Ford připravuje obří továrnu na baterie v Turecku

Turecku by mohl vzniknout jeden z největších evropských závodů na výrobu baterií pro elektrická užitková vozidla. Uvažují o tom Ford a firmy SK Innovation a Koç Holding.

V roce 2021 byl Ford již sedmým rokem po sobě nejprodávanější značkou užitkových vozů v Evropě a nejprodávanější značkou na devíti trzích, včetně Velké Británie, kde se Ford Transit Custom umístil na prvním místě v žebříčku prodejů před jakýmkoli jiným osobním nebo užitkovým vozem. V příštích několika měsících zahájí Ford v Evropě dodávky zákazníkům svého prvního plně elektrického užitkového vozidla E-Transit.

SOUVISEJÍCÍ: Ford: sedm nových elektromobilů, prodávat jich bude až 600 000 ročně

Společný podnik nové gigatovárny na výrobu baterií bude sídlit v areálu nedaleko Ankary a bude vyrábět NMC s vysokým obsahem niklu určené k montáži do modulů bateriových modulů. Výroba by měla být zahájena již v polovině desetiletí a její roční kapacita by se měla pohybovat v rozmezí 30 až 45 GWh.

SOUVISEJÍCÍ: Ford se mění, zakládá divizi pro elektromobily

Kromě toho Ford potvrdil, že Ford Puma, velmi úspěšný kompaktní crossover značky Ford dostane v roce 2024 plně elektrickou verzi, která se bude vyrábět v rumunské Craiově. Dále také to, že zcela nový lehký užitkový vůz, který se začne vyrábět příští rok v Craiově a jehož elektrická verze na baterie přijde na trh v roce 2024, je nová generace Fordu Transit Courier. Tamtéž se bude vyrábět Tourneo Courier (od roku 2023), plně elektrická verze přijde v roce 2024.

zdroj: tisková zpráva

Jeden komentář u “Ford připravuje obří továrnu na baterie v Turecku”

Napsat komentář