Galileo, evropský systém navigace, bude sídlit v Praze

Galileo se má stát konkurencí pro americký navigační systém GPS. Jeho vybudování zajistí společně státy . Dlouhé měsíce probíhala diplomatická jednání o tom kde bude mít Galileo hlavní sídlo. Tím byla nakonec zvolena včera .   

Z se tak podle některých médií stane jedna z vesmírných „velmocí“, ačkoliv se na kosmickém výzkumu podstatnou měrou podílí už delší dobu.

Galileo bude tvořit celkem 30 družic obíhajících naši v výšce asi 23 222 km. Nabídne primárně řidičům několik různých služeb.

navigační systémy - Galileo
navigační systémy - Galileo

Tou hlavní a základní bude polohová otevřena služba, tzv. Open Service. Její odchylka bude horizontálně méně než 4 m a vertikálně méně než 8 m. Navíc bude Galileo kompatibilní s GPS i ruským systémem GLONASS, takže budoucí navigace dokážou využít obě tyto služby.

Kromě této otevřené služby zdarma bude navíc navigační systém Galileo nabízet také další, pokročilé služby na komerční bázi. Půjde především o přesnější šifrované sledování polohy, pokročilé služby letové, lodní a jiným typům , nouzové služby lokalizace a pro a bezpečnostní složky.

navigační systémy - Galileo
navigační systémy - Galileo

Na budování systému Galileo, které začalo už v roce 2005, se podílí Evropská unie a především Evropská vesmírná agentura. Její spuštění je plánováno na rok 2014. Druhý testovací satelit GIOVE-B vyl vypuštěn do vesmíru v dubnu 2008. První čtyři „ostré“ satelity budou vypuštěny v průběhu roku .

Nová navigační služba je pojmenována podle slavného toskánského astronoma Galileo Galilei. V minulosti měla existenční problémy a mimo jiné vyvolala diplomatické tření se .

navigační systémy - Galileo

získává sídlem navigačního systému Galileo první významnou evropskou instituci pro své hlavní město . Bude sídlit v bývalé budově České konsolidační agentury v pražských Holešovicích.

iHNed.cz, foto: ESA

Napsat komentář