Finále závodů studentských vodíkových autíček se uskuteční v Ostravě

Pátý ročník národního finále závodů autíček na vodíkový pohon v Ostravě bude výjimečný počtem závodních týmů a atraktivním programem pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Vodíkový závod s časem – studenti se utkají v ostravském Trojhalí
foto: Horizon Grand Prix

Dva dny dramatických závodů Horizon Grand Prix představí 17. – 18. 4. 2019 v Trojhalí v Ostravě energii budoucnosti – vodík a nadějné technické talenty ze středních škol České republiky.

Inovace, čas, design, ale také úsporný výkon, to budou nejčastěji skloňované termíny během šestihodinového závodu, který završí několikaměsíční práci na výrobě a vývoji modelů aut na vodík. Nejedná se o běžnou „modelařinu“, ale o čtyřměsíční projektovou spolupráci studentů, pedagogů a odborníků z vysokých škol nebo přímo z praxe.

Učitelé na programu oceňují nejen dodané výukové pomůcky, ale zejména zápal, se kterým studenti získávají poznatky z oblasti obnovitelných zdrojů a čisté mobility. Letošního pátého ročníku se účastní rekordních 28 středoškolských týmů z ČR. Od roku 2014 se program Horizon Grand Prix rozrostl na téměř 200 týmů po celém světě.

Závodní autíčka na vodík

Závodní autíčka na vodík
foto: Horizon Grand Prix

„Edukativní přínos projektu Horizon Grand Prix se nám potvrdil v minulém ročníku, a proto jsme rádi vyhověli žádostem dalších škol o podpoření jejich účasti. Držíme palce týmům Nadace Unipetrol, ale pochopitelně přejeme vítězství v národním finále všem účastníkům tohoto prestižního mezinárodního projektu.“ říká Julie Růžičková z Nadace Unipetrol, jedné z partnerských firem.

Program dále podporují i průmysloví lídři působící v Moravskoslezském kraji a pomáhají tak zvyšovat atraktivitu technického vzdělávání nejen v regionu, ale i v celé České republice. „Rozvoj technických dovedností pro studenty zábavnou formou určitě stojí za to podpořit.“ dodává Petra Macková Jurásková, mluvčí firem ve skupině Třinecké železárny – Moravia Steel.

„Vidíme velký potenciál v podpoře studentských týmů z našeho kraje, kteří si chtějí vyzkoušet jak výrobu svého modelu auta na vodíkový pohon, tak se naučit týmové spolupráci a řešení problémů, což se jim v budoucí praxi bude velmi hodit.“ uzavírá Kateřina Churá z nošovické automobilky. Hyundai je globálním lídrem v sériové výrobě ekologických vozů s alternativními pohony, a to včetně vodíkových palivových článků.

Po celou dobu bude pro návštěvníky Horizon Grand Prix připraven i doprovodný program. Mohou si vyzkoušet jízdu v elektromobilech, shlédnout zábavnou vědeckou show a seznámit se s nabídkou technických škol.

tisková zpráva

7 Comments on “Finále závodů studentských vodíkových autíček se uskuteční v Ostravě”

     1. Několik desetiletí jsem s nadšením sledoval závody
      Několik desetiletí jsem s nadšením sledoval závody solárních aut přes Austrálii. Ale co z toho vzniklo? Taky nic. Zůstal jen prázdnej pocit a zelený píar pro několik sponzorů. V postatě jen čekali na to, až někde jinde vymyslej a vyroběj účinější technologie a konstrukční materiály, který pak zaimplementovali aby mohli bejt o fous rychlejší a výkonější. Největším přínosem asi je, že si parta studentů vyzkouší práci v týmu za reálných těžkých podmínek a pozná důsledky svých rozhodnutí a Murpyho zákony. Elektromobilitu to nikam moc neposunulo. Sice existuje jeden jedinej startup z původního týmu, který chce vyrobit komerční solární auto pro několik pasažerů, ale zatím se od malůvek nikam neposunuli. Toť vše. Teprve Tesla to někam posunula a možná ješte Sono, pokud uspěje.

Napsat komentář