se to chová jinak. Já jenom píšu, že mě vždy pobaví jak se u EV vyzdvihuje to, co už dávno existuje. A sice, že v autě nemusí radit. Ani v článku se nic nepsalo o tom, že EV se chová jinak než klasický automat, to bych pochopil. Je tam jen to, že nemusí řadit. Z toho je jasné, že majitel do té doby řídil jenom manuál a těší se z automatu. Což, jak jsem psal, není doména EV.

    Můj smraďoch má slušnou akceleraci těsně pod 5 sekund a ani běžné zrychlení třeba na dálnici 80-140 mu nečiní problém a vsadím se, že bude rychlejší než většina EV modelů, co jsou u nás je koupi.

    1. No, ten váš smradoch jednak smrdí pravděpodobně
     No, ten váš smradoch jednak smrdí pravděpodobně minimálně a také jeho koupí jste nikoho neokradl. A vsadím se o láhev Kofoly, že je reálně použitelný i pro cestu k moři, na rozdíl od drtivé EV. U těch taková cesta je adrenalinový sport spojený s vrcholem logistického plánování.

     1. Nevyzdvihuji automat v osobaku, napsal jsem to myslím úplně
      Nevyzdvihuji automat v osobaku, napsal jsem to myslím úplně jasně. Podivoval jsem se nad tím, že někdo si chválí fakt, že nemusí řadit jako kdyby to byla vlastnost EV, což není. A pak jste psal něco, co s tím nesouvisí, něco o jiném projevu automatu vs EV. O to vůbec nešlo 🙂

 4. Skvělé!
  Líbí se mi věta „Stejně jsem potřeboval

  Skvělé!
  Líbí se mi věta „Stejně jsem potřeboval nakoupit nová auta. A tady jsou ty přínosy úplně jasné“.
  Stejně nad tím uvažuji i já.

  Zajímalo by mě jakou nabíjecí stanici s výkonem 125kW a za jaké peníze jste pořídili?

     1. Tak to je pěkný nesmysl!
      125kW nestojí půl milionu ale

      Tak to je pěkný nesmysl!

      125kW nestojí půl milionu ale dost přes milion.
      Ta co je na obrázku je EFACEC QC45 a to je „jen“ 50kW ale s ohledem na přívod ji snížili na 25kW.
      Spíš mysleli nabíjecí proud 125A, výkon jako proud, vždyť je to jedno hlavně že to nabíjí, že ! 🙂

      Když tak se zeptejte raději přímo u dodavatele, který je napsaný na stanici – SmartEV.

        1. Protože na fotce je žena a muž, takže předpokládám, že
         Protože na fotce je žena a muž, takže předpokládám, že rozhovoru pro článek se účastnili oba, a žena má přednost. 😉

        2. Důvod je úplně prostinký a je tak v praxi potvrzeno to, co
         Důvod je úplně prostinký a je tak v praxi potvrzeno to, co tvrdím: o eMobilitu se zajímají bukvičky myslící jako ženské, jezdící jako ženské, pudrující se za jízdy jako ženské :-). Proto ten ženský rod, je to prosté, milý Watsone….

    1. 25 kW DC nabíječka je dost často přenosná, nicméně to
     25 kW DC nabíječka je dost často přenosná, nicméně to se nevylučuje s tím, že to mohou dát do stojanu, když je požadavek na stojan.
     Klasické AC wallboxy také můžeš koupit miniaturní na zeď nebo jako stojan, který je 4x větší a je to pořád to samé.
     Nicméně jak to tu popsal někdo jiný, jedná se o QC45, klasickou 50 kW nabíječku.

Napsat komentář